W ubiegłym tygodniu minął termin składania propozycji do budżetu obywatelskiego w Radzyniu. Do UM wpłynęły tylko trzy wnioski, za to bardzo zróżnicowane.

 

Do UM złożone zostały trzy projekty. Jeden z nich to głośny od jakiegoś czasu pomysł na reaktywację zalewu i stworzenia w mieście miejsca rekreacji nad wodą. "Zalew OdNowa", czyli zagospodarowanie przestrzeni nad zalewem radzyńskim ma kosztować 99,9 tys. zł. Drugi to remont odcinka ul. Podlaskiej z chodnikiem - postulowana jest przebudowa fragmentu od posesji nr 5 do cmentarza parafialnego, a szacunkowy koszt tej inwestycji ma wynieść ok. 100 tys. zł. Trzecim pomysłem na wykorzystanie budżetu obywatelskiego są badania w krypcie południowej kościoła p.w. Świętej Trójcy. Miałyby być połączone z konserwacją, rekonstrukcją i urządzeniem ekspozycji zabytków. Wnioskodawcy szacują koszt tego zadania na 100 tys. zł.

 

Każdy projekt, aby mógł być w ogóle rozpatrywany, musiał mieć przynajmniej 50 podpisów mieszkańców miasta. Każdy musiał się mieścić w kwocie 100 tys. zł, bo taką kwotę z miejskich pieniędzy przeznaczono w na pierwszą realizację budżetu obywatelskiego. Wszystkie złożone wnioski zostaną przeanalizowane w UM pod kątem spełniania formalnych wymogów. Sprawdzane będzie również, czy osoby, które się podpisały, mają status mieszkańca i czy ukończyły 16 lat. Na weryfikację wniosków UM daje sobie czas do 8 września. O tym, na co zostaną finalnie wydane pieniądze, zdecydują sami mieszkańcy.

/red./

 

Fot.: By Jolanta Dyr - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28201820

 • do małolat

  Zgłoś

  A kto niby wyzywa ludzi od zdradzieckim mord, szmat itd. Takim językiem mówią pier...lone pisiory. Jak wylądują na Marsie, wtedy będzie można wziąć się za odbudowę relacji między ludźmi w Polsce. Dopóki te obleśne typy funkcjonują w polityce, dopóty nie widzę możliwości, aby jakikolwiek rozsądny "brat" polubił pomylonego brata pisiora.

 • Małolat

  Zgłoś

  Ludzie czy wy potraficie tak rozmawiać aby nie obrażać się na wzajem. Jesteście wszyscy Polakami. To tak jak jedna rodzina. Nie chcecie podziałów w naszej ojczyźnie to szanujcie się wzajemnie. Pisiory, puste łby itd. To tak teraz mają nazywać się Polacy? Jeśli w rodzinie nie szanuje brat brata to znaczy, że ta rodzina jest patologiczna. Pytam was komu na tym zależy? Naprawdę chcecie być narodem, który nie zasługuje na szacunek?

 • Kacz Mun Peng Zdradziecka Morda

  Zgłoś

  https://www.o2.pl/social/6154724769068673o

 • do poprzednika

  Zgłoś

  A teraz po drabinie zejdzie kieldonek z Pępajłą Żurkiem i policzą: stówa dla ciebie, stówa dla mnie, stówa dla ciebie, stówa dla mnie. Amen. W interesach władzy i księżom nawet Bóg nie przeszkadza. W końcu drodzy bracia w Panu takie słowa jak ubóstwo, miłość,wiara to tylko wyświechtane idiotyzmy dla ciemnego ludu, który zawsze podąża ciemną doliną i niczego się nie boi, bo 500 złotych dostanie do pyska.

 • piwnicki

  Zgłoś

  Pan Trwoga, zamiatał pod kościołem, jego źona właśnie wynosiła jakieś kwiaty z kościoła. Czuliśmy sìe wszyscy jak rodzina, nikt nas nie zatrzymał, ani nie zapytał po co my do kościoła. Przecieź my ministranci ! Wchodzimy, i naszym oczom ukazał się otwór w podłodze w którym tkwiła drabina. Kto wchodzi? Ktoś wyszeptał. Mogę ja powiedziałem z sercem na ramieniu. Zeszło na dół nas dwóch, czy trzech, była jedna latarka, mało światła, a czasu jeszcze mniej. Naszym oczom ukazały się rozbite trumny, ktoś z góry krzyknął, Trwoga wraca, to my w nogi. Po co to piszę. Nie pamiętam, aby coś było na ścianach.....

