Ostatnia sesja rady gminy Podedwórze obfitowała w dosyć zaskakujące i emocjonalne zwroty akcji. Oprócz burzliwej debaty w temacie absolutorium dla wójta, pojawiło się coś, co może w przyszłości wpłynąć znacząco na losy powiatu parczewskiego. Podedwórze chce wyjść z powiatu.

Grupa mieszkańców reprezentowana przez m.in. sołtysa wsi Podedwórze Kazimierza Iwaniuka mocnym głosem powiedziała dość takiemu traktowaniu jak do tej pory przez władze powiatu ze starostą Jerzym Maśluchem na czele.

 

Sołtys rzuca powiatowi rękawicę 

 - Ja nie do pana wójta a raczej do rady – grzmiał na sesji Kazimierz Iwaniuk. - Cierpliwość ludzka ma swoje granice uważam. Ja już 10 lat jestem sołtysem i moja cierpliwość, jeśli o stan dróg, jeśli w ogóle chodzi o współpracę z zarządem powiatu się skończyła. Zwracam się dzisiaj z prośbą do rady - mówił dalej wzburzony sołtys  - o rozpoczęcie procedury wyjścia gminy Podedwórze ze struktur powiatowych w Parczewie, ze starostwa powiatowego w Parczewie.

- Tak dalej być nie może. iwaniukMy jesteśmy traktowani po macoszemu jak piąte koło u wozu.

Ten powiat nie miał i nie ma przesłanek historycznych, żeby być powiatem, zapyziałe, stare, pożydowskie miasteczko to jest raz, nie ma przesłanek gospodarczych, nie ma przemysłu - to jest dwa – wyliczał sołtys.

- Nie mamy przesłanek komunikacyjnych, żeby być w tym powiecie, przynajmniej połączenia żadnego autobusowego z tym powiatem. Nic nas nie łączy faktycznie. Ten powiat nie ma struktur sądowniczych o innych już nie będę mówił związanych ze śmieciami chociażby to jest jedna sprawa.

Dalej wyliczał żale do powiatu sołtys: – Nie pamiętam żeby ten powiat w ciągu 10 lat zrobił cokolwiek, nawet 100 metrów remontu kapitalnego drogi na terenie gminy.

Przypomniał też sprawę drogi do Zaliszcza, którą powiat zamknął zamiast wyremontować

 - Następna sprawa ewidentna, jak jesteśmy traktowani przy okazji zniszczenia tej drogi Podedwórze – Zaliszcze. Przecież to jest, jak oni nas traktują, jak małe dziecko! O innych drogach już nie chce się mówić - droga główna, droga w Antopolu, droga w Bojarach, wszędzie to jest to samo – powtarzali za sołtysem radni gminy.

- Powinniśmy się po prostu postawić i zrezygnować z dalszej współpracy. Ja wiem, że to jest droga długa, ale pan wójt będzie musiał wystąpić do ministra administracji o zmianę przynależności gminy i jakoś coś trzeba robić. Tak dalej być nie może.  Do wyboru mamy powiaty włodawski lub bialski, ekonomicznie Biała  – zaproponował sołtys Iwaniuk.

 

Przewodniczący rady gminy wspiera secesję z powiatu

Przewodniczący rady gminy Podedwórze Krzysztof Borsuk stwierdził: - Jak najbardziej popieram pana przewodniczacysołtysa i z kilkoma radnymi rozmawialiśmy tutaj na tej sali o takiej sytuacji. Mieszkańcy nie są zadowoleni z tego, jak jesteśmy traktowani przez powiat. Z każdą potrzebą powiat do nas przychodzi, aby gmina się do wszystkiego dokładała, a niestety nasz budżet jest tysiąckrotnie mniejszy niż budżet powiatu. I w zasadzie to nie my jesteśmy stroną, która powinna pomagać powiatowi tylko odwrotnie. Myślę, że przy najbliższej okazji wspólnie z radą to przedyskutujemy. Na pewno by to skutkowało zrobieniem referendum. Jak to wygląda? Żeby to się cały czas upominać i prosić i się kłaniać w pas, a oni mają nas za nic - mówił rozgoryczony przewodniczący.

Kolejne głosy radnych nie zostawiały wątpliwości:

- Co roku jest to samo z koszeniem poboczy, jeden musi stać na szosie i patrzeć, czy można wyjechać, czy nie, bo wystarczy wysadzić nos i oberwać można. Po co oni tam siedzą i biorą pieniądze? – pytał zbulwersowany mieszkaniec gminy.

Kolejne głosy z sali były w podobnym tonie, zarzucano Zarządowi Dróg Powiatowych brak jakiejkolwiek współpracy z gminą i lekceważenie jej potrzeb.

Żale mieszkańców wylewały się na sesji jeszcze dość długo, w głosach radnych i sołtysów słychać było dużo pretensji do władz powiatu za nierówne ich zdaniem traktowanie przez parczewskich urzędników.

 

Mieszkańcy swoje, a urzędnicy swoje

Do wypowiedzi sołtysa i przewodniczącego w stanowczych słowach odniósł się wicestarosta Adam Domański, odpowiedzialny za stan dróg w powiecie parczewskim: 

- Nie będę polemizował z w/w pomysłami prezentowanymi przez panów sołtysa i przewodniczącego rady gminy Podedwórze. Każdy reprezentant miejscowej społeczności ma prawo do wyrażania swoich opinii.

