Bialska firma Edwood, producent z branży przetwórstwa drewna, zbuduje nowy zakład na terenach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Białej Podlaskiej. Pierwszy etap inwestycji ruszy już wiosną tego roku

Z faktu, że pierwszym inwestorem będzie lokalna firma cieszy się prezydent Dariusz Stefaniuk. - Zabiegaliśmy o utworzenie Strefy nie tylko po to, żeby przyciągnąć inwestorów z zewnątrz. Równie ważne jest wsparcie i poszerzenie działalności lokalnych firm, które dzięki ulgom podatkowym będą rozwijały produkcję w naszym mieście. Wspólnie tworzymy rynek pracy dla naszych mieszkańców – mówi.

Bialska spółka uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności w SSE oraz wygrała przetarg na trzy działki o łącznej powierzchni 3,4 ha. Spółka zamierza uruchomić nowy zakład produkcji półfabrykatów oraz komponentów meblowych wykonanych z drewna litego. Zakład będzie wyposażony w najnowocześniejsze, innowacyjne maszyny i urządzenia, co zwiększy wydajność i konkurencyjność produkcji.

Firma specjalizuje się w przetwórstwie drewna liściastego, głównie dębowego. Jest wiodącym europejskim producentem klejonek z drewna litego – blatów kuchennych, stopnic schodowych czy blatów meblowych. Jej produkty są eksportowane do 25 krajów. Uzyskanie zezwolenia trwało kilka miesięcy, włączając w to wszystkie procedury administracyjne, opracowanie dokumentacji aplikacyjnej i biznesplanu.

Przedsiębiorcę na każdym etapie wspierali pracownicy urzędu miasta oraz Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - To bardzo ważne, że mogliśmy liczyć na merytoryczne wsparcie, świetnie przygotowanych do swojej pracy specjalistów. Dzięki temu wszystko przebiegło sprawnie – mówi Daniel Tomaszuk, właściciel firmy.

Podstrefa w Białej Podlaskiej obejmuje obecnie 94,06 ha terenów położonych na terenie byłego lotniska wojskowego w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej E 20 oraz europejskiej trasy drogowej E- 30. Firmy, które tu zainwestują, mogą liczyć na zwolnienie z podatku dochodowego – nawet do 70 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji lub dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników.

Ratusz zapowiada, że ma już plany na zagospodarowanie całej podstrefy i lotniska. - Tylko w ciągu minionego roku, zorganizowaliśmy kilkadziesiąt spotkań, prezentacji i telekonferencji z inwestorami zagranicznymi i krajowymi. Rozmowy są na bardzo zaawansowanym etapie. Już niebawem będziemy ogłaszać kolejne przetargi a inwestorzy będą podejmować ostateczne decyzje – dodaje wiceprezydent Adam Chodziński.

(mg)

 

 

 • Wera

  Zgłoś

  Prawie 5414 zł – tyle średnio zarabiali pracownicy zatrudnieni w przedsiębiorstwach z większościowym kapitałem zagranicznym – wynika z najnowszych danych GUS za 2016 r. A z kapitałem "Malowanego" to ile wyciągają pracownicy ? Dziękuję , ale robić ulgi takim biznesmenom to jak plunąć mieszkańcom w twarz.

  6 Lubię
 • Ona

  Zgłoś

  Przeniesie działalność z Lisów i cała filozofia. Z Łomaskiej płyną informacje ,żeby chociaż nie mówić ile się zarabia. :(.

  6 Lubię
 • Do Ona

  W odpowiedzi na: Ona Zgłoś

  U Edzia takie zarobki ,że w tym tempie ani za 100 lat nie doczłapiemy do UE. Tania siła robocza ze wschodniej Polski.

  6 Lubię
 • Dobrodziej

  Zgłoś

  Z życiorysu naszego dobrodzieja.(Wikipedia)
  W przyjętym we wrześniu 2015[8] przez Sejm VII kadencji sprawozdaniu podkomisji nadzwyczajnej do spraw realizacji ustaw o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych zarzuciła ona Grzegorzowi Biereckiemu wykorzystywanie kas do prywatnego bogacenia się[9] oraz konflikt interesów[10].... Grzegorz Bierecki objął także stanowisko prezesa spółki SKOK Holding S.à.r.l. założonej w 2007 w Luksemburgu[13], która przejmowała większość zysków należnych Kasie Krajowej[9][12]. Wnioski podkomisji kwestionowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości[14] oraz Kasa Krajowa, zarzucając m.in. „jednostronny przebieg prac”[15].