 • piwnicki

  Zgłoś

  Był rok 1968, moźe 1969. Byłem wówczas ministrantem. Raz w tygodniu spotykaliśmy się na tak zwanej duźej sali (na piętrze sala gdzie była scena), gdzie pobieraliśmy naukę kościelnej łaciny, uczyliśmy się słuźyć do mszy, ale równieź często były to godziny rozrywki. Rodzice przynosili sterty pączków, faworków, jakieś kanapki, kompot, graliśmy w warcaby, bierki. Odbywały się równieź próby teatralne, szykowane były jasełki. Pamiętam z tamtych czasów (bez tytułów jeszcze), Andrzeja Dzięgę, Jurka Syryjczyka, Staśka Zabielskiego, Mariana Dobrowolskiego, czy Wieśka Lańskiego, który teź otarł się o seminarium. Tym dwóm pierwszych często zazdrościłem, byli ciut starsi w hierarchii ministrantów, i to oni nosili pelerynki, nazwy prawdziwej nie
  pamiętam, a najbardziej tego, źe to oni rozpalali kadzidło. Fajne to były czasy. Pewnego późnego wieczoru po naukach, ktoś krzyknął, źe lochy w kościele otwarte. Kilku z nas bardziej ciekawych od innych, i odwaźniejszych, weszło do pustego juź kościoła. Pan

 • wscipski

  Zgłoś

  Czy sołtys z Gąsior owies wykosił ?
  Czy bardzo zajęty społecznie ?

 • ooo

  W odpowiedzi na: wscipski Zgłoś

  A gdzie jest ten Gąsior, pasie się w owsie sołtysa?

 • do radzyniak

  Zgłoś

  Widzisz kundlu pisowski, nawet ja przyznam ci rację, że w zalewie to nawet strach nogi pomoczyć. Bardziej czysta dziewka na tiry wyczekuje, niż radzyńska woda na jej wielbicieli. Co do mącenia w głowach młodych ludzi, to lepszych fachowców od was nie ma. Dlatego ruszaj w świat radzyniak na pielgrzymkę smoleńską. Nie zapomnij o wraku. Pewnie przywleczesz go na własnych barach.

 • mieszkaniec ul. Partyzantów

  Zgłoś

  Przecież to "naczynko do wódeczki" biegało po kolędzie dziękując za głosy na swoją psiapsiułkę Pępka. Czas na rewanż. Nic tak nie cieszy czarnych sukienek jak forsa.

 • zzz

  Zgłoś

  Budżet obywatelski to nie jest pula pieniędzy przeznaczonych na dotacje! To są w dalszym ciągu środki, które muszą być wykorzystane na zadania własne gminy. Z ta różnicą, że na jakie zadania, to decydują mieszkańcy.
  Przeznaczenie pieniędzy na remont krypty byłoby nieporozumieniem, bowiem owszem utrzymanie zabytków jest zadaniem własnym gminy, ale pod warunkiem, że gmina jest właścicielem takiego zabytku.
  A wg wszelkich dostępnych informacji Miasto Radzyń nie stało się właścicielem kościoła Św. Trójc na wzór pałacu Potockich :p!

 • radzyniak

  W odpowiedzi na: zzz Zgłoś

  a największym nonsensem jest wyrzucenie 100 tys zł w błoto tzn w smrodek zwany zalewem. niektórym marzy się radzyńska Białka .znaleźli małolatów i im kit wciskają?

 • zzz

  W odpowiedzi na: radzyniak Zgłoś

  Wyobraź sobie, że się z Tobą zgodzę. Inwestowanie pieniędzy w coś takiego jak ten pseudo zalew jest nieporozumieniem. Tak więc krypta powinna zostać skreślona z przyczyn formalnych, zalew jako pomysł nonsensowny i pozostaje chodnik na ul. Podlaskiej!

 • ooo

  W odpowiedzi na: zzz Zgłoś

  Słusznie , na badanie kości sukienkowi powinni zbierać kasę, najlepiej niech pozwolą kościom przodków leżeć spokojnie, w kwestii cegielni , kilka ławek i uporządkowanie otoczenia wystarczy a chodnik na Podlaskiej polepszy bezpieczeństwo mieszkających tam ludzi.

 • Mieszkaniec

  Zgłoś

  Ludzie wy tylko byście wiecznie narzekali kto by u władzy nie był. Wszystko tyczy się o pieniądze. Trybuny zadaszone na stadionie są jaknajbardziej potrzebne w Kocku nawet ten "stadionik" posiada wiate czy taka Ułęż.Wbrew pozorom zadaszenie nie trybuny nie jest jakimś ogromnym kosztem.
  Tego typu inwestycje można podzielić na II etapy bądź zadaszyć tylko część trybuny. Co do zalewu to nie musowo przecież wchodzić do niego,a można sobie posiedzieć nad wodą w cieniu,pograć w siatkówkę czy posiedzieć w ciszy lub z dzieckiem na placu zabaw jeśli zostanie w ten sposób zagospodarowany. Ludzie więcej rozsądku!

