22 września w Borkach odbędzie się sesja rady gminy. Bo ostatniej – bardzo burzliwej, podczas której radni nie przyjęli proponowanych przez wójta zmian w budżecie, przetoczyła się fala komentarzy i oskarżeń. Radni utrudniają pracę wójtowi, wójt się nie potrafi dogadać – to tylko niektóre ze sformułowań, które pojawiły się w przestrzeni publicznej. W porządku obrad najbliższej sesji są znowu zmiany w budżecie. Czy tym razem obędzie się bez sporów?

 

Komunikat, jaki popłynął po ostatniej sesji rady gminy Borki był jasny – radni zagłosowali przeciw mieszkańcom. Bo, jak wyliczał wójt: - Nie będzie oświetlenia na Zastodolnej, nie będzie autobusu, nie będzie drzwi do muzeum, nie będzie środków na GOK, nie będzie drogi w Woli Chomejowej, nie będzie oddanych pieniędzy do Krasewa, dożynek nie będzie. Nie będzie w centrum gminy Bork oświetlenia.

 

W skrócie sytuacja wyglądała następująco – z budżetu wypadła najpoważniejsza inwestycja zaplanowana na ten rok już podczas ubiegłorocznego uchwalania budżetu na 2016 – modernizacja oczyszczalni ścieków w Borkach. Stanowiła pokaźną pozycję w budżecie, bo opiewała na niemal okrągły milion złotych. Połowa tej kwoty miała być sfinansowana pożyczką z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Plany jeszcze ubiegłoroczne, ale w sierpniu tego roku okazało się, że przygotowany kosztorys, delikatnie mówiąc, nie wpisuje się w rzeczywistość. Po przetargu ogłoszonym przez wójta najniższa oferta na modernizację oczyszczalni opiewała na sumę dwa razy wyższą.

IMG 7465Zdziwienie radnych wywołała nie tylko drastyczna różnica pomiędzy kosztorysem a ofertami przetargowymi, które jednak zazwyczaj są niższe niż przewidują kosztorysy inwestorskie. Przewodniczący rady Andrzej Chojnacki dociekał, dlaczego tak łatwo gmina ma zrezygnować z ważnej dla mieszkańców inwestycji. Odpowiedź można podsumować – bo nie wyrobi się z realizacją.

- Podczas sesji był duże emocje, to fakt. Ale wójt postawił nas przed faktem dokonanym, a przesunięcia w budżecie to nie była kwestia kilkudziesięciu, tylko kilkuset tysięcy złotych. Wójt tłumaczył, że jest już za późno, aby cokolwiek zmienić, że nawet jeśli będzie ogłoszony nowy przetarg, nie wywiążemy się w terminach realizacji i nie otrzymamy pożyczki z NFOŚiGW. Ale na pytanie, czy ktokolwiek próbował się co do tego upewnić w NFOŚiGW, nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi – tłumaczył kilkanaście dni po sesji przewodniczący Chojnacki.

 

Według przewodniczącego decyzja była zbyt pochopna, a nie wszystkie proponowane przez wójta inwestycje konieczne do szybkiej realizacji, zwłaszcza że, jak mówi, w budżecie pojawiły się środki pozwalające na realizację niektórych z nich, w tym zakup autobusu szkolnego. Komisja oświatowa (w której większość mają radni „przeciwni” wójtowi) miała jeszcze przed sesją zgłosić wniosek właśnie o zakup autobusu.

-Część radnych zwyczajnie nie chciała rezygnować z ważnej dla wszystkich mieszkańców gminy inwestycji. Niektóre z propozycji wójta były co najmniej dyskusyjne, a zostaliśmy postawieni przed wyborem: wszystko albo nic – mówi przewodniczący.

 

 

Dwie strony medalu

 

W efekcie zmian pieniądze zaplanowane na oczyszczalnię miały sfinansować kilkanaście pomniejszych inwestycji plus uzupełnić o 67 tys. zł budżet Gminnego Ośrodka Kultury. Sama modernizacja oczyszczalni miała zostać przeniesiona na 2017 r., kiedy to w budżecie miałaby znaleźć się odpowiednia kwota, czyli już nie 1 a 2 miliony złotych. Okazało się również, że dyskusji nad zmianami w zasadzie nie przewiduje się, bo jak stwierdził wójt, możliwość proponowania zmian do budżetu ma wyłącznie on sam.

- Wójtowi przysługuje wyłączne prawo wnoszenia propozycji zmian w budżecie. W trakcie roku budżetowego takie prawo co do zmian ma tylko i wyłącznie wójt zgodnie z ustawą. Takie uprawnienia państwu jako radnym nie przysługują, co do samych zmian w budżecie. Możecie państwo głosować nad tymi zmianami, dyskutować, natomiast sama inicjatywa w tym zakresie, inicjatywa ustawodawcza, przysługuje tylko i wyłącznie wójtowi - informowała obecna na sali radczyni prawna.

 

Radni zatem mogli albo zgodzić się na budżet w proponowanym przez wójta kształcie, albo go odrzucić. Wniosek przewodniczącego o niewykreślanie oczyszczalni z budżetu wg radczyni złożony być nie mógł. Spór szybko przeniósł się na poziom: co wolno radzie, a co wójtowi. I czy faktycznie, tak jak twierdził wójt, tylko on może proponować zmiany do budżetu, czy jednak radni również mogą wnosić swoje poprawki? Nie do końca.

 

Odmienna niż wójta jest opinia Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych. Najwyraźniej nie tylko Borki mają podobnego typu dylematy, bo swoje stanowisko w sprawie uprawnień rady gminy do zmiany projektu uchwały dotyczącej budżetu zajęła nie tak dawno przewodnicząca KRRIO. W piśmie adresowanym do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji cytowany jest m.in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 września 2011 r. sygn. akt II GSK 984/10: „organ stanowiący samorządu terytorialnego (rada gminy) może dokonywać zmian w treści przedłożonej mu do uchwalenia uchwały budżetowej, co dotyczy również zmian w budżecie w ciągu roku, o ile nie powodują one zmniejszenia dochodów lub zwiększenia wydatków i jednocześnie zwiększenie deficytu budżetu”.

Czyli jednak niekoniecznie radni mogą tylko podnosić rękę „za” lub „przeciw”? A jeśli tak, to czemu głos radnych jednak nie został wzięty pod uwagę?

 

 

Nowy projekt, nowe otwarcie?

 

Wójt gminy Borki Radosław Sałata niestety nie udzielił w zasadzie żadnych informacji na temat planów w zaistniałej sytuacji. Mailowo poinformował jedynie, że na kolejnej sesji złożony zostanie nowy projekt uchwały zmian w budżecie. Czy według niego zatem są szanse na przynajmniej niektóre inwestycje, zakup autobusu czy montaż oświetlenia?

IMG 7467- Dopóki Rada Gminy nie zmieni budżetu nie ma takiej możliwości. To tylko od nich zależy – odpisał krótko wójt.

 

Próby ustalenia terminu spotkania na dłuższą rozmowę o budżecie i sytuacji gminy niestety spełzły na niczym, bo wójt Sałata wymawiając się brakiem czasu odmówił wypowiedzi. Można by wprawdzie posiłkować się opublikowanym niedawno na jednym z portali obszernym wywiadem-rzeką w dwóch częściach, w którym wprost mówi się o „nękaniu” go przez opozycję, ale jednak w tym temacie przydałoby się trochę więcej konkretów.

Na razie jednak na konkrety trzeba będzie poczekać do 22 września. Podczas sesji ma zostać poddana pod głosowanie nowa uchwała wprowadzająca zmiany w budżecie. Podobno wójt tym razem zostawia w budżecie oczyszczalnię. Mimo to znalazło się w nim 190 tys. zł na zgłoszone do Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych drogi w Starej Wsi i Wrzosowie, 15 tys. zł na GOK i ok. 130 tys. zł na zakup szkolnego autobusu.

Część inwestycji, w tym słynny już autobus, jak widać została. Pytanie zatem, co zmieniło się na przestrzeni kilku tygodni, że niemożliwa do zrealizowania modernizacja oczyszczalni jednak wydaje się zmierzać ku realizacji? Ciekawe też, jak nowy projekt uchwały przyjmą radni i czy tym razem jednak będą mogli być stroną w pracy, nie tylko kłótni, nad gminnym budżetem?

 

/mk/

 

 


 

Komentarz

Radnych „opozycyjnych” według wójta obowiązuje „dyscyplina partyjna” i wyłącznie ona jest powodem problemów pojawiających się na sesjach. Wniosek łatwy do wysnucia, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że od początku kadencji wójt i nowi radni są w widocznej kontrze do radnych określanych jako „ludzie dawnego wójta”. Co dziwne jednak, taka sama zależność nie obowiązuje w przypadku radnych, którzy mandaty zdobyli startując z listy obecnego wójta. Oni najwyraźniej głosują wyłącznie w zgodzie z własnym sumieniem i bez żadnej odgórnej dyscypliny.

