Czarne chmury zawisły nad prezesem Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Radzyniu. Centralne Biuro Antykorupcyjne złożyło wniosek o odwołanie go z funkcji prezesa miejskiej spółki. Powodem są wyniki kontroli przestrzegania ustawy antykorupcyjnej.

 

Funkcjonariusze lubelskiej delegatury CBA prowadzili kontrolę w PUK odnośnie przestrzegania zapisów tzw. ustawy antykorupcyjnej przez prezesa spółki -  Sławomira Sałatę. CBA sprawdzało także prawidłowość i prawdziwość składanych przez niego oświadczeń majątkowych w zakresie zakazów ustawy antykorupcyjnej. Kontrola, która obejmowała  lata 2015–2017, zakończyła się pod koniec sierpnia. Biuro prasowe CBA podaje w komunikacie: 

"Agenci CBA ustalili , że kontrolowany  pełniąc funkcję Prezesa Zarządu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Radzyniu Podlaskim, tj. będąc członkiem organu zarządzającego gminną osobą prawną w okresie od dnia 6 marca 2015 r. do dnia 20 listopada 2015 r.  naruszał zakaz wymieniony w art. 4 pkt 5 ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne poprzez posiadanie udziałów przedstawiających więcej niż 10 % kapitału zakładowego w spółce prawa handlowego, tj. poprzez posiadanie 50 % udziałów spółce z o.o.  z siedzibą w Radzyniu Podlaskim."

 

Spółka, o której mowa to Sa-Ba Sp. zo.o. - rodzinna firma Sławomira Sałaty, którą zarządzała po objęciu przez niego funkcji prezesa PUK jego żona. Prezesem spółki została, jak przekazuje Sławomir Sałata, tego samego dnia, w którym on objął funkcję prezesa PUK-u. Problem w tym, że wraz z przekazaniem funkcji prezesa żonie Sławomir Sałata nadal miał 50% udziałów w Sa-Ba Sp. z o.o. A to niezgodne z prawem.

 

8 września CBA skierowało do Przewodniczącego Rady Nadzorczej Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Radzyniu Podlaskim wniosek o rozwiązanie umowy o pracę ze Sławomirem Sałatą i odwołanie go z funkcji prezesa zarządu PUK z powodu nieprzestrzegania przepisów ustawy antykorupcyjnej. Jak się okazuje, o dwumiesięcznej kontroli i jej wynikach był już poinformowany burmistrz miasta Jerzy Rębek, ale - jak stwierdził - czekał na odpowiedni komunikat CBA. Podkreśla też, że cała sprawa to kwestia błędu prezesa PUK, a nie świadomego łamania prawa.

 

Prezes odwołany i powołany?

Decyzje co do kolejnych kroków zapadną za kilka dni. Burmistrz zapowiada, że wymaga to jego spotkania osobistego z przewodniczącym rady nadzorczej PUK, Mariuszem Chilimoniukiem. Na razie burmistrz jest na urlopie i przewiduje omówienie sprawy z przewodniczącym rady nadzorczej w przyszłym tygodniu.

- W kontroli została wychwycona oczywista nieprawidłowość, z którą nie ma co dyskutować. Trzeba będzie zastosować się do reguł, które obowiązują wszystkich i trzeba będzie przeprowadzić odpowiednią procedurę. Prezes musi zostać odwołany - mówi burmistrz Jerzy Rębek. - Dalej rada nadzorcza podejmie stosowne decyzje, ja będę rekomendował pana Sałatę ponownie na stanowisko prezesa, bo najlepszy manager, jakiego znam.

 

Sam prezes Sałata również twierdzi, że jest to kwestia pomyłki i nie ma tu winnych. - To błąd, który zresztą został po kilku miesiącach naprawiony - stwierdza prezes PUK. Jak twierdzi, to jedyna nieprawidłowość wykryta podczas kontroli CBA. Na pytanie, czy pomiędzy PUK a spółką Sa-Ba od marca 2015 roku były jakiekolwiek powiązania biznesowe, odpowiada przecząco.