  4 Lubię
 • Kormoran

  W odpowiedzi na: Dobrodziej Zgłoś

  Przecież to są zwyczajne jaja. U "Malowanego" oferują najniższą krajową, a on skorzystał bo będzie miał zakład za miedzą i jeszcze profity wynikające z ulg. Brawo miasto, chciałoby się powiedzieć !!! To miasto chyba nigdy nie wyjdzie z okowów prowincjonalizmu, zacofania i siermięgi.

  7 Lubię
 • Kalisus

  W odpowiedzi na: Kormoran Zgłoś

  Kolejna wizerunkowa wtopa. Może Nikodem z ojcem będzie po godzinach robił na paleciaku. :D . Chyba nie odmówicie Nikodem, taka wspaniała wiadomość. Potrzebują tam takich jak ty, w tej fabryce twoich snów .

  6 Lubię
 • Być może przyszły inwestor

  Zgłoś

  Od dwóch lat namawiali mnie na inwestycje na tym terenie, kusili bonusami i przedstawiali ludzi z waszych okolic jako mało wymagających i niezbyt lotnych. I to się wszystko potwierdza, przecież nie zainwestuję dlatego ,że polubiłem mieszkańców Białej, że podobają mi się te tereny, ale dlatego ,że jest okazja skorzystać z ulg i mieć pod ręką wschodnią tanią siłę. Wasi koledzy i koleżanki z Europy Zachodniej "zabiliby mnie " śmiechem gdybym zaproponował im takie warunki , oni mają inną mentalność, typowo zachodnią, znają swoją wartość. Tutaj w tym prowincjonalnym miasteczku , panuję mentalność typowo wschodnia, ciągle na kolanach i pod knutem. Dać dla was "śmieciówkę" i najniższą , to będziecie na kolanach dziękować. I będziecie pracować tak jak ja zechcę i za ile to ja zechcę wam zapłacić. A jak się nie podoba i zaczniecie się puszyć, to zatrudnię pracowników z Ukrainy. A wasi włodarze ? Jeszcze mi będą dziękować za inwestycje i robić sobie ze mną zdjęcia, klepiąc po plecach.

  7 Lubię
 • pierwsza fabryka

  Zgłoś

  i co hejterzy łyso wam? a to dopiero pierwszy inwestor. co najbardziej smieszne podobno edwod pierwszy krytykowal tak ta podstrefe a po zapoznaniu sie ze szczegolami zostal pierwszym inwestorem!

  0 Lubię
 • Bobi

  W odpowiedzi na: pierwsza fabryka Zgłoś

  Tobie to od tego dyzmowego pr. całkiem się klepki w kapuścianej łepetynie poprzewracały.:)

  8 Lubię
 • Harpun

  W odpowiedzi na: pierwsza fabryka Zgłoś

  Na łyso to się robi takich jak ty, którym wystarczy dać zlecenie, 1.6 tys. na łapę , a samemu lansować się na tego który daje pracę, zbierając oklaski od władz. Wysadź łeb za miedzę, i zobacz kto i ile zarabia.

  7 Lubię
 • Bartek

  W odpowiedzi na: pierwsza fabryka Zgłoś

  Ha,ha ,ha. Tymoszuk swoją fabrykowe włości ma już przy lotnisku, więc jeśli miał w planach wybudować kolejny zakład to skorzystał ze strefy , dostając liczne profity. Tylko kto na tym jedynie skorzysta, jeśli nie prywatny interes tego biznesmenika. Raczej nie mieszkańcy, bo u niego pracownicy kokosów nie mają. Sam zarabiam w Szwecji 12 tysięcy netto i śmieję się z zarobków parobasów. Goń więc na maszynę za dwójkę i ciesz się ,że wszyscy inni w UE mają kilkakrotnie więcej. :):):)

  6 Lubię
 • Polak

  Zgłoś

  Co z tego ,że w Polsce jest praca. lepsza lub gorsza, nawet w takiej Białej, skoro z zarobkami jesteśmy daaaaleko w tyle za innymi krajami.

  6 Lubię
 • Emigrant

  Zgłoś

  Za mało by żyć, za dużo by zdechnąć z głodu.
  Tak wspominam PL

  5 Lubię
 • Agata

  Zgłoś

  W Polsce praca nie jest rozmową, a monologiem pracodawcy skierowanym do milczącego pracownika; do młodych ludzi wykorzystywanych przez firmy na bezpłatnych stażach; do setek tysięcy Polaków na umowach śmieciowych, bez ochrony w przypadku choroby, lub starości; do osób uciekających przed niskimi zarobkami do Wielkiej Brytanii i Norwegii itd .Rozmowy nie ma też, gdy neoliberalni kaznodzieje chwalą się „konkurowaniem niższymi kosztami pracy” lub rosnącymi słupkami PKB, a nie dostrzegają rzeczywistości pracowników w mniejszych miastach i miasteczkach, czy skazywania ludzi na zarobki wywołujące frustracje i poczucie życiowego bezsensu. I co najważniejsze, nie ma jej także w polskim Kościele, który zamiast słabszych bronić, sam chętnie zatrudnia za tzw. „Bóg zapłać”, wykorzystując często ich biedę i bezradność.