Dość mocno forsowana geneza tego konfliktu jest prosta jak drut - „starzy” radni, którzy przez całe lata nic dla gminy nie zrobili (czy faktycznie gmina wygląda jak obraz nędzy i rozpaczy?) nie mogą pogodzić się ze zmianami i torpedują każdy przejaw inicjatywy wójta i jego „młodych”, a co za tym idzie lepszych radnych. Ot, zwykła sprawa, odrywanie od koryta, stołków, etc., etc. I tak być może, a że ostatnimi czasy wójta spotkało i nieudzielenie absolutorium, i obniżenie poborów, więc trudno się jego rozgoryczeniu i poglądom dziwić. Rzadko jednak w przyrodzie zdarza się tak czarno-biały obraz, można by więc próbować dociekać, czy faktycznie wybrani w końcu przez jakichś mieszkańców „starzy” radni aż tak bardzo chcą zaszkodzić własnej gminie? I czy każde veto dla wójta oznacza tejże gminie szkodzenie?

A może dociekanie nie ma już w dzisiejszych czasach większego sensu? W sumie każdy i tak wierzy w to, w co chce i co mu się bardziej podoba. Tak z przymrużeniem oka, to do „borkowskiej” sytuacji najbardziej pasować się wydaje stary dowcip:

Chłop w podeszłym już wieku opowiada wnuczkowi swoje dzieje podczas wojny.

- To były czasy. Byłem w partyzantce, cały czas się działo, długie miesiące w lesie, raz my załatwiliśmy Niemców, innym razem oni nas złapali w zasadzkę i wystrzelali prawie połowę, to następnym razem my ich dopadliśmy pod lasem. I tak wygrywaliśmy, raz my, raz oni...

- I co dziadku, i co, kto w końcu wygrał? – pyta z zapartym tchem wnuczek.

- Aaa, w końcu przyszedł gajowy, wszystkim nam wpier...lił i wyrzucił na zbity pysk z lasu.

 • Bóg nie rychliwy ale sprawiedliwy

  Zgłoś

  To daje do myślenia. Wygrywa osoba spoza okręgu wyborczego pana Kwaśnego, który jakby nie było jest sołtysem tej miejscowości już tyle lat. Przecież POWINIEN wygrać bez żadnego problemu... Wszystkie najbliższe mu ulice przyszły do głosowania,co się stało? NA TO PYTANIE JUŻ CHYBA KAŻDY POWINIEN SOBIE ODPOWIEDZIEĆ.

 • To znaczy że po prostu ludzie chcą mieć osobę w radzie która działa z ramienia wójta.
  Przestańcie dorabiać sobie do tego jakąś ideologie :D
  Zagłosowałem na panią Ewę żeby wójt miał pomoc w radzie a nie dlatego że mam coś pana Kwaśnego. Jest dobrym sołtysem i na tym niech sie skupi

 • ludzie wybrali

  Zgłoś

  zwycięstwo :)

 • jfk

  W odpowiedzi na: ludzie wybrali Zgłoś

  http://i.imgur.com/6DKLRs6.jpg

 • zadowolony

  W odpowiedzi na: jfk Zgłoś

  Gratuluję Pani Ewo.Wielki szacunek dla Pani.Jak widać ludzie przejrzeli na oczy.Rozum zwyciężył nad partyjniactwem i cwaniactwem.Wniosek jeden że to jednak nikomu nie służy i nie wychodzi na dobre.

 • Fb

  Zgłoś

  Czemu na Facebooku nikt tak nie pisze? "Anonimowi bohaterzy" te wszystkie komentarze za i przeciw to chyba jeden obóz pisze żeby wzbudzić dyskusje. Gratuluję odwagi. PSL zły, a jeśli Tomek nie jest od wójta to musi być z PSL. Dalej róbcie ten zamęt

 • do komentujących

  Zgłoś

  Ludziska nie warto z głupim wdawać się w dyskusję. Dajcie spokój. Nie odpisujcie już. Ludzie z Bork wiedzą na kogo mają zagłosować, każdy swój rozum ma. Nie zniżajcie się do ich poziomu, bo nie warto. Już w niedzielę dowiemy się czy wygra kolejna marionetka Chojnackiego czy osoba, której zależy na tym aby coś dobrego w końcu zrobić w Borkach i nie tylko. Liczę na wygraną pani Filipek ale co pokaże życie to się okaże. Pozdrawiam i życzę niektórym osobom więcej szacunku dla samego siebie.

 • DZIAD

  W odpowiedzi na: do komentujących Zgłoś

  ..gadał dziad do obrazu , a obraz ani razu do kogo kierujesz ten swój apel żałosna pudernico Pewnie ze wiemy na kogo głósować TYLKO na TOMKA .K

 • dziaduszek

  W odpowiedzi na: DZIAD Zgłoś

  Nie jestem transwestytą by się pudrować. Piwka nie piję pod sklepem ale jak karpia dadzą to wezmę;)

 • Człek

  Zgłoś

  Ludzie opamiętajcie się. Chcecie żeby nasze ulice reprezentował ktoś kto nawet nie jest z naszego okręgu wyborczego? I do tego ślepo będzie klepał wymyśly wójta?

 • z parkowej

  W odpowiedzi na: Człek Zgłoś

  szczerze to w nosie mam z ktorego okregu jest pani Ewa mysle ze na pewno zadba o nasze sprawy bardziej niz Kwasny ten to tylko filozofowac potrafi nic wiecej taka prawda

 • grecki filozof Tomasz K

  W odpowiedzi na: z parkowej Zgłoś

  "Aczkolwiek, drogą dedukcji doszedłem do konkluzji, że twoje indokryzmy są zbyt efemeryczne a polaryzacja twej mentalności nie obliguje mnie do jakichkolwiek konwersacji z tobą".

 • Agituj

  W odpowiedzi na: Człek Zgłoś

  Agituj agituj tyle Ci zostało....Ludzie to się już opamiętali i te naście lat rządzenia PSLu im bokiem wychodzi :D

 • Człek

  W odpowiedzi na: Agituj Zgłoś

  To ja Ci życzę powodzenia skoro Ty myślisz że Kwaśny jest od zielonych

 • Agituj

  W odpowiedzi na: Człek Zgłoś

  To ja Ci życzę zdjęcia klapek z oczu i zapewniam Cię w 130% że jest jak mówię :)

 • Darek.

  W odpowiedzi na: Agituj Zgłoś

  Wystarczy posłuchać tego co mówi i w jaki sposób się wypowiada. Kwaśny to cwany lis bo też wie co i do kogo powiedzieć. Mój głos z pewnością nie będzie dla niego.

 • zenek

  W odpowiedzi na: Człek Zgłoś

  Zdecydowanie NIE nasze głosy na KWASKA on zadba o nasz okręg WSZYSCY GŁOSUJEMY NA TOMASZA .K

 • Nooo

  W odpowiedzi na: zenek Zgłoś

  Nom, zadba, jak to PSL...tam gdzie można zyskać to przegapi, będzie chodził i załatwiał coś dla ludzi, a potem na głównym głosowaniu podniesie rękę przeciwko-jak to radny PSLu zrobił ostatnio, może pobajdurzy "co by było gdyby" i że to "ich wina" i tak całe życie, a nie, że spieprzyliśmy i przepraszamy...itd. Dla PSLu zawsze winni wszyscy wokół, ale nie oni sami. Jak to mawiają porażka zawsze jest sierotą...

 • Człek

  W odpowiedzi na: Nooo Zgłoś

  Rozumiem twoje nastawienie do psl, ale skąd pomysł ze Kwaśny jest partyjny? I to jeszcze zielony

 • Nooo

  W odpowiedzi na: Człek Zgłoś

  :) zakładów czynił nie będę, bo byś przegrał natomiast uwierz jak Ci piszę i sprawdź-najlepiej poprzez działanie i patrzenie na ręce i "znajomych". Poobserwuj sobie troszkę i będziesz wszystko wiedział.