/mk/

 

 

 

 

 • Mariola

  Zgłoś

  Jedno mnie dziwi.To chyba na pracodawcy spoczywa obowiązek zatrudnienia pracownika zgodnie z wymogami prawa.Kiedy Sałata został zatrudniony to taką funkcję pełnił p Czarne, obecny wojewoda.Odpowiedzialność spoczywa więc na Burmistrza i poprzednim prawnik. Ale żaden z nich ani słowem nie wspomni,że to ich przeoczenie.Dobrze znaleźć kozła ofiarnego.Aby przyznać się do błędu potrzebne jaj, ale chyba obu panom brakuje

 • Shikimaru

  Zgłoś

  Co za upierdliwości...

 • gorszy sort

  Zgłoś

  Co nam jeszcze dobra zmiana zafunduje? Przeciez oni przez kilkanaście miesiecy kilkakrotnie pobili tych którzy rzadzili przed nimi wiele lat.

 • Dobra zmian

  W odpowiedzi na: gorszy sort Zgłoś

  Dobra zmiana... Nie da się tego obalić, bo w jaki sposób? Łapią złodziei, odzyskują Vat, budżet na "plusie" mimo 500+, bronią godności Polaków, ... Można by w nieskończoność wymieniać. Zgadza się. We wszystkim biją poprzedników - złodziei i szkodników.

 • ooo

  W odpowiedzi na: Dobra zmian Zgłoś

  Nie otrzymałem od obecnie rządzących w Polsce żadnych profitów, dlatego nie widzę powodu do wygłaszania peanów pod ich adresem. Nasze podwórko mnie interesuje. Oto osiągnięcia dobrej zmiany w Radzyniu. Kosztowna sprawa solarów, ogromne koszty utrzymania pałacu, nieudolne wnioski o dofinansowania, sprawa zamiany działki w mieście na stary blisko pięćdziesięcioletni budynek, plany budowy drogi do bloku wybudowanego przez byłego właściciela biurowca PKS-u - zbieżność okoliczności?, teraz zapowiedź odwołania i powołania prezesa PUK-u. Nazwałeś szkodnikami poprzedników, jakiego określenia należy użyć w tym przypadku?

 • Wiem ...

  W odpowiedzi na: ooo Zgłoś

  Jakiego określenia należy użyć dla tej sytuacji? No jakiej? Błąd, brak pełnej wiedzy, ... gdzie był zatrudniony prawnik w PUK-u. Czy jego wiedza nie wystarczyła, aby na początku kadencji to zauważyć...? Błędem Prezesa jest zadawanie się z osobami, które nie pasują do dobrej zmiany, ale z tego co wiem już go tam nie ma - mylę się? Co z tą drogą przy PKS-ie? Co ty bredzisz? To Braun chciał sobie rękoma Burmistrza wykonać dojazd do swojego parkingu. Przestań kłamać - nadworny pismaku.

 • bolek

  W odpowiedzi na: Wiem ... Zgłoś

  Ciekawa sprawa z drogą do brauna. Czy przypadkiem niedaleko od brauna syn burmistrza nie ma działek ??

 • ooo do wiem...

  W odpowiedzi na: Wiem ... Zgłoś

  Gó..no wiesz a zabierasz głos. Czytaj ze zrozumieniem, po zawierzeniu Bozia nie przysporzyła więcej rozumu? Kto pisał o drodze przy PKS-e ???. Droga ( przedłużenie ulicy Chmielowskiego , na zapleczu marketu Topaz ) planowana przez miasto biegnie do bloku wybudowanego przez byłego właściciela biurowca PKS-u ,który zamienił ów budynek na miejską działkę przy ul . Armii Krajowej. Prezentujesz tok rozumowania typowy dla nacjonalistycznej propagandy.Tamci to złodzieje i szkodnicy , nasi tylko popełniają błędy a właściwie błędy popełniają się same .Ślepota nie boli ale nic nie widać. Myślenie również nie boli, może warto czasami samemu wysilić szare komórki i nie ulegać propagandzie.

