Miasto nie tylko nie odzyska ponad 1,1 miliona złotych z kwoty jaką lubelski sąd apelacyjny przyznał właścicielce Niepublicznego Przedszkola im. Przyjaciół Kubusia Puchatka. Ale jeszcze zapłaci za koszty postępowania. Dziś w sprawie wypowiedział się ostatecznie Sąd Najwyższy

Dzisiejsza rozprawa była efektem skargi kasacyjnej, jaką w grudniu ubiegłego roku miasto złożyło od wyroku, przyznającemu przedszkolu ponad 4,2 miliony złotych. Wartość przedmiotu sporu wynosiła nieco ponad 1,1 mln zł. O zamiarze wniesienia kasacji w tej sprawie prezydent Dariusz Stefaniuk informował już na ubiegłorocznej sesji budżetowej, odpowiadając na pytanie o koszty, jakie samorząd ponosi z tytułu współpracy z Kancelarią Jedlińscy i Wspólnicy.

Prezydent publicznie zapowiedział wówczas, że będzie się starał odzyskać co najmniej milion złotych. Niestety prawna batalię przegrał a miasto będzie jeszcze musiało uiścić kwotę 8 tys. 117 zł, tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. - Sąd oddalił skargę kasacyjną gminy. Prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie pozostaje więc w mocy – informuje Krzysztof Michałowski z biura prasowego Sądu Najwyższego w Warszawie.

Przypomnijmy, że w sierpniu 2016 roku sąd uznał, że Beacie Rychlik, właścicielce przedszkola należy się zwrot ponad 4,2 mln zł. Wyrok był efektem zaniżania przez przez miasto dotacji oświatowych. Przez wiele lat były one w urzędzie obliczane nieprawidłowo, co spowodowało, że dostawała je w niepełnej wysokości. Zanim sprawa trafiła na wokandę, w trybie poza procesowym uznano roszczenie za zasadne. Proces ruszył dopiero, gdy gmina złożyła sprzeciw od nakazu zapłaty.

Sprawa nie jest jedynym sporem prawnym prowadzonym między przedszkolem i urzędem miasta. W kwietniu 2016 roku D. Stefaniuk zażądał od właścicielki placówki zwrotu, pobranej jego zdaniem w nadmiernej wysokości dotacji oświatowej. Chodziło o nieco ponad 124 tys zł. Ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uchylił jego decyzję oraz utrzymujące ją w mocy orzeczenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białej Podlaskiej zaś kosztami sądowymi obciążył SKO.

Decyzji Sądu Najwyższego miasto na razie nie komentuje. - Szerzej odniesiemy się do tej sprawy w przyszłym tygodniu – zapowiada rzecznik magistratu Radosław Plandowski. Werdyktem usatysfakcjonowana jest Beata Rychlik. - Sąd swoim wyrokiem pokazał, że wszystkich nas obowiązuje prawo – zauważa.

(mg)

 

 • profile

  Zgłoś
  0 Lubię
 • j23 znowu nadaje

  Zgłoś

  w tym całym zamieszaniu , zastanawia mnie jedna myśl . Jesli pani Rychlik dostawała by należne jej dotacje , to czy rodzice dzieci które uczęszczały wtedy do tego przedszkola płacili by mniejsze czesne ? . Myślę że dzięki pomocy Czapskiego oraz Stefaniuka biznes plan wypalił i teraz jest cacy .Kto za to zapłacił ...my wszyscy ja ty

  0 Lubię
 • aga

  W odpowiedzi na: j23 znowu nadaje Zgłoś

  A jak Pani dyrektor Rychlik zaciągała kredyty aby utrzymać to przedszkole to też zastanawiała się pani dlaczego to robi i czy prosiła rodziców o pomoc w spłacie?I jeszcze jedno czy UM pytał się was co zrobicie z dziećmi gdyby ona zamkneła przedszkola?

  0 Lubię
 • abc

  Zgłoś

  WSA uchylił decyzje Prezydenta wobec wszystkich przedszkoli niepublicznych ,gdyż te dotacje nie były pobrane przez przedszkola w nadmiernej wysokości tylko były źle naliczone.

