Nie pozyskujemy tylu środków jak inne gminy, bo wiele rzeczy, na które inni wnioskują, my już mamy wykonanych – tłumaczył wójt Zbigniew Ładny tegoroczny budżet. Radny Grzegorz Gałecki zarzucał wójtowi, że na tle innych gmin Kąkolewnica w kwestii pozyskiwania środków zewnętrznych na inwestycje wypada co najmniej blado. Według niego budżet, który opiera się na kredytach, a nie zakłada wpływu pieniędzy unijnych to przykład nieudolności władz i robienie kampanii wyborczej za publiczne pieniądze.

 

Dochody gminy w 2018 r. mają wynieść 36 mln 330 tys. zł, wydatki 37 mln 724 tys. zł. Zaplanowano zatem zaciągnięcie kredytu w wys. 2 mln 379 tys. zł, który ma pokryć deficyt z poprzedniego roku i spłatę wcześniej zaciągniętych pożyczek. Tegoroczny budżet gminy zakłada przeznaczenie ok. 4 mln 862 tys. zł na inwestycje. Ponad połowa tego to projekt, który wciąż nie jest pewny, bo gmina ze swoim wnioskiem na dofinansowanie solarów nie uzyskała wystarczającej liczby punktów, aby otrzymać pieniądze w pierwszym rozdaniu. Wniosek jest na liście rezerwowej Urzędu Marszałkowskiego. To jedna z dwóch planowanych na ten rok inwestycji, w której mają być wykorzystane unijne środki.

 

Zobacz: Kąkolewnica - gorąca dyskusja nad budżetem

 

Na inwestycje poza solarami gmina przeznacza łącznie 2 mln 392 tys. zł, czyli faktycznie kwotę niemal równą zaciąganemu kredytowi. Pieniądze są rozbite na 24 inwestycje, z których największa to budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w Kąkolewnicy za 390 tys. zł - 174 tys. zł z tej kwoty do dofinansowanie unijne. 350 tys. zł gmina ma przeznaczyć na budowę świetlicy wiejskiej w Brzozowicy a 250 tys. zł na boisko przy Szkole Podstawowej w Żakowoli Starej. 790 tys. zł w sumie zostanie przeznaczone na remonty dróg gminnych. Zmodernizowane zostaną dwie drogi w Olszewnicy (każda za 130 tys. zł), ul. Szkolna i Wierzbowa w Kąkolewnicy (po 100 tys. zł), po jednej drodze w Turowie (50 tys. zł) i Żakowoli Starej (50 tys. zł). 30 tys. zł zostanie przeznaczone na opracowanie projektu przebudowy ul. Południowej w Kąkolewnicy.

 

100 tys. zł przeznaczono na utwardzenie placu przy świetlicy w Żakowoli Radzyńskiej, 80 tys. zł na modernizację budynku Szkoły Podstawowej w Grabowcu i to już w zasadzie koniec większych inwestycji. Pozostałe to prace ziemne, czyli utwardzanie placów przy domach ludowych i świetlicach w Wygnance, Polskowoli, Żakowoli Radzyńskiej i placach zabaw w Kąkolewnicy i Brzozowicy Małej. W tym roku ogrodzone zostaną obiekty rekreacyjne w Turowie i Polskowoli oraz plac zabaw przy l. Orzechowej w Kąkolewnicy. To wszystko inwestycje od 7 do max. 30 tys. zł.

 

141 tys. zł łącznie gmina przeznacza na zakupy. Najbardziej pokaźny to koparko-ładowarka za 130 tys. zł. Mniejsze to klimatyzatory do świetlicy w Żakowoli Starej i domu kultury w Brzozowicy Dolnej (35 tys. zł), beczka asenizacyjna (25 tys. zł), sterylizator do dezynfekcji wody (36 tys. zł) i kosiarka (15 tys. zł).

Budżet został przyjęty większością głosów. Przeciwko głosowali radni Grzegorz Gałecki i Wacław Sójka. Od głosu wstrzymał się radny Marcin Kołtun.

/mk/

 • ja

  Zgłoś

  Nie napinajta sie mamy dopier 1700 zł długu na łepka,to łoco ten szum

  0 Lubię
 • Wiesław

  Zgłoś

  Widział ktoś może drzwi wejściowe do szkoły od strony kościoła. Jakoś nie chcą się domknac? Ile to czasu minęło? Moze jakas gwarancja?!

  1 Lubię
 • janek

  W odpowiedzi na: Wiesław Zgłoś

  ta już zmykamy nie będzie wejścia już dzwonili

  0 Lubię
 • ja

  Zgłoś

  A projekt na solary to jakiś geniusz pisał ?

  0 Lubię
 • Ty

  W odpowiedzi na: ja Zgłoś

  Pewnie ten specjalista od pozyskiwania środków zewnętrznych.

