Ratusz przedstawił plan finansowy miasta na przyszły rok. Z jego założeń wynika nacisk na utrzymanie racjonalnej polityki w zakresie zarządzania majątkiem. Priorytetowym zadaniem ma być pozyskanie jak największej ilości środków zewnętrznych na inwestycje. Dochody budżetu określono na prawie 335,7 milionów złotych, wydatki na poziomie nieco ponad 343,2 mln zł

Podczas konstruowania budżetu przyjęto założenia inflacji średniorocznej na poziomie 2 procent a wzrostu PKB na poziomie 3 procent. - Wszystkie zaplanowane dochody, są na poziomie realnym. Nie zakłada się w przyszłym roku wzrostu podatków, opłat lokalnych, w tym za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Kontynuujemy utrzymywanie racjonalnej gospodarowania majątkiem gminy, dochody z tego tytułu są przeznaczone wyłącznie na zadania inwestycyjne. Są też środki na podwyżki dla nauczycieli od 1 kwietnia 2018 r. - informuje skarbnik miasta Marta Juchnikowska.

W budżecie znalazły się fundusze na rozpoczęcie nowych oraz kontynuowanie rozpoczętych już inwestycji, które głównie opierać się mają na środkach zewnętrznych. Miasto zamierza pozyskać ich jak najwięcej. Tak, by do każdej wydawanej złotówki, dochodziły dodatkowe trzy złote z funduszy unijnych. To kolejny budżet, w którym samorząd nie zaciąga też kredytów. Udało się w nim wygospodarować również pieniądze na podwyżki w oświacie dla pracowników niepedagogicznych. W przyszłym roku na wzrost wynagrodzeń mogą także liczyć nauczyciele.

Władze zapowiadają bardzo ambitne inwestycje. - Kwoty zapisane w załącznikach inwestycyjnych, są największe co do wydatków w historii Białej Podlaskiej, które są wykonywane bez kredytu. Były już budżety z wydatkami inwestycyjnymi na poziomie 47 milionów, ale głównie były to pieniądze z kredytów. Zrobiliśmy też olbrzymi wysiłek, by we wszystkich jednostkach podległych były wprowadzone podwyżki – mówił podczas prezentacji projektu prezydent Dariusz Stefaniuk. Dodał, że „nie chce oszczędzać na mieszkańcach” i podkreślił, że miasto jest „w dobrej kondycji finansowej i rozwija się”.

Jaką miasto ma jednak pewność, że zaplanowane pieniądze unijne otrzyma? - Wydaje mi się, że wszystkie projekty parku Radziwiłłowskiego, projekty rewitalizacyjne, projekty infrastruktury tej komunikacyjnej, które mamy w ramach SIT (strategiczne inwestycje terytorialne) nie są zagrożone. Prawie 10 mln na bialskie szkoły już mamy. I to nam się udało. Jesteśmy liderem, jeśli chodzi o miasto województwa lubelskiego, w zakresie pozyskanych środków na modernizację szkół – wyjawił. Nadmienił przy tym, że trzeba jednak pamiętać, że bardzo często, przy tak dużych projektach, pojawiają się „różnego rodzaju problemy”.

W tym kontekście wymienił przykład amfiteatru, na który trzeba było znaleźć dodatkowe pieniądze, ze względu na wzrost kosztów (przy stadionie było jeszcze gorzej. Wstępny, realny szacunek, opiewał na kwotę 26 mln zł. Tymczasem w przetargu miasto otrzymało ofertę sięgającą ponad 50 mln). Przypomniał, że niezagrożony jest projekt OZE. Na pieniądze trzeba będzie jednak jeszcze trochę poczekać. - W tym czasie, gdy robiliśmy odwołanie, inne samorządy poszły do sądu. Więc zablokowano procedurę wydatkowania. Marszałek chce nam dać te środki, czeka tylko na zakończenie spraw sądowych – tłumaczył D. Stefaniuk. Planowane zadłużenie na koniec 2018 roku, będzie niższe o ponad 8,6 mln zł od zadłużenia na koniec 2017 r i ma wynosić 68 843 499,00 zł.

(mg)

05
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32

 

 • Co myśli Clinton

  Zgłoś

  Trzeba pewne rzeczy, nie ukrywam tego, nawet zawoalować. A poza tym ludzie nie myślą. Ludzie nie myślą. Im się wydaje, że tylko oni oglądają telewizję. Proszę pana, przecież my jesteśmy doskonale obserwowani. Nie tylko przez przyjaciół, przez wrogów też. Na przykład tacy Amerykanie jak się dowiedzą, że my mamy trudności z produkcją mięsa, to wie pan, co się dzieje? Proszę pana, na całym świecie ceny mięsa idą tak w górę. I my za to mięso potem też musimy płacić takie ceny. A jeżeli my te trudności przedstawimy jako przemyślane działanie, to wtedy to w nikim nie wzbudza podejrzenia.:D

  2 Lubię
 • Ot pomorek

  Zgłoś

  Nad wszystkim czuwa Clinton gospodarz domu,
  Nie da on krzywdy zrobić nikomu,
  Wszystkim pomoże o każdej porze,
  Mój Boże.