  1 Lubię
 • do Unbro

  Zgłoś

  Okay. To fakt. Nie mniej Stefaniuk także był wówczas w radzie miasta i mógł bić na alarm. Dobrze, spójrzmy jednak na stan obecny. Po co zatem Stefaniuk prowadził ten gorszący i bezcelowy spór prawny dalej? Tym bardziej, że rację miała od początku ta pani. Efekt? Prezydent nic nie wygrał a jeszcze musi spore koszty zapłacić. A naobiecywał przedtem..ho, ho...mówił że są szanse na odzyskanie dużej bańki. Nadto, w jakim celu, już za swojej kadencji, domagał się od właścicielki przedszkola zwrotu rzekomo nadmiernie pobranej dotacji? Efekt? Decyzja uchylona przez WSA. Zatem znów porażka prezydenta. Nawiasem mówiąc, to Rychlikowa sobie sama za dużo wzięła? Czy tacy fachowcy byli w urzędzie, co źle naliczyli?

  1 Lubię
 • Unbro

  Zgłoś

  Wojne z P. Rychlik wytoczył P. Czapski, a nie Stefaniuk. To Czapski nie płacił jej subwencji, gdyż Czapski promował fundacjje Wspolny Swiat, której dał zajazd radziwilla za zlotówke, aby wykończyc Rychlikową. Stefaniuk zbiera jedynie pokłosie tej wojny.

  0 Lubię
 • Torrent

  Zgłoś

  Stefek , drukuj ulotki z propagandą , to może chociaż łatwo sterowalne babinki łykną co masz do powiedzenia. Niech rzucą więcej "Szmatławca "na sklepy, bo ostatnio wybrałem wszystkie egzemplarze w kliku z nich , żeby mieć czym w piecu palić. Niech Francuska robi dodruki , makulatura będzie jak znalazł.

  7 Lubię
 • Hero

  W odpowiedzi na: Torrent Zgłoś

  "SZMATŁAWIEC "W KTÓRYM NIE MA ANI TROCHĘ PRAWDY TYLKO MANIPULACJE I OGŁUPIANIE LUDZI Z PROWINCJI. Ludzie opamiętajcie się i zacznijcie używać rozumu.

  7 Lubię
 • LWP

  Zgłoś

  Kreował się na Bóg wie kogo, a wyszedł ledwo taki Pan TIK-TAK, żyjący na koszt podatnika. :o

  8 Lubię
 • Propozycja

  W odpowiedzi na: LWP Zgłoś

  Niech mu jeszcze Rada Miasta głosami większości , uchwali jednorazową zapomogę w kwocie 500 zł. Zaksięguje się jako ekwiwalent na węgiel, zima w końcu idzie.

  3 Lubię
 • Towarzysz

  Zgłoś

  Pierwszy Sekretarz Nikodem obiecał ludowi lepszą przyszłość i naiwny lud mu uwierzył , dziś czuje się oszukany i zawiedziony. To koniec...

  8 Lubię
 • Jajaja

  W odpowiedzi na: Towarzysz Zgłoś

  Przeciez caly czas opowiada bajki pod publiczke, kto chce ten wierzy. Kto mysli, ten wie. I nikt go nie przekona ,że białe jest białe a czarne jest czarne. W majestacie troski o dobro naszego miasta , proszę Panie Dyzma zwolnić urząd prezydenta.

  4 Lubię
 • to dopiero porażka

  Zgłoś

  Największa porażka w tym mieście to sam prezydent

  17 Lubię
 • Bożena L.

  W odpowiedzi na: to dopiero porażka Zgłoś

  Stefaniuk to niech się za robotę weźmie, a nie siedzi na facebooku i śledzi z namiętnością kto z podległych mu pracowników klika pod niewygodnymi artykułami i komentarzami "Lubię to". Co ty myślisz ,że usta nam zamkniesz ? Kretynów którzy uwierzą ,że pozyskaliście pieniądze na autostradę i modernizację kolei poszukaj gdzie indziej, najlepiej w swoim środowisku. Wali się ten twój domek z kart, bo urzędnicy zaczynają mówić i też się zabezpieczają.