 • wyborca

  Zgłoś

  Już w niedziele 18 września wyboru uzupełniające do Rady Gminy Borki _ WSZYSCY STAWIAMY NA TOMASZA K. - bo tak trzeba

  Komentarz ostatnio edytowany około 2 lat(a) temu przez administrator
 • xyz

  W odpowiedzi na: wyborca Zgłoś

  "Komentarz ostatnio edytowany 2 godzin(y) temu przez administrator"
  ??? widac administrator nie proznuje :) :) :)

 • andrew

  W odpowiedzi na: wyborca Zgłoś

  Chyba bo Andrzej tak kazał :p

 • Mordimer

  W odpowiedzi na: wyborca Zgłoś

  TRZEBA to tylko umrzeć . Taka agitacja polityczna, co się ludziom narzuca swoją wolę, pachnie kołchozem u Łukaszenki. Pewnie stąd mentalnie wywodzi się elektorat pana Tomka. Do tego właśnie się nadajecie. Do przebierania kartofli w kopcach w kołchozach na Białorusi, bo nie do kreowania przyszłości w Naszej Małej Ojczyźnie

 • trochę historii

  Zgłoś

  http://wpolityce.pl/polityka/262544-czy-psl-zasluguje-na-zaufanie-polskiego-chlopa

 • Kukiz o PSL-u

  W odpowiedzi na: trochę historii Zgłoś

  http://wpolityce.pl/polityka/307696-psl-zorganizowana-grupa-przestepcza-nie-dla-sadu-pawel-kukiz-musi-przeprosic-partie-kosiniaka-kamysza

 • IceTee

  Zgłoś

  Mea culpa smartfon coś mi zameldował zacięcie?

 • no problem

  W odpowiedzi na: IceTee Zgłoś

  Nic się nie stało :)

 • heniek bieniek

  Zgłoś

  No proszę ale miło towarzystwo wzajemnej adoracji w ciągłej gotowości chyba DORADCA wystawił już wam dyżury bo na byle jaki wpis od zaraz odpalenie Proponuje wam miłe Panie i Pan chyba też spotkajcie się w plenerze rozpalcie grilla i tam się dowartościwywujcie poklepując po ramionach wmawiając sobie jacy jesteście cudowni bo temu pożal się Boże wójcinie już nic nie pomoże a tak z drugiej strony to Was podziwiam tak cały czas w gotowości bojowej No cóż rozkaz to rozkaz nawet jeśli tlenu brak Żałosne towarzystwo które dostało gotowca w postaci urządzonej gminy a wszystko co robią to to żeby spieprzyć co dostali na tacy

 • IceTee

  W odpowiedzi na: heniek bieniek Zgłoś

  O wypraszam sobie Panie Tomku Sromku? , proszę swoją miarą nie traktować te zacne grono forumowiczów nie jesteśmy lemingami podążającymi za swoim przywódcą tylko zatroskanym i obywatelami naszej gminy

 • głos

  W odpowiedzi na: heniek bieniek Zgłoś

  No widzisz biedaczku, ty sam jeden a nas tak wielu... :D i jakoś nikt tu nie pisze z niczyjego rozkazu czy nakazu, tylko ludzie mają już po prostu dość tej zielonej zgnilizny, która wplotła się w uroki tej pieknej gminy przez 16 lat a my potrzebujemy innych kolorów. Zielona koniczynka zgniła i śmierdzi a miała przynosić szczęście. Ludzie swój rozum mają i nie głosują jak kiedyś za wino czy piweczko.

 • Matka Teresa

  Zgłoś

  I tak w następnych wyborach wygra w Borkach burmistrz Radzynia na uchodźstwie. Skończcie głupią dyskusję. Z warzywami każdy ma problem. I w Borkach i w Radzyniu. Po prostu rynek pracy nie ma na nich zapotrzebowania stąd problemy rolników otumanionych przez brudne pisuary bez domestosu i czarne sukienki które do dziś marzą o powrocie do czasów czary-mary kiedy będąc idiotami czynili z innych jeszcze większych od siebie.

 • Na wybory!

  Zgłoś

  Ludzie w Borkach nie są głupi. Nie nabiorą się na ględzenie Kierdziołka. Ważne, żeby tylko poszli na wybory, bo rodzina Kierdziołka do urny pójdzie w komplecie.

 • Mordimer

  Zgłoś

  Na temat przewodniczącego można powiedzieć tyle że poprzez swoje zagrywki polityczne doprowadził do tego że ludzie odwrócili się od PSLu dając czerwoną kartkę na wyborach Starej Wsi i mam nadzieję że w Borkach co forumowicze myślą na temat niedzielnych wyborów do rady gminy w Borkach?

 • z bork

  W odpowiedzi na: Mordimer Zgłoś

  Tym razem czerwona kartka dla pana Kwasnego.Nie spodobalo mi sie jego zachowanie nie chce pisac o co chodzi i wnikac w szczeguly ale moja rodzina juz na niego nie zaglosuje.Napisze tylko tyle jesli to czyta ze mozesz pan kampanie robic ale nie w ten sposob ze zachowujesz sie pan jak ostatni cwaniak i jeszcze ten choj-nacki z czy-zakiem ciagle kolo pana nie podoba sie to ludziom.

 • oj oj

  W odpowiedzi na: z bork Zgłoś

  dziewczynko twoja rodzina to wyborcy od zawsze RS nie ściemniaj bo tylko ty w to wierzysz i tobie podobni a czy nie czas na karmienie

 • z Bork

  W odpowiedzi na: oj oj Zgłoś

  nie wiem co miales na mysli ale Tomek powinien wiedziec o co chodzi a ludzi sie nie oszukuje i to jeszcze bliskich sasiadow to taka nauczka dla naszego soltysa

 • IceTee

  W odpowiedzi na: Mordimer Zgłoś

  PSL jest to czyrak i wrzód na ciele Wsi Lubelskiej. Trzeba go wyciąć i przypalić ogniem wybory w Borkach staną się być może swoistym odkarżeniem trzeba tylko głośno powiedzieć że "pan Tomek" jest farbowanym lisem swoistej zakamuflowanej opcji PSLwskiej

 • owoc

  W odpowiedzi na: IceTee Zgłoś

  Jak arbuz, z wierzchu troszke zielony a w środku czerwony

 • koleś

  Zgłoś

  Opowiadal mi kolega co mowil do niego doradca z Bork. Ludzie przychodzą do mnie ze sprawami ,bo wójt się nie zna. Jako doradca zarabia 2500 zl.

 • miastowy

  W odpowiedzi na: koleś Zgłoś

  A wlasnie ,że to nie żaden radny tylko osoba postronna napisala o doradcy. On sam mówil to do osoby z miasta .

 • ubaw

  W odpowiedzi na: koleś Zgłoś

  Hahahahaha :):):):):):) oj Andrzej daruj te swoje kłamstewka bo już rozbawiasz nimi ludzi do rozpuku! :):):) Pan Korulczyk musiałby się Chojnacki nazywać, żeby takie brednie mówić! To, co piszesz to już przechodzi ludzkie pojęcie.

 • amimowili

  W odpowiedzi na: koleś Zgłoś

  Tak właśnie rodzi się plotka:Mi kolega mówił. A słyszałem, że...i tak dalej. Plotka, którą spora część społeczeństwa łyka i którą sieje część radnych. Nie ma faktów, nie ma konkretów, nie ma szczegółów, tylko kolega powiedział, mama powiedziała, sąsiad powiedział, w sklepie mówili...zasiać ferment i po sprawie. Wystarczy wejść do dowolnego sklepu, powiedzieć coś jak będzie 2-3 osoby, na bank na drugi dzień pół gminy będzie grzmiało i 18 wersji będzie chodziło u kolegów, sąsiadów itd. A tylko jedna osoba będzie się śmiała. :) Każdy mądry, każdy cwany-ciekawe ilu z Was by dało radę użerać się z takim betonem zasiedziałym i zakorzenionym od lat w tej gminie, gdzie rączka rączkę myła i nagle wjechał gość niby ze wsi, niby swój, ale jaki on swój jak zdetronizował stołek Wójta, jaki on swój jak zaczął patrzeć na te rączki co się myły wzajemnie-toż to wróg!Trzeba go przyciąć przy ziemi. Ale coś poszło nie tak, bo ludzie zaczęli widzieć, że PSL to było nic dobrego..no i teraz płacz się zaczął

 • ubaw

  W odpowiedzi na: koleś Zgłoś

  Hahahahaha :):):):):):) oj Andrzej daruj te swoje kłamstewka bo już rozbawiasz nimi ludzi do rozpuku! :):):) Pan Korulczyk musiałby się Chojnacki nazywać, żeby takie brednie mówić! To, co piszesz to już przechodzi ludzkie pojęcie.