Jednak warto wspomnieć o inwestycjach scaleniowych gruntów wsi Zaliszcze – wydatkowano 6 836 063,91 zł oraz gruntów wsi Piechy i część Opola  1 143 698,00 zł. Są to środki w całości pozyskane przez Powiat Parczewski w większości związane z robotami budowlanymi poniesionymi w ramach realizacji zadania – wylicza wicestarosta.

- Odbudowano odcinki dróg powiatowych wraz z przepustami w miejscowości Podedwórze i Kaniuki 205 949,99 zł ( 184 199,99 zł powiat, 21 750 zł gmina). Odbudowano odcinki dróg powiatowych wraz z przepustami w miejscowości Podedwórze, Zaliszcze, Zadębie 287 008, 20 zł (281 828,20 zł powiat, 5180,00 gmina).

Mam nadzieję, że w kolejnych latach uda się wspólnie przeprowadzić inwestycje drogowe polegające na położeniu nakładki asfaltowej na drogach powiatowych. Myślę, że prezentowane przez panów poglądy są nieprzemyślane i nie znajdą uznania wójta i rady gminy Podedwórze – podsumowuje Adam Domański,

 

Inaczej na tę sytuację patrzy przewodniczący rady powiatu Artur Beher, mieszkaniec Podedwórza:

 - Jako radny powiatowy składałem ślubowanie „…czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny, wspólnoty samorządowej powiatu…”. Wypełniając ślubowanie jednoznacznie opowiadam się za integralnością i nierozerwalnością powiatu parczewskiego. W mojej ocenie wszelkie zmiany administracyjne obecnych granic powiatu czy też zmiany granic i przynależności administracyjnej poszczególnych gmin z terenu powiatu (nawet tych z małą liczbą ludności) nie służą dobru wspólnoty mieszkańców powiatu parczewskiego. Jako mieszkaniec gminy Podedwórze nie będę komentował wypowiedzi moich partnerów samorządowych, jednocześnie współmieszkańców.

 

Zaniepokojony tą sprawą jest burmistrz Parczewa, do którego dotarły głosy o możliwej secesji Podedwórza z powiatu parczewskiego:

- Modyfikacje w podziale terytorialnym kraju oraz zmiany obszarów gmin i powiatów należą do kompetencji rządu. Mogą one nastąpić tylko w drodze rozporządzenia. Przed podjęciem decyzji o zmianie obszaru i granicy danego samorządu minister właściwy do spraw administracji publicznej musi zasięgnąć opinii zainteresowanych rad powiatów. Jestem przekonany, że w tym przypadku byłaby to decyzja negatywna. Inna sprawa, że przy tak małym powiecie jakim jest powiat parczewski, odejście jednej gminy skutkowałoby likwidacją samego powiatu ale też marginalizacją naszego miasta, a temu będę stanowczo się sprzeciwiał. Moim zdaniem, piłeczka jest po stronie starostwa, trzeba rozmawiać i wspólnie ustalać chociażby plan inwestycji drogowych, o które przecież najbardziej chodzi samorządom. Chociażby w przypadku Parczewa jest dalszy remont Al. JPII i przebudowa skrzyżowania AL JP II i Wojska Polskiego przy udziale Województwa Lubelskiego.

 

Czy rada gminy Podedwórze zdegustowana współpracą a raczej jej brakiem podejmie wyzwanie i przegłosuje uchwałę o wyjściu gminy z powiatu parczewskiego? Zadecydują najbliższe tygodnie, choć z rozmów z mieszkańcami jasno wynika, co myślą o działaniach władz powiatu i samym staroście Maśluchu. Żadna praktycznie z tych opinii nie nadaje się do zacytowania.

- Władze powiatu dają sobie podwyżki, sute nagrody, bawią się na imprezach kosztem podatników zapominając o tym, że istnieje coś takiego jak Podedwórze – mówi jeden z mieszkańców. To my im się teraz przypomnimy – puentuje mieszkaniec Podedwórza.

 

(TD)

  • alex

    Znając podejście poprzedniego starosty, to te zaniedbania są efektem ekipy z p. "W" na czele. On wolał remontować drogi np. dla biznesu
    p."K" w Żmiarkach w zamian za zasmradzanie prawie całego Parczewa i okolic. Mieszkańcy Podedwórza maja rację o zaniedbaniu, ale zapomnieli o swoim wójcie który w ramach unijnej ruletki zadłużył gminę dla upiększania otoczenia, a nie myślał o współfinansowaniu z powiatem pewnych inwestycji drogowych. W tym kierunku trzeba było szukać środków. Populizm zwyciężył, a nie twarda logika i ekonomia. Bierzcie przykład z gm.Milanów gdzie na dzień dzisiejszy idzie kompleksowa modernizacja trasy Kostry - Kopina. Przyszła "dobra zmiana", wójta ekipa przy władzy, może niech zacznie po tej linii szukać kasy by wyciszyć głosy słusznego oburzenia.

    0 Lubię
Możliwość dodawanie komentarzy chwilowo jest wyłączona

WYDAWCA


logo arx

 

ARX-MERITUM Sp. z o.o.

ul. Dąbrowskiego 16

21-300 Radzyń Podlaski

REDAKCJA


Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktor naczelny - Magdalena Krawczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

882-999-824

 

Dziennikarze

Dominika Lipowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Brodowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Kotyła (felietonista)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REKLAMA


Kontakt: 604-585-595

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cennik

Specyfikacja techniczna reklam

Regulamin