Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej od dwóch lat współpracuje ze Szpitalem św. Łukasza w Tokio. W ubiegłym tygodniu jego przedstawiciele wizytowali bialską placówkę w ramach wymiany wiedzy i doświadczeń.

Japońscy goście przebywali w Białej Podlaskiej kilka dni. W piątek, 13 kwietnia, miała miejsce konferencja poświęcona współpracy bialskiego i japońskiego szpitala. W spotkaniu udział wzięli Yoshiyuki Fujita - dyrektor Szpitala św. Łukasza w Tokio, Asano Nobuhisa, Shuichi Okada - menadżer, Eliza Klonowska–Siwak - były pracownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Tokio, Arkadiusz Bratkowski - członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Dariusz Oleński - dyrektor WSzS w Białej Podlaskiej oraz Paweł Chwaluk, dyrektor ds. medycznych bialskiego szpitala.

W planach WSzS jest utworzenie tzw. Bialskiej Onkologii. Ma ona posiadać najnowocześniejszą diagnostykę przewodu pokarmowego. Znajdzie się ona w nowym pawilonie, który ma powstać do 2020 roku na działce pomiędzy budynkami Zakładu Gospodarki Lokalowej a Centrum Chorób Zakaźnych i Ftyzjopulmonologii.

W budynku znajdzie się Oddział Onkologii Klinicznej, Hematologii, Chemioterapii jednego dnia, pracownia leków cytostatycznych, pracownia endoskopowa, obszar AOS czyli poradnie onkologiczna, hematologiczna, leczenia bólu i inne związane z chorobami nowotworowymi; obszar konsultacyjny koordynatorów leczenia onkologicznego, obszar diagnostyczny – SPECT, CT, TRG, USG oraz ośrodek innowacyjnych terapii.

– Nowy budynek będzie miał cztery kondygnacje. Na dwóch znajdzie się 78 łóżek onkologicznych i hematologicznych. Natomiast na parterze powstanie kompleks endoskopowy, który zajmie ponad 600 metrów kwadratowych powierzchni. Na poziomie zerowym znajdą się poradnie związane ze schorzeniami onkologicznymi oraz diagnostyka górnego i dolnego odcinka układu pokarmowego, czyli gastroskopia i kolonoskopia – tłumaczył Dariusz Oleński, dyrektor WSzS w Białej Podlaskiej.

Wartość inwestycji szacowana jest na 55 mln zł. Ponad 26 mln zł ma pochodzić ze środków własnych szpitala, pozostała część zostanie pokryta z kredytu inwestycyjnego. Przetarg ma ruszyć za kilka tygodni.

W pracowni endoskopowej prowadzone będą badania układu pokarmowego. Bialski szpital chce korzystać z doświadczeń japońskich.

– Idea badań endoskopowych płynie z Japonii, także wśród sprzętów do nich wykorzystywanych dominują wyprodukowane w tym kraju. Będziemy też mogli liczyć na wsparcie lekarzy, pracowników naukowych i inżynierów z tokijskiego szpitala – wyjaśniał Oleński.

Władze szpitala planują wyposażyć pracownie w najnowocześniejszy na świecie sprzęt do diagnostyki. Nie będą jednak tych urządzeń kupowali, a otrzymają je nieodpłatnie. Bialski szpital będzie bowiem ośrodkiem referencyjnym dla japońskiego producenta sprzętu.

– Szpital w Białej Podlaskiej jest jedynym polskim szpitalem, z którym współpracujemy – zaznaczył Yoshiyuki Fujita, dyrektor szpitala w Tokio. Podkreślił, że szpital św. Łukasza specjalizuje się we wczesnym wykrywaniu chorób onkologicznych, zwłaszcza jeśli chodzi o nowotwory jelita grubego. Już podczas badania endoskopowego lekarze wycinają np. polipy czy części zaatakowane przez komórki rakowe. - Chcielibyśmy żeby państwo wykorzystali naszą wiedzę i doświadczenie – dodał dyrektor szpitala w Tokio.