 • IceTee

  W odpowiedzi na: koleś Zgłoś

  Już była o tym mowa na poprzednich forach że nie ma szkół dla samorządowców czy to będzie burmistrz wójt czy radny wszyscy zdobywają wiedzę i umiejętności ad hoc. Więc jeśli jest taki doradca który mądrze dorada za takie pieniądze Nie ma nic z tym zdrożnego

 • tłumaczenie

  W odpowiedzi na: IceTee Zgłoś

  Nie masz co tłumaczyć moja droga, bo to pisze sam przewodniczący. Cała jego maska została zdjęta i ludzie widzą jak jest, a ten ostatkiem sił bez honoru jak tonący wszystkiego się chwyta, wydzwania po redaktorów wtedy, gdy będzie szpila dla wójta na radzie, rozpowiada plotki, robi za plecami Sałacie non stop, bo sam sobą nic nie reprezentuje i jeśli sam nic nie reprezentuje i oprócz robienia teraz pod górę, a wcześniej przyklaskiwania to przyjął pozę wbijania szpileczek w kogoś, a sam ma wśród swoich radnych pijaczków co nie potrafią się kontrolować nawet tam gdzie ludzi pełno-takich wiadomo jak przekupić na głosowanie-tanie wino wystarczy za podniesienie łapki w górę. Ci co myślą trochę, to robią inaczej. Kiepski jest na tyle, że dużo młodszych PSLowych wyznawców jest już wyżej niż on, zatem musi czuć się podwójnie ośmieszony i za wszelką cenę próbuje jeszcze coś ugrać wygasła gwiazda krusu...

 • Mordimer

  Zgłoś

  Śledząc tą jak i inne tego typu dyskusje o gminie Borki da się zauważyć dwa obozy. Ludzi popierających wójta jaki i oponentów. Ludzie z "obozu" wójta wypowiadają się merytorycznie i rzeczowo podając konkretne przykłady na temat nieudolności poprzedniej władzy. Natomiast ludzie z drugiej strony zasadzają tzw "szpile" np.: a to że wójt jest harcerzykiem (prowadzi ZHP w Borkach) a to że były żołnierz, a to że uprawia biegi.... et cetera, et cetera. Co komu do tego co drugi człowiek robi w wolnej chwili??? żadnych konkretnych wypowiedzi.
  Demokracja ma to do tego że po pewnym czasie przychodzi czas rozliczenia. W Starej Wsi już ludzie podziękowali w wyborach na radnego starej ekipie. W niedziele są wybory w Borkach. Mam nadzieje że zwycięży opcja popierająca zmiany a nie stary układ. Niech zwycięży mądrość nad zgniło "Kwaśnym" fermentem w naszej gminie...

 • gosc

  W odpowiedzi na: Mordimer Zgłoś

  o jaki bezstronny:D

 • mordimer

  W odpowiedzi na: gosc Zgłoś

  Nie jestem beztronny. Bo bezstronny znaczy neutralny' ani zly ani dobry. Wyobraz sobie jablko ktore jest z jednej strony dobre a a zdugiej zgnite. Do czego sie nadaje? Taka dygresja dla radnych ktorzy wstrzymuja sie od glosu

 • inka

  Zgłoś

  Wojt jak taki dobry ,to czego nie służy w armii ,tylko za darmo bierze pieniądze ? Ile mu brakuje do 67 lat ? My musimy na niego pracować . Czy to jest w porządku do pozostałych ?

 • Rozsądek

  W odpowiedzi na: inka Zgłoś

  Wójt jest wojskowym i skorzystał z przysługującego mu prawa, przecież nie zakręcił nic i nie zakombinował czego nie można powiedzieć o poprzedniej władzy. przecież jakby brał pieniądze jakieś niezgodnie z prawem to by chyba odpowiednie służby doszły do tego. ale oczywiście najlepiej wszystkim wypomnieć że mają lepiej, że lepiej zarabiają, a to lekarze mają tak dobrze, a to ksiądz, a to ten jaki biznesmen tylko jeździ a pieniądze same na konto, ludzie no kto komu broni być księdzem, wójtem, lekarzem czy emerytem?

 • ktobronił

  W odpowiedzi na: inka Zgłoś

  A kto Ci bronił pójść w kamasze, że teraz przelewasz żale?Jakież to polskie, samemu nie dać nic od siebie, a innym siedzieć w życiorysie i portfelu....załamka. Nie chcesz pracować do 65/67 roku życia, marzyła Ci się wcześniejsza emerytura-było się zaciągnąć do armii, też byś brała pieniądze za nic. Ciekawe czy rodziny zabitych żołnierzy np na misjach też są takiego zdania, że ich dzieci brały pieniądze za nic...
  Czasami zanim coś się chlapnie warto wysilić ostatnie komórki czy to co powiesz ma choć odrobinę sensu...Bo takie stwierdzenie to takie żale bezrobotnego w kierunku tego co ciężko pracuje, że ma lepiej niż bezrobotny. Szkoda słów w ogóle na komentowanie takiej beznadziejnoty...

 • Justyna

  W odpowiedzi na: ktobronił Zgłoś

  Słów brakuje na komentowanie tej głupoty...to fakt. Ale wiesz, zawsze tak jest, że jak ktoś coś w życiu osiągnie tak jak w przypadku Radka to głupich w oczy kole. Nie wiedzą ile czasu poświęcił na to, co ma teraz, nie wiedzą jaką ciężką pracą i nauką do tego wszystkiego doszedł. I nie można powiedzieć, że major w tak młodym wieku to jest chleb powszedni,a do tego wójt to już w ogóle żal d...ę ściska zazdrosnych, którzy nic w życiu nie osiągneli i prześlizgując się z klasy do klasy ledwo co pokończyli szkoły.

 • korepetycje

  W odpowiedzi na: Justyna Zgłoś

  Jest taki jeden przewodniczący komisji i to oświatowej, który się chwalił, że wójt udzielał mu korepetycji z matematyki przed maturą. Jak widać dobrze to robił bo zdał maturę.

 • gość

  Zgłoś

  Jacy porządni się znalezli. Wszyscy za komuny klaskali , a teraz udają wielkich przeciwnikow. Teraz dorwali się do " WŁADZY """ . Za poprzednika takich cyrków nie było ,wiele bylo robione. Mial znajomości w wojewodztwie. Autobus dostał nie kupował.

 • Rozsądek

  W odpowiedzi na: gość Zgłoś

  haha nie było cyrków? były i to jeszcze nie takie, musielibyście dotrzeć do kontroli zewnętrznych które były w Gminie jakieś 8-10 lat temu, a jeśli chodzi o autobus, kolejny genialny pomysł, kupiony został bus dla osób niepełnosprawnych 9-osobowy, jakby nie można było wziąć większego skoro i ta było olbrzymie dofinansowanie i bus ten musiał po 2 razy kursować bo za dużo było dzieci, no świetny to był ruch, więc nawet "ZA Darmo" nie potrafili wykorzystać tego co można było mieć.

 • koń by się uśmiał

  W odpowiedzi na: gość Zgłoś

  Zgadza się autobus dostał, materiały do budowy prywatnego domu dostał :) węgiel do chałupy dostał i jeszcze wiele wiele innych rzeczy... dostał :) :) :)

 • ps

  W odpowiedzi na: koń by się uśmiał Zgłoś

  Jak to było ze sprzedażą agronomówki w Woli Ossowińskiej???

 • prawicowy

  Zgłoś

  Nie wiem czy (bez)radni zdają sobie sprawę z tego jak swoim zachowaniem oddziaływują na naszą gminę, na nasze wsie. Wśród nich jest też taki dziarski staruszek-komuszek, na którego wójt powinien uważać, bo tylko chodzi po kolonii i plotki rozsiewa na niego. Mieszkańcy już go z pewnością nie poprą przy następnych wyborach. Oczy otworzyły się mieszkańcom bardzo szeroko.

 • opozycja?

  Zgłoś

  Nazywacie ich "radnymi opozycji"? Powiedzmy wprost: to są radni PS - partii, która wiernie służyła totalitarnej, komunistycznej władzy w PRL, a po tzw. zmianach ustrojowych zmieniła jedną literkę w nazwie i cudownie stała się partią demokratyczną.

 • xxx

  W odpowiedzi na: opozycja? Zgłoś

  zgadza się

 • opozycja?

  W odpowiedzi na: opozycja? Zgłoś

  to są radni PSL

 • Mordimer

  W odpowiedzi na: opozycja? Zgłoś

  Zgadzam sie w 100%. To sa radni PS czyli starej Partii Socjalistycznej. Ich wiek wyraźnie wskazuje ze z utęsknieniem wspominają nieboszczkę komunę. Za listek figowy robi nieopatrznie zielona kończyna
  . Ale ludzie już sie na nich poznali. Nawet Kosiniak-Kamysz nie uchroni tego tworu przed niebytem.

