Radni zgodzili się dorzucić 15 milionów złotych do budowy stadionu wraz z halą sportową. Za uchwałą głosowało 19 samorządowców. Wstrzymali się Wojciech Sosnowski, Alicja Łagowska i Mariusz Gromadzki. Przeciwny zmianom w budżecie był Andrzej Nitychoruk

Projekt pokazano w grudniu 2016 roku. Koszt pierwszego etapu inwestycji oszacowano na 26 milionów złotych, 10 mln dorzucił resort sportu. Pierwszy przetarg nie wyłonił wykonawcy, gdyż zaprezentowana oferta była zbyt wysoka. W drugim najtańsza była wyższa o 13 milionów złotych od zarezerwowanych w budżecie funduszy. Trzeba więc było dosypać dodatkowe pieniądze. A te, jak zaznacza prezydent Dariusz Stefaniuk znalazły się stosunkowo szybko, dzięki „dobrej sytuacji finansowej”.

- Mamy dużą nadwyżkę, jeżeli chodzi o środki z roku poprzedniego i jest nas na to stać – podkreśla. Deklaruje, że stadion będzie odebrany do użytku już w lipcu 2019 roku. Od września 2019 r. uczniowie będą zaś mogli korzystać, z będącej częścią kompleksu hali sportowej. Stadion powstanie na miejscu płyty MKS Podlasie. Na razie wybudowana zostanie trybuna, na której zasiądzie nieco ponad 3 tysiące kibiców. Z obiektu skorzystają jednak nie tylko oni. Arena ma służyć również organizacji imprez kulturalnych.

W tym roku miasto dołoży do jej budowy 5 mln zł, w przyszłym kolejne 10 mln. Obiekt ma wzmocnić infrastrukturę sportową miasta. Ratusz zakłada, że będzie wykorzystywany także na obozy szkoleniowe i rozgrywki międzynarodowe. - Idea jest taka, żeby sam się finansował i żeby do niego nie dokładać. Stadion jest od początku stworzony na miarę naszych możliwości i potrzeb. To bardzo ważna inwestycja, właściwie epokowa – dodaje prezydent.

Projekt nie zyskał jednak aprobaty wszystkich radnych. Przeciwny zmianom w budżecie był radny Andrzej Nitychoruk. Wątpliwości wyraziła też radna Alicja Łagowska. - Nie jestem przeciwna stadionowi. Ale w mieście obecnie jest wiele znacznie ważniejszych potrzeb - zauważyła. Priorytety zmieniłby też wiceprzewodniczący rady miasta Wojciech Sosnowski. - Za te pieniądze moglibyśmy wybudować most pomiędzy ulicą Orzechową a Brzeską. Albo zrobić 2 tysiące instalacji fotowoltaicznych – mówi.

- Początkowo mieliśmy wydać ponad 26 mln. Jednak nawet mimo zmniejszenia zakresu prac, które chcemy w pierwszym etapie wykonać, kwota znacznie przekroczyła pierwsze szacunki i wynosi obecnie ponad 41 mln – przypomina W. Sosnowski. Radny dostaje mnóstwo monitów od mieszkańców ulic bez nawierzchni, chodników i oświetlenia. - Dla tych ludzi, którzy posyłają do naszych szkół dzieci i płacą tu podatki, stadion nie jest najważniejszy. No cóż, mamy jednak taki budżet, jaki mamy a projekt radni przegłosowali - zaznacza.

(mg)

 

* Stadion został rozpisany do realizacji w ciągu czterech lat tj. 2016, 2017, 2018 i 2019 rok. Dzisiaj rada miasta przyjęła, że chce w sumie przeznaczyć na niego: 41 195 939,00 zł, z czego 10 mln zł to kwota z dotacji budżetu państwa.

* W 2016 i 2017 roku wydano już na stadion 195 939,00zł. Do zakończenia inwestycji potrzeba 41 mln zł. W tym roku przed zmianą, władze zakładały wydać 9,65 mln. Te pieniądze okazały się jednak niewystarczające, dlatego prezydent zwiększył wydatkowanie w 2018 roku o 5 mln do kwoty 14,65 mln (w tym 2 mln zł z budżetu państwa).

* Inwestycja ma zostać skończona w 2019 roku, w którym trzeba na nią przeznaczyć jeszcze 26,35 mln zł (18,35 mln pieniądze miasta i 8 mln zł pieniądze z dotacji budżetu państwa). Wcześniej podawano, że stadion ma kosztować 26 195 939,00, więc wzrost kosztów w sumie wynosi 15 mln zł, tj około 57 procent.

kasa na stadion
prezentacja_stadion-page-007
prezentacja_stadion-page-002

 

 • mieszkaniec

  Zgłoś

  DROGI W NASZYM MIEŚCIE TO ISTNA GEHENNA ,A DYZMA Z KOLEŻKAMI CHCE WYBUDOWAĆ STADION ZA 50 MILIONÓW,MOŻNA BYŁO GO ZMODERNIZOWAĆ ZA 1/5 TEJ CENY.PO CO NAM TAKI OBIEKT JAK NIE BĘDZIE MIAŁ KTO GO UTRZYMAĆ,GDZIE OBIECANE TERENY REKREACYJNE DO WYPOCZYNKU MIESZKAŃCOM MIASTA NAD RZEKĄ KRZNĄ .DYZMA TWOJA NIEGOSPODARNOŚĆ ZRUJNUJE MIASTO KTO ZA TE TWOJE FANABERIE ZAPŁACI !! NIGDY WIĘCEJ TAKICH JAK TY

 • LOBA

  Zgłoś

  Mija kolejny tydzień ,coraz bliżej wyborów, a głosu bialskiej opozycji jak nie słychać tak nie słychać. Niebywałym z ich strony wysiłkiem było złożenie życzeń wszystkim kobietom. Bardzo to miłe , ale jeśli to jest wszystko co macie do powiedzenia to zapomnijcie o polityce.