 • do marioli

  Zgłoś

  Mariolka a czy ty przypadkiem nie jestes na garnuszku warzywa? bo że koryto i to dobrze płatne dała ci dobra zmiana to widac jak na dłoni. Nie na darmo jęzorem chlapiesz.

 • winetu

  Zgłoś

  A pamiętacie podobną sprawę z działaczem PSL Sosnowskim , nadal pełni on swoją funkcję .

 • pisowiec

  W odpowiedzi na: winetu Zgłoś

  a miało być inaczej ? a jest jak za mafii ZSL?

 • zzz

  W odpowiedzi na: winetu Zgłoś

  Pamiętamy. Został odwołany z funkcji wicemarszałka i za kilka minut ponownie powołany przez radnych sejmiku. Czyli podobnie jak ma być z prezesem PUK wg zapowiedzi.
  Uważasz, że to właściwe postępowanie?

 • Tak...

  W odpowiedzi na: zzz Zgłoś

  ...to jest właściwe. Od dwóch lat nie ma przeciwwskazań, aby go ponownie nie powołać. Utrata właśnie tego Prezesa w naszym mieście byłoby niepowetowaną stratą dla naszego miasta.

 • fffe

  W odpowiedzi na: Tak... Zgłoś

  Najlepszy humor w dniu dzisiejszym , ale się uśmiałem , ha, ha , ha;););)

 • Mariola

  Zgłoś

  Każdy może się pomylić,coś nie wiedzieć w danej chwili.Wszystko stara się naprawić,wyprostować i ijawnić.Po tych waszych komentarzach widać,kto jest z lewa ,z prawa.Opluwacie ,szkalujecie,naśmiewacie się.No przecież.I szukacie dziury w całym,to nie zrobił,to zawalił.Nie widzicie nic dobrego,sila złego na jednego.Choć się stara i probuje,jeden z drugim imputuje.Cale serce wkłada w pracę,lecz to inni nie zobaczą.Bo wybory już za pasem,trzeba zacząć walczyć z czasem.Walka jest bezpardonowa,zaraz spadnie czyjaś glowa.Można usiąść,porozmawiać,ale to nie wasza sprawa.Wszystkie chwyty dozwolone,dlatego mieszacie żonę.Otrząśnijcie się panowie i puknijcie się też w głowę.Bo krytyka ma granice,a wy,jego niszczycie życie.

 • Posortowany

  W odpowiedzi na: Mariola Zgłoś

  Mariolka, tudzież inny Stefan skup się na robocie bo w przypływie weny wśród wyszukanych rymów zakradnie się błąd, którego zwierzchnik nie wyłapie w porę ... Jak widzisz CBA nie śpi .

 • ODP.

  W odpowiedzi na: Mariola Zgłoś

  Sam się o to prosił!!! A ty zastanów się, bardzo mocno. Może i tak jest jak piszesz, ale prawo jest jedno i to przekroczył.
  CBA nie sprawdzała jego zaangażowania, zasług w pracy,osiągnięć, tylko Ustawy Antykorupcyjnej. I za to niestety prawdopodobnie polegnie.
  A Ty pisz na temat, i nie ośmieszaj się!!!!!!!!

 • O co chodzi...?

  Zgłoś

  Sprawa dotyczy roku 2015. Dzisiaj nie ma tematu. To odgrzewany kotlet... Jest temat. Wielu cieszyło by się, gdyby burmistrzowi lub prezesowi powinęła się noga. Byłoby to na pewno ze szkodą dla PUK. Tyle dobra, co prze z ostatnie 2,5 roku wydarzyło się w PUK, nie było od dawana. Dlaczego nie pytani są pracownicy? A po co? Wyjdzie zbyt dobrze i zielono-niebieska opozycja będzie miała problem... Ha, ha, ha.

 • Zgodny

  W odpowiedzi na: O co chodzi...? Zgłoś

  Dobre. Właśnie, może ktoś zapytałby pracowników. Myslę, że na tych krytykujących i zadowolonych z zaistniałej sytuacji nie pozostawiliby suchej nitki. Czepiacie się, nakręcanie tą sprężynę ..., uważajcie, bo ta sprężyna przyładuje wam w zęby.