  3 Lubię
 • do Ulki

  Zgłoś

  No, to byłby dobry pomysł. Do tego projektu dołączyłbym jeszcze zadanie pn nazwą: "nauka ludzi starszych, jak szybko się odchudzić". Zadanie tym bardziej słuszne, gdyż wymagałoby minimalnego finansowania, tylko jakieś kanapki dla szanownych członkiń tego zacnego stowarzyszenia. Resztę wykonaliby już sami renciści i emeryci, którzy są od lat zaprawieni w takich wyzwaniach. :)

  3 Lubię
 • Ulka

  Zgłoś

  Zawiodłam się - miałam nadzieję na finansowanie przez UM projektu "nauka ludzi starszych robienia na drutach" Prowadzący - stowarzyszenie " Pozytywna negatywka" :D:D:D:p

  6 Lubię
 • Maniek

  W odpowiedzi na: Ulka Zgłoś

  Z Clintona to dobry negatyw. Rozum i łopata, rozum kopie dół.;)

  6 Lubię
 • Halina

  Zgłoś

  Czas realizacji 2017- 2021. :o Dziękujemy , już wystarczy, naprawdę wystarczy, czas przestać męczyć mieszkańców.

  8 Lubię
 • Borek

  Zgłoś

  Dyzio marzyciel rzucił slajdy i myśli ,że będzie z tego jakiś urobek propagandowy. Czekam na slajdy wyjaśniające w jakiej to pułapce znaleźliśmy się po dotychczasowych rządach.

  11 Lubię
 • Do Borka

  W odpowiedzi na: Borek Zgłoś

  Zostaną igrzyska i dalsza izolacja.

  11 Lubię
 • Agniecha

  Zgłoś

  Bajdurzy ten pan S. Im się wydaje, że "ciemny lud" kupi tę propagandę. Niestety nie kupi. Budżet czyli przydział miejsca przy korycie.

  10 Lubię
 • Dajana

  Zgłoś

  Obiadki są bardzo smaczne, coraz więcej ludzi je kupuje. I co Ptysiu na to powiesz ? Bo my turlamy się w dobrych humorach, a nasz rechot roznosi się po ulicach miast i korytarzach magistratu.

  7 Lubię
 • Do Dyzmy

  Zgłoś

  Kiedy będzie 1000 miejsc pracy ? Czy zamierzasz oddać z prywatnej kieszeni 8 tys. zł za przegrany proces z Panią R., wreszcie jakie były kulisy powołania Reni do rad nadzorczych ? To są pytania, na które nie oczekuję odpowiedzi Panie Dyzma, te odpowiedzi znam, a nawet gdybym ich nie znał, to i tak by mnie nie interesowały, jak zresztą i pytania. Znam wszystkie możliwe pytania i wszystkie odpowiedzi; i jeśli mimo to je zadaję, to dlatego, że jest to, niestety, mój obowiązek. Zrozumieliście? Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss. Zrozumieliście?

  9 Lubię
 • Lach

  Zgłoś

  Dyzma po wyborach wyląduje na śmietniku historii, Litwin wróci na pseudo wykładowcę na PSW, robiąc za pośmiewisko wśród studentów i brzdąkając na gitarce na poprawienia nastroju. A łysy ? Łysy będzie zapocony biegał po mieście krzycząc ,że oto jest w stanie przekazać swoje głosy (100 ?, 200?) na kontrkandydata w zamian za vice prezydenta. :D

  12 Lubię
 • TTT

  Zgłoś

  Oni obiecują inwestycje , podczas gdy nawet miasta nie potrafili ośnieżyć :). A niektóre przystanki nie mają szyb, prezentując się jak w latach 70 -tych. :). Recepty na lotnisko Stefan miał już za Czapskiego, później się okazało, że to blef i robienie z ludzi kretynów. Temat tunelu jest na tapecie od kilku lat. Komedii ciąg dalszy.....

  10 Lubię
 • Adrian

  Zgłoś

  Zobaczymy jak się radni odniosą do tego projektu. jakie zajmą stanowiska i czy w ogóle je zajmą. Choć moja Ewuś mówi mi, że nie ma na co liczyć, bo oni wszyscy (SLD, PSL i AS) są w koalicji z POPiS-em:)

  6 Lubię
 • Fazi

  Zgłoś

  W 2014 r.,Dyzma mówił nie będzie drastycznych podwyżek stawek za wywóz śmieci i innych opłat. Stawki w 2014 r. były : 8 zł odpady niesegregowane. W 2015 r. za niesegregowane budynki jednorodzinne opłata była 20 zł. Czy to nie jest drastyczna podwyżka ? Jak nazwać takie zachowanie ? Nie ma w słowniku ludzi kulturalnych słów, które mogłyby dostatecznie obelżywie określić pańskie postępowanie.