 • Uchal

  W odpowiedzi na: LOBA Zgłoś

  Zaraz będą święta, więc nic nie zrobią, potem wakacje więc znowu będzie cisza. Potem wybory i obudzą się z ręką w nocniku. I tak od czterech lat. Ciągle ciężko pracują żeby przegrać. Żadnej wizji i strategii. Liczą na zasadzie, anuż może się uda. Czapski też tak myślał i skończył jak skończył. Dotrzeć z przekazem do tysięcy ludzi którzy nie czytają internetu ? A po co ? Nie rozumieją , że metodyka prowadzenia kampanii w naszym mieście podskoczyła o co najmniej kilka poziomów. "Zarzucą ich czapkami " a oni będą udawać zaskoczonych i żalić się, przy takim nawale propagandy nie mieli szans. Będzie to groteskowe i komiczne.

 • Do BS

  W odpowiedzi na: Uchal Zgłoś

  Panie Broniewicz ,czy złożył Pan zapytania w ramach dostępu do informacji publicznej stawiając pytania o które mieszkańcy prosili w swoich wpisach od lat ? Rozumiem, że Pan tego nie zrobił. Dlatego już teraz gratuluję przegranej w wyborach, nie wiem tylko która to już będzie Pańska przegrana. Z Waszymi talentami i pomysłami to nawet nie wygralibyście wyborów na sołtysa , więc o samorządzie czy o prezydenckich zapomnijcie. Można Was porównać do niektórych mężczyzn , duże chęci, słabe wykonanie. Widać, że i już Dziennik Wschodni robi PR dla obecnej władzy publikując ich godne uwagi dokonania. Należy się zreflektować i przestać Was popierać. Nie ma kogo....

 • Olas

  W odpowiedzi na: Do BS Zgłoś

  Biała Rozrządowa tak się zachłysnęła , iż uważa ,że ma jakieś poparcie :):):):). Myślą, że krytyka przez wielu Stefaniuka , to jest probierz nastrojów społecznych w Białej. Ależ to są naiwni ludzie. Liczą, że ta krytyka to jest ich szansa. :(. Jesteście tak słabi i nieudolni , że aż czasami nie chce się wierzyć. Wasze poparcie to jest te kilka kliknięć Lubię to na facebooku , zresztą robionych głównie przez was. Gdzie te tłumy co za wami mają stać ? :p

 • marucja

  W odpowiedzi na: Uchal Zgłoś

  Ci panowie udający opozycję są tak nieporadni, że aż ich żal. Chętka na władzę i urzędowe posadki jest ale niestety pomysłu i kompetencji do zarządzania miastem brak.

 • Koncepcja

  Zgłoś

  Brak koncepcji rozwoju miasta. Prezydent Czapski doprowadził do porządku park, który służy teraz mieszkańcom. Ludzie tam biegają, chodzą z kijkami, bawią się z dziećmi, odbywają się imprezy sportowe promujące nasze miasto. W planach było także zagospodarowanie Krzny, co mogło przyczynić się do rozwoju drobnego biznesu. Prezydent Stefaniuk nie dba o sport. Widać to w przydziale środków na kluby.

 • Marek

  Zgłoś

  Stadion jaki mamy teraz po latach zaniedbań to ruina, wstyd i hańba dla miasta tej wielkości co Biała. Fakt, że potężna i kosztowna inwestycja ale Stefaniuk ma u mnie ogromny plus, że pomyśłał o hali sportowej dla ekonomika sprytnie wkomponowanej w projekt stadionu. Największy zespół szkół tyle lat bez hali sportowej to też porażka. Te 10 milionów z Ministerstwa Sportu też nie spadło z nieba. Z tego, co wiem będzie tam dużo powierzchni pod wynajem na fitness, siłownie, sklepy sportowe etc. a to oznacza dodatkowe wpływy na utrzymanie obiektu.

 • Stadion na miarę naszych możliwości....

  Zgłoś

  "Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówimy – to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo”:):)

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 / 1000 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać od 10-1000 znaków
warunki użytkowania.

WYDAWCA


logo arx

 

ARX-MERITUM Sp. z o.o.

ul. Dąbrowskiego 16

21-300 Radzyń Podlaski

REDAKCJA


Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktor naczelny - Magdalena Krawczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

882-999-824

 

Dziennikarze

Dominika Lipowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Brodowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Kotyła (felietonista)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REKLAMA


Kontakt: 604-585-595

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cennik

Specyfikacja techniczna reklam

Regulamin