 • Weronika

  Zgłoś

  Czytając te komentarze, mogę stwierdzić, że tyle, ile mamy idiotów w Radzyniu, to aż niesamowite:):):):):):):):):):):)

 • -

  W odpowiedzi na: Weronika Zgłoś

  jeżeli masz siebie na myśli, to pełna zgoda :p:p:p:p:p:p

 • Weronika

  W odpowiedzi na: - Zgłoś

  Przynajmniej nie należę do tych, wśród których szerzy się zazdrość, H5!

 • Posortowany

  Zgłoś

  Panie Sławku, Pan się nie boi, przecież sam burmistrz za Panem stoi. Mylić sie jest rzeczą ludzką, miarą sobie dobraną teaktujesz Pan pewnie i innych podwładnych także, wiec zapewne cala Pana załoga odspiewa "Łubu dubu, łubu dubu niech żyje nam Prezes KOMUNALNEGO KLUBU, niech żyje nam!" Niebawem otrą łzy bo po dobrym Panie znowu Pan nastanie. A CBA niech bedzie bardziej milosierne i zawierzonym nie dyktuje warunków. Przecież kolana od czegos bolec musza. Trzeba tez umiec wymodlic odpowiedni poziom luksusu.

 • Mariola

  Zgłoś

  Mniemam po komentarzach,że opozycja nie śpi.Dobrze jest kogoś zaatakować,obrzucić blotem i dorabiać sobie ideologie.Salata jest najuczciwszym człowiekiem ,jakiego znam.

 • zzz

  W odpowiedzi na: Mariola Zgłoś

  A znana jest ci ta maksyma - "dura lex sed lex"?
  Uczciwość nie ma tu nie do rzeczy! Przypominam jeszcze raz sprawę Nowaka. Gdyby wpisał w oświadczeniu majątkowym zegarek, to włos by mu z głowy nie spadł. A on go nie wpisał, stanął za to przed Sądem i został skazany!

 • To prawda...

  W odpowiedzi na: zzz Zgłoś

  To prawda ... nareszcie prawo jest egzekwowane. Gdy wcześniej rządzący byli nadal u władzy coś takiego nie ujrzałoby światła dziennego. Zamietliby to pod dywan, a dzisiaj jest OK. Panie Sławku, odwołają - powołają i będzie OK. Nie ma strachu. Potrzebujemy więcej takich, jak Pan w naszym mieście.

 • zzz

  W odpowiedzi na: To prawda... Zgłoś

  Gdy wcześniej rządzący byli nadal u władzy coś takiego nie ujrzałoby światła dziennego. Zamietliby to pod dywan,
  To może wyjaśnij jeszcze dlaczego sprawa Nowaka nie została zamieciona pod dywan?
  Powiadasz "odwołają-powołają". No to super! Ludzie to zapamiętają! Oby stało się tak jak piszesz!

 • zzz

  W odpowiedzi na: Mariola Zgłoś

  A znana jest ci ta maksyma - "dura lex sed lex"?
  Uczciwość nie ma tu nie do rzeczy! Przypominam jeszcze raz sprawę Nowaka. Gdyby wpisał w oświadczeniu majątkowym zegarek, to włos by mu z głowy nie spadł. A on go nie wpisał, stanął za to przed Sądem i został skazany!

 • do mariolki

  W odpowiedzi na: Mariola Zgłoś

  Czy on jest najuczciwszym, to może tylko powiedzieć, jego szanowna małżonka. A ty nie wskakuj do tej mętnej wody, bo się zapaskudzisz. Po co Ci to.

 • nieznajomy

  Zgłoś

  Miałem kiedyś psa Sabę. Nie ma żadnych związków z tą firmą prezesa Sławcia:) Z prostej przyczyny. Zwykły kundelek, cudowny, przyjazny, kochający równie przyjaznych mu ludzi. Nie było w nim nienawiści do ludzi, ani profesjonalizmu w udawaniu świętego i dobrego człowieka. Co różniło mojego pieska od pieska politikiera? Wrażliwość,prawdziwa dobroć ne podparta żadnym obłudnym naczyniem do spożycia alkoholu lub jeszcze gorszym westchnieniem. Identycznie jak w świecie ludzi. Dobry pies odchodzi, a zły się panoszy.