  9 Lubię
 • recepta

  Zgłoś

  Należy zlikwidować tych obiboków straż miejską ,z których mieszkańcy nie mają żadnego pożytku ,a za zaoszczędzone 3 mln. zł zapłacić karę P.Rychlik,może taki pożytek z tych "zuchów" prezydencika by był.

  23 Lubię
 • radzyń 2017

  W odpowiedzi na: recepta Zgłoś

  w Radzyniu burmistrz zlikwidował SM i nikt nie zauważył ich braku.skończyło się łazikowanie i nie widać słynnego komedianta.Biała powinna pójść tą samą drogą

  21 Lubię
 • J53

  W odpowiedzi na: radzyń 2017 Zgłoś

  Nie wiem w jakim celu utrzymywać tą straż miejską dawno powinno się zlikwidować tą grupę nierobów .

  18 Lubię
 • kibic

  Zgłoś

  Obiektywnie rzecz ujmując , wyborcy Stefaniuka powinni płacić za błędy swojego pupilka.;)

  9 Lubię
 • mieszkaniec

  Zgłoś

  Co to za kancelaria,która nie potrafi czytać przepisów,a może doskonale potrafi i wie jak naciągnąć miasto na koszty.Skoro miasto przegrało tzn że urzędnicy nie potrafią stosować prawa i powinni odpowiadać personalnie za źle liczoną dotacje ( wydz edukacji,skarbnik ,naczelnik i prezydent ) a nie wszyscy mieszkańcy!!!

  6 Lubię
 • mieszkaniec

  Zgłoś

  głupota i zawiść ludzka nie zna granic
  skoro miasto kradło przez tyle lat to bardzo dobrze, że Pani Rychlik wygrała

  1 Lubię
 • Do rzecznika

  W odpowiedzi na: mieszkaniec Zgłoś

  Róbcie PR. Dyzma niech weźmie świeczkę i idzie w takim przypadku pod Sąd w proteście. Postoi ze trzy dni, to mieszkańcy docenią :D

  3 Lubię
 • Wyborca

  Zgłoś

  Do prezydenta Czapskiego dla Stefaniuka to daleko. Ręce opadają po prostu , zrozum Stefaniuk ,że ludzie już nie kupują twego przekazu. Mamy już ciebie dosyć.

  7 Lubię
 • Ryszard

  W odpowiedzi na: Wyborca Zgłoś

  Stefan jak coś powie to tak jakby walnął zgniłą dynią w płot.Ciekawe gdzie ten człowiek wyląduje po zmianie opcji politycznej u władzy?Jestem przekonany że w tym mieście zabraknie dla niego miejsca. I tego życzę mieszkańcom i samemu sobie.

  9 Lubię
 • Mieszkaniec

  Zgłoś

  PiS wystawił Dyzmę w wyborach. Z całej tej prezydentury pana Dyzmy to prawdzie są tylko pieniądze, które podatnik płaci na jego utrzymanie :o

  9 Lubię
 • Mariolka

  W odpowiedzi na: Mieszkaniec Zgłoś

  Nic poza wstydem nie czuję nic jak patrzę na D. Dlaczego ludzie zrobili to memu miastu ?

  11 Lubię
 • Londyn

  Zgłoś

  To on jeszcze trwa na stanowisku ? Czyli na wschodzie bez zmian, nie ma więc po co wracać do tej dziury . Przyjadę jak społeczeństwo w Białej zmądrzeje.

  9 Lubię
 • Kromek

  Zgłoś

  Nie kupuję tego kitu i teatrzyku jaki dzieje się w naszym mieście.

  8 Lubię
 • Dyzmogród

  Zgłoś

  Wsiąść do pociągu byle jakiego , byle do władzy byle do żłobu...Mimo kolejnych aktów strzelistych pełnych patriotycznej mowy trawy, cel tego prezydenta i i jego przedsięwzięć nie istnieje. Nie ma Białej do której ten aparatczyk zmierza. Nie ma czegoś takiego jak cel ostateczny tej "dobrej zmiany"Nie ma i nigdy nie było. Istnieje za to jego i jego najbliższych pęd do koryta. Nie ma miejsc pracy, jest za to umoszczenie grupy kolesi i własnej małżonki.