 • anty ZKPP

  W odpowiedzi na: opozycja? Zgłoś

  Myślę że w gronie Chojnackiego nie jeden ludowiec z marionetkowego ZSL by się znalazł, który wiernie służył partii komunistycznej :o

 • Z zachodu

  Zgłoś

  Czytając biuletyn Czapla doszedłem również do artykułu "Koniec drogi przez mękę". Bardzo obrazowo pokazuje, jak funkcjonowała gmina zanim rządy objął Radosław Sałata. Teraz już wcale się nie dziwię, że ludzie mieli dość tego, co było wcześniej. Okazało się, że nie było Przestrzennego Prawa Zagospodarowania od 2004 roku!
  Gdzie wtedy był pan przewodniczący, który teraz ma tyle do powiedzenia?

  http://lublin.tvp.pl/15409551/29-maja-2014

 • xxx

  W odpowiedzi na: Z zachodu Zgłoś

  ale jaja :):):) nie wiedziałem nawet że takie cyrki działy się u nas za mateusiaka :D

 • mieszkaniec

  W odpowiedzi na: Z zachodu Zgłoś

  :D:D:D aż włos się jeży na głowie jak się ogląda ten reportaż fachowcy od 7 boleści w tej gminie pracowali
  wcale się nie dziwię że Sałata robi "porządki" aby ten urząd mógł normalnie funkcjonować

 • kkkkkk

  W odpowiedzi na: mieszkaniec Zgłoś

  fachowcy??? teraz to dopiero kadra pracuje, po tych porządkach. Na wymioty zbiera, samo kumpelstwo bez doświadczenia. Kosztorysu nie potrafią zrobić!!!!!!!!!!!

 • znawca

  W odpowiedzi na: kkkkkk Zgłoś

  Oj znawco, znawco. A ty wogóle wiesz, że kosztorysy robią osoby zewnętrzne do tego uprawnione?

 • andrew

  W odpowiedzi na: kkkkkk Zgłoś

  Powiadasz?A skąd wiesz skąd wynikał błąd w kosztorysie-znawco?Poza tym to i tak nic w stosunku do tych poprzednich co przez "naście lat" nie potrafili planu zagospodarowania zrobić, głównego kwitu dla Gminy jeśli chodzi o jakiekolwiek inwestycje...

 • §

  Zgłoś

  "(...)W piśmie adresowanym do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji cytowany jest m.in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 września 2011 r. sygn. akt II GSK 984/10: „organ stanowiący samorządu terytorialnego (rada gminy) może dokonywać zmian w treści przedłożonej mu do uchwalenia uchwały budżetowej, co dotyczy również zmian w budżecie w ciągu roku, o ile nie powodują one zmniejszenia dochodów lub zwiększenia wydatków i jednocześnie zwiększenie deficytu budżetu”.
  Czyli jednak niekoniecznie radni mogą tylko podnosić rękę „za” lub „przeciw”? A jeśli tak, to czemu głos radnych jednak nie został wzięty pod uwagę?(...)"
  Obawiam się, że występują tutaj pewne nieścisłości, radziłbym to dobrze sprawdzić, gdyż nie do końca zgodzę się z autorem tekstu.

 • marek mm

  Zgłoś

  Te wypociny nazwane felietonem między bajki włożyć zdaje się że grunt pod nogami się mocno pali a co do bajek to zdecydowanie wolimy bajeczki Braci Grimm które do snu czytamy swoim dzieciom Cała prawda o gminie Borki : Otóż panie doradco doskonale pamiętamy jak nas na minę chciałeś wsadzić z tymi SWOIMI telefonami doskonale pamiętamy ile kasy każdy stracił i jak pięknie wówczas przemawiałeś że to najlepsza inwestycja a kasa trafiła najprawdopodobniej do twojej kieszeni Sam na wójta nie miałeś odwagi wystartować bo efekt z góry znany dlatego znalazłeś sobie to coś, którym od początku sterujesz i pozwalasz by się przy każdej okazji ośmieszał , szczytem twojego chamstwa jest nazywanie radnych głupkami sąd może ciebie jak piszesz wybroni ale ludzie nigdy nie zapomną Mądralo z wrzosowiska zaczynasz się mocno pocić i coraz więcej błędów a my pamiętamy każdy punkcik z obietnic przedwyborczych i wypunktujemy zaczynając od zniszczenia stawów - hasło wyborcze / obronię stawy WIZYTÓWKĘ BORK /

 • czary mary

  W odpowiedzi na: marek mm Zgłoś

  Twoje wypociny są bez ładu i składu. Poza bajeczkami poczytaj trochę poważniejszych lektur, bo brakuje ci wiedzy z podstawowych zasad pisowni. Pan Marek jest to oczytany i wykształcony człowiek, któremu nie dosięgasz nawet do pięt. Prawda cię boli dlatego tak zioniesz ogniem mały smoku. Co do kandydowania na wójta gminy to każdy wie o tym dlaczego pan Korulczyk przegrał z homonto i dlaczego :)
  Co do stawów, to ciekawa kwestia, ponieważ nikt inny nie jest za nie odpowiedzialny jak poprzednia władza razem z sołtysem Bork na czele, panem Tomaszem K., który tak zadbał o Borki jak nikt inny, pozbył się wszystkiego, z pałacykiem włącznie. Dlatego nie pogrążaj się już w te swoje kłamstewka dalej bo ściemę to możesz walić swoim kolegom, z którymi pijesz piwko pod sklepem...albo i w sklepie :)

 • mieszkaniec gminy

  W odpowiedzi na: czary mary Zgłoś

  Brawo Brawo dokładnie tak jest czas wziąć miotłę i rozgonić towarzystwo wspólnej zabawy na czele z Tym niby sałaciakiem i jego strażą przyboczną rozsiewająca ploty i pomówienia Nasi ojcowie i dziadowie dali by po mordzie ale teraz te buraki maskują się w gajerach to trza tak jak oni haa kosy w dłoń

 • poprawka

  W odpowiedzi na: mieszkaniec gminy Zgłoś

  Chyba chciales napisac na czele z Chojnackim.

 • mieszkaniec Bork

  W odpowiedzi na: czary mary Zgłoś

  Całkowicie zgadzam się z markiem mm dzisiejszy doradca naciągnął nas na dużą kasę wmawiając że inaczej będziemy bez telefonów , a co za tym idzie oderwani od świata , chyba nawet takich słów używał a co do stawów to nie udawaj idiotki tylko może wczytaj się w pismo , które Urząd Gminy otrzymał od Starostwa , bardzo szybko zrobiło się cicho , ale możesz wierzyć to tylko cisza przed burzą , piszesz ty albo was dwie że was tak dużo HAAA HAA o wiele za mało do pieczenia chleba i żadne oszczerstwa rzucane na PSL tego nie zmienią bo jesteście beznadziejni, żądni tylko i wyłącznie władzy pozbawieni dobrych manier, kultury i szacunku dla drugiej osoby zwłaszcza tej która wam nie przyklaskuje

 • czary mary

  W odpowiedzi na: mieszkaniec Bork Zgłoś

  Po pierwsze nie nazywaj mnie idiotką bo jako mężczyzna trochę głupio się czuję :o Po drugie pan Marek Korulczyk nic nikomu nie narzucał i z tego co pamiętam część z nas miała dzięki niemu pierwszy telefon. Skoro ci nie pasowało nikt na siłę nie wsadzał ci tej usługi.A on sam miał prawo założyć firmę.Zazdrościłeś?Sam mogłeś to zrobić,nikt nikomu nie zabraniał.Także nie wyzywaj nikogo od oszustów bo mijasz się z prawdą i oczerniasz porządnego człowieka.Co do stawów to przestań bronić tych,którzy je sprzedali, zniszczyli i pozwolili na to aby rosła zamiast nich w tym miejscu jakaś śmieszna borówka.
  Kto na to pozwolił?Wszyscy doskonale wiemy i pracownicy Starostwa również tylko siedzą cicho bo strach komukolwiek nie pozwala na ujawnienie prawdy ale pamiętaj, że prawda wyjdzie na jaw i wstyd pochłonie PSL już całkowicie...

 • "Chińczyki trzymają się mocno" część VIII.

  Zgłoś

  W  pierwszych dniach po słynnej sesji Rady Gminy
  przedstawiciele lokalnych mediów rzucili się na Urząd
  naszej gminy czując świeżą krew. Jeden z  dziennikarzy
  telefonicznie zapytał mnie tekstem z  mojego ulubionego
  „Wesela”: „Co tam Panie w (gminnej) polityce?”
  Wchodząc w  konwencję odpowiedziałem tytułem
  niniejszego felietonu. Rodzi się jednak kolejne pytanie. Po
  co? I na to już niestety nie znam odpowiedzi.

  Powyższy felieton został napisany przez byłego Wójta Gminy Borki pana Marka Korulczyka, w którym obnaża całą prawdę o radzie gminy w Borkach.