 • 2 suweren

  Zgłoś

  Szlag trafił przewodnią robotniczą siłę narodu , diabli wezmą i to towarzystwo " wzajemnej adoracji" , szybciej niż im się wydaje.

 • 1 suweren

  Zgłoś

  Jeśli burmistrz chce zrobić coś pożytecznego dla miasta, niech odwoła Sałatę. Nikt nie będzie płakał.

 • Jasne, że tak...

  W odpowiedzi na: 1 suweren Zgłoś

  Burmistrz odwoła, a za chwilę powoła i bardzo dobrze... Wskażcie mi lepszego menagera. Może poprzednika...? Śmiechu warte. Ruszono sprawę z przed 2 lat...? Ale trzeba przyznać...- wreszcie służby działają. Jestem wręcz pewien, że poprzedni rządzący "ukręciliby sprawie łeb". Dzisiaj jest normalność. Brawo.

 • zzz

  Zgłoś

  ja będę rekomendował pana Sałatę ponownie na stanowisko prezesa, bo najlepszy manager, jakiego znam.
  No super! Panie "jaśnie zawierzony", a jak była wartość tych udziałów "warzywa"? Przypominam tylko, że za brak wpisania w oświadczeniu o dochodach zegarka o wartości kilkunastu tysięcy zł minister Nowak definitywnie pożegnał się ze stanowiskiem!

  A swoją drogą to świetnie, że to właśnie CBA prześwietla miejskie spółki. Może by tak również urząd prześwietliło słynną zamianę działek na ulicach Armii Krajowej i Budowlanych! Wszak nie po to Fenicjanie wymyślili pieniądze, aby takie transakcje prowadzić w barterze :p !

 • Mdłości

  Zgłoś

  To jest jakaś kpina z ludzi myślących. Czołowy radzyński menadżer i biznesmen zapomina, że w firmie własnej ukochanej żony pozostawił 50% udziałów. To jakiś żart. Mój kolega urzędnik, który musi składać oświadczenia majątkowe z racji tego, że podpisuje decyzje z upoważnienia swojego szefa dzisiaj skomentował to tak. Gość Sławek nie poniesie żadnych konsekwencji za tak ewidentne uchybienie, a mnie będą ścigali za to, że cenę swojego mieszkania zaniżyłem wyceniając 200 m.kw. na 200 tys, a cenę 5 m.kw. psiej budy zawyżyłem na 300 tys. Już teraz rozumiem, po co są potrzebni swoi kolesie w instytucjach siłowych i sądowniczych. Powtórka z katowni PRL powraca ze zdwojoną siłą. Jak to mówią, chichot historii.

 • pisowiec

  Zgłoś

  ten czek nigdy nie powinien być na takim stanowisku. on się nadaje na miejsce p. Wasak i też ostrożnie ale to otoczka naszego burmisia. dodać pielgrzyma,katechetę i skoczka na byle co ale żona rzekła zaczynają mówić ,, dzień dobry' wszak rok do wyborów i czapki wszystcy zdejmują agdzie byli przez 3 lata

 • radzyniak

  Zgłoś

  Instytucja powołana przez PO i PIS do zapobiegania korupcji stwierdza działanie niezgodne z prawem. W przypadku ludzi popierających PIS będzie taryfa ulgowa typu odwołanie-powołanie. Wszyscy inni pomimo posiadanej fachowej wiedzy będą lądowali na bruku. To ja się pytam? Żyję w świecie cyrku czy opętania? Może znany siedlanowski ksiądz egzorcysta powinien odwiedzić swoich kolegów piastujących dzisiaj ważne funkcje w naszym mieście i przypalić żelazem ich schorowane członki odpowiadające za myślenie.