  12 Lubię
 • Magnificencja

  Zgłoś

  Jaki WSTYD !!! Drodzy mieszkańcy , jaki to straszny WSTYD ! Kim my jesteśmy, my naród, my mieszkańcy, zasiedziały w samym środku Europy w XXI w. Jeśli nic nam jakieś "trybunały" i "konstytucje" to może chociaż "leśne ruchadła" i "córki leśnika". A jak nie , to może nieudolność i bezwstyd prezydenta ? Nie ! I to nie i tamto nie !Ani wstydu ani gustu. Nic . Tępota , prostactwo i bezwstyd. I tak na okrągło. Tępota, prostactwo i bezwstyd... Ad infinitum

  9 Lubię
 • O matko jedyna !!!

  Zgłoś

  Biała Podlaska stało się miastem zabobonnym, prostackim, kruchcianym. Biała dławiąca się pychą, jakaś to ona jest "prawdziwa" i "wierna"

  14 Lubię
 • Monia

  Zgłoś

  Wstyd dla tej Kancelarii na którą płaci się pieniądze. A rzecznik to chyba niewiele różni się od poprzednika skoro parę dni musi się zastanawiać co odpowiedzieć ,żeby zrzucić winę na innych. TRAGIFARSA!!!

  11 Lubię
 • Adrianna

  Zgłoś

  Rządy Stefaniuka to jedna wielka kompromitacja, pasmo nieustannych porażek i wpadek. Dwoją się i troją ,żeby z tego wybrnąć z twarzą, ale nic im nie wychodzi. Dalsza koegzystencja ze Stefaniukiem nie ma najmniejszego sensu.

  12 Lubię
 • Adam

  Zgłoś

  Jakie „nie odzyska” skoro pani Rychlik się należały?

  1 Lubię
 • hjterzy

  Zgłoś

  to źle, że próbował odzyskać część kasy, która musimy płacić za błędy Czapskiego ? Jesteście burkami bez szkoły i tyle, że tego nie rozumiecie.

  0 Lubię
 • Seba

  W odpowiedzi na: hjterzy Zgłoś

  Do Czapskiego do on do pięt nie dorasta. W każdym aspekcie. Z czego on ma być dumny ten Stefaniuk ? Bez pomocy jakiegoś hrabiego z Pomorza nie byłby prezydentem a Renta nie pełniła by funkcji w radach nadzorczych. Nawet samodzielnie nie potrafił podjąć istotnych decyzji tylko konsultował z Biereckim. Teraz już bilboardy i pomoc Grzesia nie pomoże. Było oblewanie się wodą , teraz niech próbuje stanąć na uszach na PL. Wolności i klaskać pośladkami. Jedyne co mu pozostało to dalej biegać po kościołach i urabiać starsze Panie, że niby taki katolik.

  8 Lubię
 • Partrycja

  W odpowiedzi na: Seba Zgłoś

  Zgadzam się całkowicie. A wie Pan dlaczego ten nasz "dzwon" jest głośny ? Bo wewnątrz jest próżny.

  7 Lubię
 • Gosc

  Zgłoś

  Ciekawe, ile duża z naszej kasy zapłacil za prawnika, który reprezentował w tym przegranym procesie miasto?

  8 Lubię
 • brak słów

  Zgłoś

  Dyzma dlaczego ja i mieszkańcy tego miasta mamy płacić za twoje fanaberie ,mamy nadzieje że niedługo pójdziesz w p......

  17 Lubię
 • Hanys

  W odpowiedzi na: brak słów Zgłoś

  To upartyjnione miasto zeszło już całkowicie na psy . Czas powiedzieć dość.:o

  13 Lubię
Możliwość dodawanie komentarzy chwilowo jest wyłączona

WYDAWCA


logo arx

 

ARX-MERITUM Sp. z o.o.

ul. Dąbrowskiego 16

21-300 Radzyń Podlaski

REDAKCJA


Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktor naczelny - Magdalena Krawczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

882-999-824

 

Dziennikarze

Dominika Lipowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Brodowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Kotyła (felietonista)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REKLAMA


Kontakt: 604-585-595

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cennik

Specyfikacja techniczna reklam

Regulamin