 • swietny swietny tekst i cala szczera prawda

 • Tekst prawdziwy i bardzo dobrze napisany. Mam tylko pytanie gdzie można przeczytać więcej tektów Pana Marka? Pamiętam go jeszcze z czasów, gdy był wójtem. Bardzo inteligentny człowiek, mądry, życiowy. Myślę, że przekazał panu Radkowi dużo dobrego w przeciwieństwie do innych, którzy jak widać potrafią tylko dokuczyć.

 • hghh

  W odpowiedzi na: Były Burmistrz Zgłoś

  tak mądry i życiowy że ludzie go nie chcieli w kolejnych wyborach a teraz nie mogą na niego patrzeć!!!!!!!!

 • wyborca

  W odpowiedzi na: hghh Zgłoś

  jakby oszustów przypilnował to byłby wójtem

 • d.

  W odpowiedzi na: wyborca Zgłoś

  Pewnie, że by był tylko jak się głosy wyborcze fałszuje to tak jest! A że pan Korulczyk to facet na poziomie więc z takim bagnem się nie chciał sądować. Wtedy przy wyborach to podobno odchodziły cyrki. Robili co chcieli :(

 • Tekst bardzo trafny, a całą sytuację można by użyć jako scenariuszu do serialu "Ranczo". Widać, że radni, którzy weszli z list poprzednika nie próżnują od dawna. Nasuwa się jednak pytanie - jak długo mieszkańcy będą znosić ich zachowanie? O Pana Sałatę się nie obawiam, gdyż jako major z takim doświadczeniem z pewnością nie raz znalazł się w trudniejszych sytuacjach. Życzę mu powodzenia a radnym z opozycji życzę więcej oleju w głowie i tego, aby pamiętali, że kadencja kończy się za 2 lata. Pozdrawiam.

 • kinoman

  W odpowiedzi na: obiektywny Zgłoś

  Już niedługo u nas będą kręcić odcinki "Ranczo"

 • "Chińczyki trzymają się mocno" część VII.

  Zgłoś

  Jednakże mleko się już rozlało a  (przepraszam za
  wyrażenie) smród rozprzestrzenił się po powiecie
  i  województwie, że oto w  Borkach wójt musiał nieźle
  narozrabiać skoro Rada nie udzieliła mu absolutorium.
  Na koniec mam prośbę do obywateli naszej gminy.
  Zapytajcie Państwo swoich radnych jak w  tej sprawie
  głosowali na sesji 31-go maja a jeśli się wstrzymali od głosu,
  niech wyjaśnią dlaczego. Przy czym odpowiedź: „A  bo go czegoś nie lubię” to za mało.

 • Przecież wójt wykonywał uchwały radnych, więc ja się pytam, kto nie dostał absolutorium. Niestety radni PSL nie myślą, w przeciwieństwie do wójta to oni wykonują rozkazy Sosnowskiego i sieją ferment. Teraz rączki myją po ostatniej sesji i wmawiają ciemnemu ludowi ze to wójt nie dał pieniędzy na dożynki etc. Byłam świadkiem. Szkoda że tego nie nagralam.

 • nagrywarka

  W odpowiedzi na: Absolutorium Zgłoś

  Przecież nagrania z tej i każdej innej sesji są do posłuchania-niech każdy posłucha, wyrobi sobie zdanie...
  https://ugborki.bip.lubelskie.pl/index.php?id=118&p1=szczegoly&p2=1090686

 • "Chińczyki trzymają się mocno" część VI.

  Zgłoś

  Wręcz przeciwnie, sam o tym pisał w ub. roku, że równie
  sumiennie realizuje wszystkie uchwały Rady Gminy, nawet
  te, z którymi osobiście się nie zgadza. Natomiast w kwestii
  realizacji budżetu i  jego wykonania, wypowiedziała się
  jednoznacznie pozytywnie Regionalna Izba Obrachunkowa
  a więc instytucja najbardziej merytorycznie przygotowana
  i  kompetentna w  tych kwestiach. Radni opozycji gminnej
  w Borkach swoją kuriozalna uchwałą postawili się ponad ta
  opinią kwestionując w gruncie rzeczy jej treść i kompetencje
  RIO. W sytuacji jaką mamy aktualnie Izba jeszcze raz zbada
  całą sprawę i wyda niezwłocznie swoją opinię. Na szczęście
  jest jeszcze Wydział Nadzoru Prawnego w  Urzędzie
  Wojewódzkim, który zbada samą uchwałę absolutoryjną
  Rady Gminy w  Borkach pod względem jej zgodności z obowiązującym prawem.

 • Jak to mawiają niektórzy radni nasrali do swojego gniazda...

 • mieszkaniec

  W odpowiedzi na: jaktomawiają Zgłoś

  do swojego gniazda to sra cały czas doradca buntując ludzi i piernicząc takie głupoty.

 • burat

  W odpowiedzi na: mieszkaniec Zgłoś

  Buntując?Przecież to cytaty i ogólna rozkminka z pamiętnej sesji, którą sobie można odsłuchać w internecie...To nie buntowanie tylko w sposób tragi-komiczny ujęte to co się działo na sesji, co się dzieje teraz na sesjach-fakty a nie buntowanie, ot niektórych słowa, które niestety padają na sesjach, zatem wnioski można samemu wyciągnąć...A przecież radni, jeśli uważają, że to niesłusznie również mogą pisać w gazetce-ona jest taka sama dla wszystkich.Nawet ciekawsza by była-dwie strony jakby się odezwały i poprzepychały na fakty...Tylko argumenty najpierw trzeba mieć. To co radni wolą zrobić?Wolą ją zamknąć, bo już pojawiły się głosy, że jest niepotrzebna, że tam same głupoty-oczywiście, po co ciemny lud ma się dowiedzieć prawdy, lepiej im wpajać swoją po godzinach, oderwaną od rzeczywistości, jak to opowiadają radni PSLu do ludzi...Szkoda słów.

 • "Chińczyki trzymają się mocno" część V.

  Zgłoś

  Otóż chodzi o to, że decyzja Rady o nieudzieleniu wójtowi
  absolutorium jest po pierwsze jeszcze jedną demonstracją siły
  gminnej opozycji ale przede wszystkim otwiera jej drogę do
  podjęcia następnej uchwały w sprawie ogłoszenia gminnego
  referendum i ewentualnego odsunięcia niewygodnego wójta
  z tej funkcji. Rzecz jednak w tym, że absolutorium nie udziela
  się wyłącznie w określonych sytuacjach. Wymienię jedynie
  dwie najważniejsze: po pierwsze kiedy wójt nie realizuje
  uchwał Rady Gminy i po drugie, kiedy w sposób rażący nie
  realizuje budżetu gminy za dany rok. Żadna z tych ani innych
  okoliczności w pracy naszego wójta nie miała jednak miejsca.

 • "Chińczyki trzymają się mocno" część IV.

  Zgłoś

  tłumaczenie: - No przecież nie byliśmy przeciw. W sytuacji
  wymaganej bezwzględnej większości i  posiadając tę
  większość a w głosowaniu, wstrzymując się od głosu byliście
  przeciw. Jest to perfidne lecz niestety skuteczne żonglowanie
  demokracją cwaniactwo i chuligaństwo pseudopolityczne i
  myślę, że Wasi wyborcy to widzą i zapamiętają sobie.
  O  co w  tym wszystkim chodzi? – spyta ktoś – Jeśli
  ustawodawca przewidział możliwość nieudzielenia
  absolutorium, to dlaczego Rada ma z takiej możliwości nie
  skorzystać?

 • "Chińczyki trzymają się mocno" część III.

  Zgłoś

  wynosi osiem. Tymczasem
  poza wspomnianą wcześniej piątką „za” pozostali radni
  wstrzymali się od głosu.
  Po drugie, i tu już groteska przerodziła się w paranoję.
  Część radnych opozycji w  sprawie absolutorium podjęła
  dwie różne, sprzeczne ze sobą decyzje. Oto dowód. Przed
  sesją absolutoryjną stanowisko w  tej sprawie musi zawsze
  podjąć Komisja Rewizyjna Rady Gminy. I takie stanowisko
  zostało podjęte po demokratycznym głosowaniu. Otóż
  Komisja Rewizyjna Rady Gminy w  Borkach jednogłośnie
  tj. siedmioma głosami „za” udzieliła wójtowi Sałacie
  skwitowania. Okazuje się zatem, że słynny lapsus prezydenta
  Wałęsy „Jestem za a  nawet przeciw” ma zastosowanie
  w praktyce. Gdzie? W Radzie Gminy Borki. Jest to, moim
  zdaniem, wyraz skrajnej nieodpowiedzialności, arogancji
  i po prostu głupoty. Biorę odpowiedzialność za swoje słowa
  potrafię je obronić przed każdym sądem. Radni, którzy
  się tak zachowują zdradzają swój elektorat, który wymaga
  od nich konsekwencji i  jednoznaczności. I  nic tu nie da

 • "Chińczyki trzymają się mocno" część I.