Inwestycja jest odpowiedzią na wciąż rosnące zapotrzebowanie pacjentów z tej części województwa. Kompleksowa opieka onkologiczna ma poprawić dostępność do świadczeń, podnieść ich jakość i efektywność. Obecnie np. na badanie jelita grubego, wykonywanego w trybie ambulatoryjnym, czeka się aż 7 miesięcy.

Paweł Chwaluk, dyrektor ds. medycznych podkreślił, że w ostatnich latach obserwowany jest ogromny wzrost zachorowań na raka jelita grubego. W każdym tygodniu wykrywany jest przynajmniej jeden przypadek. Bialscy lekarze mają nadzieję, że po zrealizowaniu inwestycji będą mogli na bieżąco wykonywać badania i szybciej nieść pomoc pacjentom.

/mb/

DSC_0647_wynik
DSC_0651_wynik
DSC_0652_wynik
DSC_0653_wynik
DSC_0657_wynik
DSC_0658_wynik
DSC_0659_wynik
DSC_0663_wynik
DSC_0665_wynik
DSC_0666_wynik
 • Ewa

  Zgłoś

  Zgadzam się z poprzednikiem, bialski szpital nie ma czym się chwalić. Lekarze robią łaskę, że pracują, a ich podejście do pacjenta urąga godności człowieka. Przekonałam się o tym gdy P. doktor ( zastępca ordynatora) poinformowała mnie, iż z guzem mózgu nic się nie robi, podczas gdy lekarz w Warszawie natychmiast - w dniu wizyty- skierował mnie do kliniki i tam się mną zajął. Byłam też u innego lekarza w bialskim szpitalu i moje zdziwienie nie miało granic, ponieważ ten lekarz, od razu "na wstępie" inaczej się zachowywał. Podczas wizyty czułam jego empatię i zainteresowanie moją chorobą i nie wierzyłam, że tacy lekarze w Białej Podlaskiej pracują. Później okazało się, że jest lekarzem "dojeżdżającym" z Warszawy. Dlaczego nasi, bialscy lekarze tacy nie są? Traktują pacjenta jak intruza. Dlaczego dyrektor tego "wspaniałego" szpitala tym się nie interesuje? Niektórzy lekarze naszego szpitala nie mają pojęcia podczas stawiania diagnozy i przepisują tylko leki przeciwbólowe!

 • Piter

  Zgłoś

  Jeśli nie może być lepiej to niech będzie chociaż ładniej. Ile nowych urządzeń w bialskim szpitalu stoi w piwnicach nieużywanych ? Czy ktoś się pokusił zadać pytanie dla rzecznika szpitala ile czasu się czeka w bialskim szpitalu na badania , zabiegi, przyjęcie do specjalisty ? Służbę zdrowia natomiast w Białej przedstawia się jako mlekiem i miodem płynącą. Chciałbym być poinformowany jak zmieniła się służba zdrowia w naszym mieście odkąd władzę sprawuje PiS ? Uczestniczenie w jasełkach ze Stefaniukiem na czele i wręczanie honorowego obywatela miasta dla byłego już ministra zdrowia podczas gdy pacjenci czekają w kolejkach to powód do wstydu i zażenowania.

 • wsz

  Zgłoś

  Podejście lekarzy i ich wiedza w tym szpitalu to dno i 2 metry mułu ,szpital ładny tylko nie ma komu leczyć a podejście do pacjenta przez lekarza jak do wroga.Niech dyrektor zajmie się sprowadzaniem fachowców, bo to co potrafią tam pracujący lekarze to wstyd dla szpitala,ale za to zarobki najwyższe w kraju.:p

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 / 1000 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać od 10-1000 znaków
warunki użytkowania.

WYDAWCA


logo arx

 

ARX-MERITUM Sp. z o.o.

ul. Dąbrowskiego 16

21-300 Radzyń Podlaski

REDAKCJA


Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktor naczelny - Magdalena Krawczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

882-999-824

 

Dziennikarze

Dominika Lipowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Brodowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Kotyła (felietonista)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REKLAMA


Kontakt: 604-585-595

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cennik

Specyfikacja techniczna reklam

Regulamin