 • radzyniak II

  W odpowiedzi na: radzyniak Zgłoś

  Chyba nie po to jest USTAWA, że jeśli ktoś popełni "błąd", to kara jakaś musi być.
  A pan burmistrz dobrze by było, żeby się kilka razy zastanowił nad powtórnym powołaniem. Prawo jest prawem, w czyim nadzorze ono by nie było.
  Tak tylko ku przestrodze!!!!!
  Jak tylko wstąpił nam panujący to wyczyścił kadry. Przyszli NAJUCZCIWSI, I Z ODPOWIEDNIĄ FACHOWĄ WIEDZĄ, -/patrz przykład PEC-u/.
  Teraz mamy dobrą zmianę!!!!!!

 • Krystian

  Zgłoś

  Ja w tej wiosce już nie mieszkam 10 lat i cieszę się.Uwsteczniasz się tam mieszkając zero życia.wegetacja.Miasteczko 80 letnich dziadków.

 • GOSIA

  Zgłoś

  Radzyń to globalna wioska , taka prawda,miasto bez przyszlosci totalnie żadnej.Miasto bez klubów,restauracji,kto może stamtąd ucieka...

 • xyz

  Zgłoś

  taki burmistrz i taki menager

 • Trybunek

  Zgłoś

  Chcemy zadaszoną główna trybune na Stadionie Miejskim!:)

 • jan

  Zgłoś

  Cytat "najlepszy manager, jakiego znam" To pan burmistrz nie zna więcej nikogo?

 • Marek

  Zgłoś

  Zgadzam się z poprzednikiem. Jak taki błąd w oświadczeniu majątkowym zrobiłby dla przykładu starosta albo dyrektor szpitala to już by ich zamykali a tak odwołamy w poniedziałek i we wtorek powołamy. Wierzę że ludzie przejrzą na oczy nie tylko w Radzyniu.

 • .... ?

  W odpowiedzi na: Marek Zgłoś

  Jaki błąd w oświadczeniu? Na stroni Urzędu jest oświadczenie w/w, w który ujawnia on wszystko rzetelnie. Nie nie ukrył. Nie kłam.

 • Kwestia czasu

  Zgłoś

  A kiedyś PISowcy odpowiedzą za kręcenie lodów. W cywilizowanym społeczeństwie za takie numery ani Sałata, ani Rębek nie mogliby sprawować nawet funkcji sołtysa. Wy przecież możecie popełniać błędy, ale inni z drugiego sortu absolutnie. Panie Rębek, jeżeli to taki wybitny menager to dlaczego za psie pieniądze męczy się w PUK w małej pipidówce jak Radzyń, a nie zarabia milionów w spółkach Skarbu Państwa zarządzanych przez PIS. Dlaczego panie Rębek nie zarekomenduje swojego kolegi na przykład KGHM Miedź, tam po tygodniu za samą odprawę wziąłby więcej niż zarobi w PUK przez trzydzieści lat, a i Polsce przyniesie profity swoim wybitnym zarządzaniem (dziury w ulicach mogłyby o tym zaświadczyć, gdyby umiały mówić). A może on coś o panu wie, że tak szybko chce pan jego ponownego powołania? To moje ostatnie pytanie w zaistniałej sytuacji szczególnie mnie nurtuje, pozostałych internautów zapewne też. Standardy PIS w zakresie przestrzegania prawa i uczciwości dotarły również do Radzynia Tragedia

 • edward

  Zgłoś

  Taki super menedżer a podstawowych przepisów nie zna? Panie Jezy, cos ty pan tu gadas...

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 / 1000 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać od 10-1000 znaków
warunki użytkowania.

WYDAWCA


logo arx

 

ARX-MERITUM Sp. z o.o.

ul. Dąbrowskiego 16

21-300 Radzyń Podlaski

REDAKCJA


Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktor naczelny - Magdalena Krawczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

882-999-824

 

Dziennikarze

Dominika Lipowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Brodowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Kotyła (felietonista)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REKLAMA


Kontakt: 604-585-595

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cennik

Specyfikacja techniczna reklam

Regulamin