  Zgłoś

  „Chińczyki trzymają się mocno”
  Ostatniego maja odbyła się w  Borkach XVI-sta sesja
  Rady Gminy, której porządek przewidywał poddanie pod
  głosowanie aż piętnastu projektów uchwał oraz trzy kolejne
  wniesione z inicjatywy wójta. Większość tych aktów prawa
  lokalnego dotyczyła gospodarowania odpadami oraz
  problematyki oświatowej. Ustanowiono także warunki do
  powołania Gminnej Rady ds. Seniorów oraz Młodzieżowej
  Rady Gminy. Pewnym zaskoczeniem dla większości radnych
  było złożenie mandatu przez Panią Wiolettę Gaweł, radną
  ze Starej Wsi, której wójt Radosław Sałata złożył szczere
  podziękowania za aktywną i  wieloletnią pracę w  Radzie
  Gminy.
  Wśród osiemnastu projektów uchwał znalazła się ta jedna
  o szczególnym znaczeniu o udzieleniu bądź nie absolutorium
  dla wójta za miniony rok. Poprzedziła ja emocjonalna
  dyskusja na temat zasadności zastosowanych przez wójta
  Sałatę umorzeń względem podmiotów prowadzących już
  nieistniejące trzy tzw. małe szkoły w Osownie, Olszewnicy
  i Sitnie.

 • "Chińczyki trzymają się mocno" część II.

  W odpowiedzi na: "Chińczyki trzymają się mocno" część I. Zgłoś

  Żadna ze stron sporu nie przekonała drugiej a spełnił
  się niestety scenariusz przewidywany przeze mnie przed
  miesiącem w felietonie pt. ‘Stół i nożyce”. Wójt nie otrzymał
  od Rady skwitowania. Felieton poprzedni był ostrzeżeniem
  dla Rady i w formie groteskowej, może nieco prześmiewczej
  pokazywał bezsensowność takiego rozwiązania kiedy to
  gminna opozycja mając przewagę liczebną w Radzie ale nie
  mając argumentów merytorycznych zrobi co zechce. Trudno
  w  to uwierzyć, ale rzeczywistość przerosła wydumaną
  groteskowość felietonu.
  Oto dowody:
  Po pierwsze opozycja nie głosowała za nieudzieleniem
  wójtowi absolutorium a  mimo to go nie uzyskał. Tak,
  tak, ani jeden radny z  opozycji nie podniósł ręki za
  nieudzieleniem skwitowania. Powiem więcej pięcioro
  radnych z  czternaściorga obecnych na sali głosowało za
  udzieleniem absolutorium a  mimo to wójt go nie dostał.
  Dlaczego? Ano dlatego, że przy uchwale absolutoryjnej
  wymagana jest bezwzględna większość „za” a  ta przy
  piętnastoosobowej Radzie

 • Mowa jest o felitonie"Stół i nożyce",bardzo proszę o link, gdzie takowy mogę znaleźć. Jeśli jest równie interesujący proszę o te dane.

 • nagrywarka

  W odpowiedzi na: polityk Zgłoś

  Proszę bardzo http://www.borkiradzynskie.pl/czapla/

 • ciekawe

  W odpowiedzi na: polityk Zgłoś

  Ciekawe czy do gminy trafiają tylko listy wychwalające wójta czy też tylko takie są zamieszczane w Czapli?

 • teraz

  W odpowiedzi na: polityk Zgłoś

  Pewnie jest tak samo nieobiektywny jak ten o "Chińczykach", i w ogóle po co została wydana ta cała "Czapla"? po to, żeby promować gminę czy po to, żeby wójt mógł się poczuć bardziej dowartościowany, wychwalany za swoje poczynania?? zamiast wziąć sprawy w SWOJE ręce, myśleć SWOJĄ głową to buntuje ludzi i robi z siebie ofiarę. bo przecież Radni sa winni całemu złu. Ktos napisał też, że radni nie maja swoich rozumow tylko słuchaja i robia tak jak im każe przewodniczący a wójt to niby sam wszystko wymyśla??!!! skoro ma doradce to z pewnością doradca mu podpowiada.

 • o Czapli

  W odpowiedzi na: teraz Zgłoś

  A dlaczego boicie się Czapli?
  Wstyd, że teraz wszystko wychodzi na jaw i ludzie o wszystkim się dowiadują?
  Nie tak jak za Mateusiaka, że wszystko cichutko, cichusieńko się robiło, że nikt NIC nie wiedział. Ile pieniędzy? Na co? Gdzie? Kiedy?
  Panie Marku prosimy pisać o wszystkim co się dzieje!

 • jaktomawiają

  W odpowiedzi na: teraz Zgłoś

  Gazetka jest dla ludzi, by wiedzieli co się dzieje w gminie, a że ostatnio niezbyt dobrze to i treść jest jaka jest...Napisać tam mogę ja, możesz Ty, Twój sąsiad też może-RADNI też mogą, nikt nie cenzuruje tej gazetki. Tylko najgorzej jak nikt nic nie ma do powiedzenia...albo tylko plotę sieje "za plecami".
  Kopanie dołków pod kimkolwiek krótkie ma nogi i każdy mieszkaniec szybko się pozna kto jest kto.

 • polityk

  W odpowiedzi na: teraz Zgłoś

  Przepraszam, Pan pozwoli, że to ja po przeczytaniu drugiego felietonu zadecyduję o tym, co jest dla mnie obiektywne a co nie.

 • Dzieci to byle sierota zrobi, ale gminą dobrze zarządzać to nie potrafi wielu.

 • z radzynia

  W odpowiedzi na: # Zgłoś

  "Ot, zwykła sprawa, odrywanie od koryta, stołków, etc., etc. " - jak Pani Redaktor napisała, chyba jednak ma miejsce to "nieszczęsne" odrywanie od koryta, bo jak widać kwiczenie jest głośne i póki co narazie bardzo prostackie. Słoma z butów wystaje, lecz to świadczy tylko o elektoracie pana Andrzeja i chyba nie wszyscy tutaj wpisujący się zdają sobie sprawę z tego jak bardzo mu szkodzą.

 • benek

  Zgłoś

  Bardzo dobrze wychodzi mu robienie dzieci. Czy rada gminy ma tylko przyklepywać zachcianki wójta ? Zakup autobusu to nie oplacalna inwestycja , kiedy 50% doplaca budżet państwa do dowozów. Chojnacki ma racje ,aby nie kupować . Inne gminy dowożą PKS -em i mniej ich kosztuje.

 • prt

  W odpowiedzi na: benek Zgłoś

  Benek, zachcianki to wykonują radni w opozycji do wójta, robiąc sobie drogi i inne rzeczy. Wszyscy to widzą i szeroko komentują. Nie daleko cofając się w czasie, Chojnacki nie poprawił sobie drogi na Pasmugach olewając bezczelnie mieszkańców tzw.rudy, którzy drogi nie mają wcale?! Słynne już odwołanie sołtysa Zabielskiego skończyło się fiaskiem a on sam nie ma honoru aby zrezygnować z tych funkcji choć większość Krasewa by tego chciała.

 • ikol

  W odpowiedzi na: prt Zgłoś

  to niby dlaczego został w głosowaniu wybrany ponownie na sołtysa skoro "większość" go nie chciała. takie bzdury wypisywać...

 • krasewiak

  W odpowiedzi na: ikol Zgłoś

  Jak mógł nie wygrać, skoro marszałek całą rodzinę wysłał na zebranie (po raz pierwszy chyba).

 • prt

  W odpowiedzi na: ikol Zgłoś

  Trzeba było powiedzieć wszystkim mieszkańcom o zebraniu a nie tylko "swoim". Wtedy by nie było takiej sytuacji że zabrakło by kilka głosów. Co nie zmienia sytuacji, że człowiek ten honoru nie ma :(

 • ikol

  W odpowiedzi na: prt Zgłoś

  a kto zbierał podpisy i kto chciał odwołania?? ten mógł tez poinformowac o zebraniu i przyprowadzic "swoich"

 • Powiatowy.

  W odpowiedzi na: benek Zgłoś

  Nigdy wypożyczenie busa nie będzie tańsze niż zakup własnego na użytek gminy.