 • do ooo

  Zgłoś

  W pełni się z Tobą zgadzam. Niektórzy ludzie mają to do siebie, że odlatują. Zalew=kąpielisko to identyczny pomysł z serii pałac Potockich=cud świata. Jeden i drugi pomysł to miliony złotych, których nikt nie ma. Zalew nie realny, Podlaską zgłaszał już od dawna PSL. Co zostaje? Trupie krypty. Obecny, wbrew pozorom bolszewicki układ służy rozdawnictwu pieniędzy na byle krecie nory.

 • ooo

  Zgłoś

  Projekt " ZalewOdnowa" jest wymysłem garstki nie znających realiów zasad organizacji wypoczynku nad wodą. Po pierwsze- w Radzyniu nie ma zalewu tylko wyrobisko po cegielni , które nigdy nie będzie spełniało norm sanitarnych dla kąpieliska. Po drugie- teren jest zbyt mały aby planować jakiekolwiek inwestycje. Po trzecie - najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby wybudowanie wokół cegielni ścieżki rowerowo-spacerowej i umieszczenie kilku ławek dla wypoczynku, przy jednoczesnym uporządkowaniu terenu i zainstalowaniu monitoringu. Warunkiem jest odkupienie od ciastkarzy sprzedanej kilka lat temu działki w skład , której wchodzi część wody.

 • do Trybunek

  Zgłoś

  Maciek ku..wa to ty? Był taki radny,który co sesję powtarzał co by trybunka powstała i mu na pusty łeb nie nakapało. Ale wtedy walczył bidulina o dobro Jurusia. Teraz już niekoniecznie go kocha. Nikt nie pamięta że finansowanie projektu należało do miasta. Same trybuny miał sfinansować ówczesny prezes Spomleku. Jeb...na amnezja pisiorów?

 • Trybunek

  Zgłoś

  Panie Burmistrzu ! Chcemy zadaszoną trybunę główną na Stadionie Miejskim!

 • żyro

  Zgłoś

  Pewnie Pępek naleje swojemu do dna i kości będą przewracać w tę i z powrotem. W końcu chłopaki należą do sekty smoleńskiej, dlatego lubują się w grzebaniu w rozczłonkowanych zwłokach.

 • realista

  W odpowiedzi na: żyro Zgłoś

  Obserwując to co dzisiaj się dzieje z dużą dozą prawdopodobieństwa pieniądze pójdą na badania;););). Pamiętajmy przy następnych wyborach radnych i burmistrza gdzie trafia najwięcej miejskiej kasy.::o:o:o

 • info

  Zgłoś

  Szanowny Włodarzu,
  niech Pan nie podpiera się tą strasznie okrzyczaną firmą "Furineo", nabrał facet kasy z PUP na stanowiska pracy, jakie efekty działalności ? proszę zobaczyć, kupił "podobno" działki, miała powstać wielka inwestycja, Och i ach...., jakie efekty, nie ma co mówić.
  Tak więc może spokojnie i niech Pan nie rozbudza wielkich nadziei, bo ciemny lud tego nie kupi.
  Firma B.BRAUN to co innego. Stałość produkcji i dalekie perspektywy,daleko idąca współpraca na pozyskanie pracowników młodych z chęcią do pracy, na nowoczesnym parku maszynowym, w odróżnienie od poprzedniej.
  Czy ulokowanie się w naszym mieście takowej firmy, to wielki sukces????? W Siedlcach ludzie za takie pieniądze nie chcieli pracować, to przenieśli się do Radzynia.
  Panie Burmistrz naprawdę nie złapaliśmy "Pana Boga za Nogi". Życzę Im, oczywiście wszystkiego najlepszego, niech się rozwijają, czas pokaże. Bo praca jest dla każdego.
  W każdym biznesie trzeba pomóc, i w różny sposób.

 • Na nasz koszt

  Zgłoś

  Kryptę niech sobie parafia zbada i zrekonstruuje na swój koszt, który odzyska z pewnością ze sprzedażny biletów w ramach zwiedzania "ekspozycji zabytków" obiektu przez spodziewaną lawinę turystów. Na marginesie: ile miesięcznie kosztuje parafię oświetlenie z zewnątrz bryły naszej perły renesansu?

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 / 1000 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać od 10-1000 znaków
warunki użytkowania.

WYDAWCA


logo arx

 

ARX-MERITUM Sp. z o.o.

ul. Dąbrowskiego 16

21-300 Radzyń Podlaski

REDAKCJA


Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktor naczelny - Magdalena Krawczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

882-999-824

 

Dziennikarze

Dominika Lipowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Brodowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Kotyła (felietonista)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REKLAMA


Kontakt: 604-585-595

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cennik

Specyfikacja techniczna reklam

Regulamin