  5 Lubię
 • Genek

  Zgłoś

  Wiele firm, osiągających duże zyski płaci dużo swoim prezesom, natomiast reszcie w okolicach płacy minimalnej. Chodzi o to, aby jak największą liczbę ludzi utrzymywać "na krawędzi" w stanie permanentnej pogoni za dochodami, tak aby nie mieli czasu na refleksję, samokształcenie, przebudzenie ducha. Ludzi na tyle inteligentnych aby umieli obsługiwać maszyny i podtrzymywać ten system, ale na tyle głupi, aby nie zadawali pytań. Czy prezydent zgadza się na obniżenie swojej pensji do płacy oferowanej przez rzeczonego biznesmena , skoro jest taki zadowolony?

  6 Lubię
 • XYZ

  W odpowiedzi na: Genek Zgłoś

  Możliwość inwestowania w strefie , gdzie będą liczne ulgi powinna być obwarowana kryteriami względem warunków pracy i płacy. Jest wielu w Białej którzy płacą więcej niż T. a nie mają żadnych szans na takie profity. Tutaj to obowiązuje chyba kryterium, inwestuj szybko w cokolwiek, bo wybory się zbliżają, płać ile chcesz , bo nas to nie interesuje, a w zamian będziesz miał bonusy. O to cała wschodnia Polska...

  7 Lubię
 • arek

  Zgłoś

  No właśnie, sek w tym, że w Białej niewiele się zmieni, bo ludzie dalej będą zarabiać najniższa krajową a jak będą narzekać to do roboty "bialskie byznemeny" ściągną ludzi z Ukrainy i z Białorusi. I taki to będzie "bialski cud gospodarczy" autorstwa pana prezydenta i senatora.

  5 Lubię
 • Piotrek

  W odpowiedzi na: arek Zgłoś

  Niedlugo wszyscy ktorzy chca cos wiecej od zycia niz zycie na minimalnej wyjada I wcale mnie to nie zdziwi . Bierecki może natomiast iść robić na maszynie.

  5 Lubię
 • Jaki

  Zgłoś

  Należy się przyjrzeć relacjom Pana Sosnowskiego vice przewodniczącego rady miasta a Panem Tomaszukiem. Rozumiem ,że ten służy pryncypałowi nie tylko radą, ale też wiedzą o której inni inwestujący mogą pomarzyć ;)

  6 Lubię
 • Borys

  Zgłoś

  A jakie to warunki pracy i płacy oferuje Pan Tomaszuk ? No jeżeli ludzie będą zarabiali około 4 tys. netto, to jak najbardziej jestem za ulgami takim biznesmenom w strefie ekonomicznej. Chodzą jednak słuchy ,że pracownicy zarabiają nie 4 a 2 tys. , co dla mnie jest zwykłym wyzyskiem w kontekście działalności w strefie. . Jesteśmy już w UE wiele lat, i nie liczy się tylko praca ale również płaca. Kolejne pytanie, jakie to płace mają w tych 25 krajach gdzie Tomaszuk wysyła swoje produkty ?

  7 Lubię
 • stuk, puk

  Zgłoś

  Trzeba przyznać, że tzw. opozycja rozgrywana jest przez pisiorów modelowo...

  3 Lubię
 • Cicho być

  W odpowiedzi na: stuk, puk Zgłoś

  Tak tu Żmijan zarządzał , że kilkunastu działaczy z Terespola odeszło z PO i bliżej im do PiS-u:D. Jeszcze niech Pan Gul Gul z Białej , zrobi masowy zaciąg do pisowych i będzie po temacie. :p

  3 Lubię
 • wars

  Zgłoś

  O to się porobiło. Hm..Dobrze kombinują chłopcy, oj dobrze....

  3 Lubię
 • Kontek

  W odpowiedzi na: wars Zgłoś

  Spokojnie, temat jest monitorowany.

  3 Lubię
Możliwość dodawanie komentarzy chwilowo jest wyłączona

WYDAWCA


logo arx

 

ARX-MERITUM Sp. z o.o.

ul. Dąbrowskiego 16

21-300 Radzyń Podlaski

REDAKCJA


Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktor naczelny - Magdalena Krawczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

882-999-824

 

Dziennikarze

Dominika Lipowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Brodowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Kotyła (felietonista)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REKLAMA


Kontakt: 604-585-595

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cennik

Specyfikacja techniczna reklam

Regulamin