 • Krasewiak

  Zgłoś

  Wójt nie ma łatwego życia
  Opozycja utrudnia mu rządzenie gminą jak tylko może wykorzystując "większość" w radzie:
  1.Nie uzyskał absolutorium choć nie było do tego żadnych podstaw.
  2.Obniżyli mu pobory do najniższych z możliwych, podając nie prawdziwe argumenty, o których była mowa na sesji
  3.Blokują uchwałę za uchwałą.
  4.Nie uchwalili zaproponowanych zmian w budżecie, w których zapisano m.in.pieniądze na bus dla dzieci czy święto plonów.
  Całego swojego zachowania nie potrafią wytłumaczyć w logiczny sposób, trzymając się jak tonący brzytwy tej nieszczęsnej oczyszczalni jakby nie mogła być zmodernizowana na wiosnę przyszłego roku.
  Mało tego Chojnacki nie ma sobie nic do zarzucenia. Skandal.

 • caps lock

  W odpowiedzi na: Krasewiak Zgłoś

  a jaka to wazna sytuacja rodzinna nie pozwolila panu chojnackiemu przybyc na dozynki?
  czyzby wstyd przed mieszkancami?

 • Kox

  Zgłoś

  Dobrze się bawią w Borkach, ale chyba już czas, żeby mieszkańcy zrobili z tym porządek. To wójt powinien umieć się dogadać z każdą opozycją, a nie stroić fochy. Opozycja jest jak jest, a rolą wójta jest zorganizować swoją działalność także w takich warunkach. A tu biedaczek się skarży, że nic nie może i jeszcze z prasą nie chce rozmawiać. Rządzić w komfortowych warunkach każdy potrafi, a tu trzeba umiejętności prowadzenia negocjacji, taktu, znajomości realiów.

 • ja

  W odpowiedzi na: Kox Zgłoś

  O jakim ty wyżalaniu piszesz?
  Wójt nie narzeka na radę tylko pokazuje jej prawdziwe oblicze.Szkoda,że trochę późno,bo już dawno powinien to zrobić.Ale lepiej późno niż wcale.
  Treraz wszyscy wiedzą jak Chojnacki się bawi. :D Szkoda tylko,że nie rozumie,że to on sam sobie strzela samobóje :p
  A co może wójt? gówno może! póki nie ma większosci w radzie nie może zrobić nic. A ta cała opozycja to marionetki które mają klapki na oczach

 • xyz

  W odpowiedzi na: Kox Zgłoś

  Salata decydujac sie na kandydowanie po 16 latach rzadzenia jednej opcji politycznej a co za tym idzie ukladow i betonu nie do przebicia chyba wiedzial na co sie decyduje. Ciezko osuszyc bagno po tylu latach. Zycze mu powodzenia i oby przy najblizszych wyborach mial swoich radnych bo bez nich wiadomo nie zrobi nic :(

 • andrzej

  Zgłoś

  Buta i arogancja tego niby wójta / bez absolutorium i z obniżonymi poborami/ już nie przeraża ale śmieszy do rozpuku, straszył rodziców ze dzieci nie będą miały czym jeździć do szkoły - autobusik kursuje bez zarzutu a jeżeli chodzi o spotkanie i dłuższą rozmowę o budżecie to no sam od siebie nie ma nic do powiedzenia bo się na niczym nie zna on jedynie wygduka to co mu napisze jego doradca Chłopie pakuj się i wstydu Gminie oszczędź bo jesteś pośmiewiskiem już nie na skalę gminy powiatu czy województwa ale kraju

 • ze wrzosowa

  W odpowiedzi na: andrzej Zgłoś

  autobusik kursuje bez zarzutu - tylko dzięki komu? Dzięki Panu wójtowi Sałacie bo wypożyczył busa dla bezpiecznego dojazdu i dzięki mu za to!

 • Kox

  W odpowiedzi na: ze wrzosowa Zgłoś

  Organizacja dowozu to obowiązek gminy, a więc wójta. Może mu jeszcze podziękujesz, że łaskawie oddycha. Ludzie, opamiętajcie się, po to wybieramy władze, żeby od nich wymagać rzetelnego wypełniania obowiązków. Z autobus dziękują, też coś

 • ze wrzosowa

  W odpowiedzi na: Kox Zgłoś

  My nie dziękujemy za jego obowiązki ale za rządzenie z głową bo Chojnacki kazał jeździć dzieciom nie sprawnym autobusem, który krótko mówiąc mógł się w każdej chwili zepsuć w drodze lub co gorsze - mieć wypadek spowodowany jakąś usterką.

 • obserwator

  W odpowiedzi na: andrzej Zgłoś

  Pośmiewiskiem na skalę powiatu jest pan przewodniczący i jego poplecznicy, którzy nie mając swojego zdania realizują wolę władcy. I śmieszno i straszno... nie wiadomo w sumie co bardziej. Piszesz, że wójt nie ma czasu na dłuższą rozmowę o budżecie. I wcale mu się nie dziwię, skoro portal jest znany w całym powiecie jako typowo zieloniutki i stronniczy, w dodatku służący jako narzędzie manipulacji panu A.Chojnackiemu. Tylko, że tym się przewodniczący nie wybroni z własnej buty i arogancji. Pokazały to ostatnie wybory w Starej Wsi i mam nadzieję, że w Borkach będzie to samo.

 • dfgdf

  W odpowiedzi na: obserwator Zgłoś

  No a gdzie mają wybrać radnego od wójta jak nie ze Stare Wsi, wtedy już mógłby się nasz włodarz pakować lub zrezygnować. teraz w Borkach też głosuje część Stare Wsi więc można się wyników spodziewać, zwłaszcza że wójtowi spodobało się chodzenie u ludzi po domach!!!! Kiedy skończy się to ośmieszanie naszej gminy. A gdyby doczytany był dobrze artykuł to Przewodniczący nie był przeciwko autobusowi tylko został wprowadzony w błąd i Wójt chciał ugrać pieniądze na inne swoje głupie pomysły....

 • Ktoś znany

  Zgłoś

  Niestety, ale wszystkie obrady naszej gminy powinny chyba być nagrywane i publikowane na YouTube i może wtedy propaganda naszego chorego Wójta, który myśli tylko o wlasnych kolesiach i stokach dla zupełnie niekompetentnych ludzi, zostałaby szybko rozwiana.
  To jest chore, że te idiotyzmy naszego Wójta są chwalone w internecie przez Opinie, czy Wspólnotę. Płacą wam za to?

  Mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego pieniądze w naszej gminie nie są rozdzielane po równo dla każdej wioski, proporcjonalnie do liczby mieszkańców? Dlaczego pieniądze na drogi zostały przeznaczone na dwie drogi do Starej Wsi gdzie mieszka Wójt?

  Druga sprawa, czy branie pożyczki jest bardziej rozsądne niż odłożenie pieniędzy na następny rok i wybudowanie tej oczyszczalni bez ponoszenia kosztów pożyczki?
  Jest to bardzo duża inwestycja i po potrzeba rozwagi przy podejmowaniu decyzji, bo nie jesteśmy dużą gminą i takie kwoty w budżecie to jest bardzo duża część pieniędzy przeznaczonych na inwestycje.

 • filmowiec

  W odpowiedzi na: Ktoś znany Zgłoś

  sesja już krąży na You tubie - poszukaj; jest już ponad 10 000 odsłon

 • mordimer

  W odpowiedzi na: filmowiec Zgłoś

  moze jakis link? bo sam ciekaw jestem

 • j.

  W odpowiedzi na: Ktoś znany Zgłoś

  Gdybyś miał choć odrobinę inteligencji w sobie, wiedziałbyś, że obrady Rady Gminy są nagrywane i dostęp do nich jest dla każdego. Wiedziałbyś również, że pieniądze z urzędu są rozdzielane dla każdej miejscowości po równo. Możesz to sprawdzić. Nie prawdą jest to, co piszesz, że z poprawek budżetowych Pana Wójta miały pójść pieniądze tylko na drogi w Starej Wsi. Zorientuj się najpierw w sytuacji a dopiero później obrażaj kogokolwiek.

 • Od redakcji

  W odpowiedzi na: Ktoś znany Zgłoś

  Tak, płaci nam. W tym miesiącu poprosimy o więcej pieniędzy i postaramy się "ktosiu znany" opłacić Ci dobrego psychiatrę.

 • zenek

  Zgłoś

  obiektywna ocena sytuacji, przydałby się gajowy:)

 • Franek

  W odpowiedzi na: zenek Zgłoś

  I powinien w pierwszej kolejności wyrzucić na zbity pysk Chojnackiego.

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 / 1000 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać od 10-1000 znaków
warunki użytkowania.

WYDAWCA


logo arx

 

ARX-MERITUM Sp. z o.o.

ul. Dąbrowskiego 16

21-300 Radzyń Podlaski

REDAKCJA


Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktor naczelny - Magdalena Krawczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

882-999-824

 

Dziennikarze

Dominika Lipowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Brodowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Kotyła (felietonista)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REKLAMA


Kontakt: 604-585-595

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cennik

Specyfikacja techniczna reklam

Regulamin