  9 Lubię
 • prawda

  W odpowiedzi na: Fazi Zgłoś

  Dyzma i reszta tych klakierów kłamią oni tylko kręcą swój interes a resztę społeczeństwa mają za śmieci

  12 Lubię
 • Beata

  Zgłoś

  Taki budżet to dla Białej tylko i wyłącznie stagnacja i do tego liczenie na duże pieniądze z UE których się nie ma. Żaden szanujący się przedsiębiorca tak nie postępuje ale obecny prezydent wbrew logice żyje iluzjami.

  7 Lubię
 • OBYWATEL

  Zgłoś

  Trzech harcerzyków dorwało się do koryta , ale zajmując te koryta zapomnieli , że to tego żeby to robić , trzeba mieć wiedzę , kompetencje , doświadczenie i najważniejsze - SZACUNEK DLA WSZYSTKICH OBYWATELI , a nie TYLKO dla tych z PARTYJNĄ legitymacją PiS , bo reszta to są stołkowicze , którzy nie mają nic do powiedzenia , tak jak cała niema pseudo rada miasta !!!!!!!!!!!!!!!!!! Mam nadzieję że już niedługo OBYWATELE wystawią wam odpowiednie podsumowanie !!!!!!!!!!!!

  17 Lubię
 • Marcin

  W odpowiedzi na: OBYWATEL Zgłoś

  Clinton kompetencje zna tylko ich nie ma :o

  6 Lubię
 • Adam

  W odpowiedzi na: OBYWATEL Zgłoś

  Doskonała diagnoza istniejącej bialskiej rzeczywistości. Przy urnach wyborczych nie będą już straszyć NAS - OBYWATELI !!!

  10 Lubię
 • kozioł

  Zgłoś

  Dyzma ty kłamco polityczny oszukałeś wszystkich bialczan -gdzie obiecane przez ciebie i twojego pana 1000 miejsc pracy na lotnisku.

  19 Lubię
 • Roksa

  W odpowiedzi na: kozioł Zgłoś

  1000 miejsc pracy dla pospólstwa nie ma, ale za to są dwie rady nadzorcze. Przy trzeciej będziemy śpiewać " wyginam ciało śmiało", "wyginam ciało śmiało":)

  2 Lubię
 • Pytam

  Zgłoś

  Co to ma być ? Jaki żart rzucony mieszkańcom ? Nikt się nie nabierze na te głodne kawałki. A po wyborach znowu się obudzimy z ręką w nocniku. Już obecny prezydent pokazał jak się robi na szaro ciemny lud. Drugiej szansy panie Clinton nie będzie.

  13 Lubię
 • Do Clintona samozwańca

  Zgłoś

  Sprawą lotniska zajmie się już Clintona następca. Ten miał trzy lata i to zmarnowane trzy lata. Mam nadzieję ,że to będzie godny następca. Więc Dariuszku już nie musisz się wysilać. Pakuj powoli manatki.

  13 Lubię
 • TTT

  Zgłoś

  Jakoś nie widzę w propozycjach na 2018r. , budowania wspólnoty mieszkańców, wycofania pozwu przeciw Dianie, lepszego traktowania podległych urzędników oraz mieszkańców. Nie widzę również rezygnacji z bufonady, pozerstwa, i komicznej propagandy.

  12 Lubię
 • Magda

  Zgłoś

  Bardzo to słabo wygląda . Już Czapski miał więcej do zaproponowania, nie mówiąc już o tym ,że to zrealizował. Jaki prezydent taki budżet:o

  12 Lubię
 • witold

  Zgłoś

  Zapowiadano wielkie rzeczy w przyszłym roku. Tymczasem widzimy w dużej mierze, powtarzane co roku te same inwestycje. Jedne już się zaczęły, ale się skończą dopiero w 2019 albo 2020, inne dopiero się mają zacząć a skończyć w 2020 i tak w kółko Macieju. O inwestycjach spółek już też po 10 razy opowiadali, by teraz pokazywać je znów. Czyli, w zasadzie nic nowego. **** nie urywa, szału nie ma. Co więcej, kto dziś zaręczy, ile dokładnie uda się wziąć kasy z Unii, nadto ile wyniesie koszt tych inwestycji. Na stadionie już się przejechali, do amfiteatru musieli prawie bańkę dołożyć, więc zabrać komuś innemu. Wszystko jest jeszcze palcem na wodzie pisane. Ale zobaczymy...

  11 Lubię
Możliwość dodawanie komentarzy chwilowo jest wyłączona

WYDAWCA


logo arx

 

ARX-MERITUM Sp. z o.o.

ul. Dąbrowskiego 16

21-300 Radzyń Podlaski

REDAKCJA


Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktor naczelny - Magdalena Krawczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

882-999-824

 

Dziennikarze

Dominika Lipowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Brodowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Kotyła (felietonista)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REKLAMA


Kontakt: 604-585-595

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cennik

Specyfikacja techniczna reklam

Regulamin