  1 Lubię
 • Obiektywnie

  Zgłoś

  Właśnie obejrzałam nagranie z Sesji Rady Gminy, mam nadzieję, że przyjdzie nowy Wójt na Gminę Kąkolewnica z doświadczeniem w pozyskiwaniu środków unijnych i że nie będziecie się bali na nią/niego zagłosować. Dobrze, że są nagrywane i udostępniane te Sesje bo nic byście nie wiedzieli co się dzieje. :)

  5 Lubię
 • Do obiektynie

  W odpowiedzi na: Obiektywnie Zgłoś

  Ja właśnie też obejrzałem i przyjdzie gregor lub Ano..domini. a moze reelekcja i pozyskaja wszystko miliony przedszkole złobek szkołe nowa wszystkie drogi a kanalizacje to cała gmina bedzie miała a rolnicy pozyskaja kase na wszystko hihi a sesja bedzie na zywo hihi jak kiedys jak poprzedni był wszyscy wiedzieli wszystko np. wiedzieli mieszkancy z stawi sie płot przed gmina w pasie drogowym bez pozwolenia hihi sory przesadzam ale jak patrzyłem jak sie robiło inwestycje wczesniej i nikt nie skarzył bo to władza z nami hihi władza w rekach ludu hihi a teraz to sie obecnego wójta to skarzy za to ze mucha lata w autobusie i dzieci nie moga sie uczyc jak zajada do szkoły hihi Pajace. Wtedy to trzeba było nagrywac.
  Jak woda lała sie dzieciom za kołniez klasach i nikt nie reagował bo szwagier był a grzyby jakie chcesz hihi rosły wiem bo żona pracowała i ciagle alergiaa a ten twój grzesio to niech pozyska srodki na swoja firme a nie kredyty takich krzykaczy juz gminie to ja przezyłem

  0 Lubię
 • Andrzej

  W odpowiedzi na: Do obiektynie Zgłoś

  Prywatne kredyty to sa sprawy osobiste. Stac ich to biorą. Ps.Prowadząc działalność mądry przedsiębiorca dorabia się z kredytów jeżeli nie miał wsparcia od rodziców jak niektorzy. Ale widać marny z Ciebie biznesmen.

  1 Lubię
 • Jaś

  W odpowiedzi na: Do obiektynie Zgłoś

  Jeżeli płot był w pasie drogowym to powinna być kara lub przesunięcie plota a z tego co wiem to kary nie było więc kręcisz kolego.

  2 Lubię
 • mieszkaniec w odpowiedzi: Do obiektywnie

  W odpowiedzi na: Do obiektynie Zgłoś

  No nikt inny w poprzednich latach nie żył, tylko Ty. Wyobraź sobie, że inni też żyli, widzieli, prasę czytali. Skargi, donosy itp. w naszej gminie były i na poprzedników. Będą prawdopodobnie i na następnych i ci co startują na wójta muszą się z tym liczyć. Każdy jednak widzi, że najwięcej zrobiono za Pękały a niestety najmniej obecnie. Za Kurowskiego dużo budowało się dróg, między innymi w w Zosinowie o czym Przewodniczący RG zapomniał. Środków zewnętrznych niestety ale obecnie także pozyskuje się najmniej.

  3 Lubię
 • Wojciech

  W odpowiedzi na: Do obiektynie Zgłoś

  Ciężko sobie zapracowal na to co ma.

  0 Lubię
 • Marek

  W odpowiedzi na: Do obiektynie Zgłoś

  Ludzie pamiętają też innych dyrektorów niż tylko szwagra i żaden z nich nie był takim sługusem jak ten.
  A z grzybami to się jeszcze tak nie ciesz, one tak od razu po remoncie nie wyrastaja.........
  A jak wyrosną , to znowu będziesz płakał że ci podrzucili :D

  5 Lubię
 • lok

  W odpowiedzi na: Do obiektynie Zgłoś

  Ty się śmieszek nie śmiej bo się tym swoim hihi, hihi co chwilę nie wybronisz. Nie masz chłopie argumentów i tyle. Cały czas tylko biadolisz, że kiedyś to jak to źle się działo i nikt nic nie mówił a teraz to tylko ciebie męczą. Wtedy to były szwedy a teraz to jest teraz, rok jest 2018 i ludzie chcą już czego innego niż było kiedyś, w sąsiednich gminach też już nie jest tak jak było kiedyś, może już byś to zauważył w końcu. I niech sobie przyjdzie teraz gregor , ano domini czy jeszcze jakaś reelekcja, każdemu wolno, bo czym ty pachniesz to już ludzie poczuli, ty chcesz tylko siedzieć i żeby nikt nie zacepiał, nie rusał i nie przeskadzał i żeby było tak jak kiedyś. Więc jak tak bardzo tęsknisz za tym co było kiedyś, to znowu zostań nauczycielem i każdy będzie zadowolniony.

  5 Lubię
 • Ciekawy

  Zgłoś

  A ile metrów drogi da się zmodernizować za 100 tys. zł. i z czego będzie się spłacać kredyt, skoro inwestycje w całości będą robione z kredytu. Kredytem???

  1 Lubię
 • Piotr

  Zgłoś

  Panie Wojcie. Pan Wiesław Rychlik zbierając podpisy pod Pana kandydatura na wójta podawał, jako główny punkt Pana programu, budowę NOWEJ SZKOŁY w Kakolewnicy. Dałem się nabrać raz. DRUGIEGO RAZU NIE BĘDZIE.

  4 Lubię
 • Do Pi ggotra

  W odpowiedzi na: Piotr Zgłoś

  Masz racje ja tez juz nie zaglosuje na niego chociaz w ulotce mowil o remoncie szkoly zaglosuje na poprzednich moze wystartuja zrobili chociaz projektybudowy nowej szkoly co by tacy ja ty uwierzyli w fikcje wyborcza szczegolnie ta ostatnia zaponad 20 milionow tak poprzdni radni klaskali ja ja ogladali tylko z kad kasa miala byc jakos nie piszesz ze czemu nie pozyskali jej przez 5 lat ze miala byc z kredytu i jaki smrod i grzyb byl lalo sie i nie skarzyli do prokuratury i strazy ze zagrazala zdrowiu dzieci ale to byla elita do ktorej i ty nalezales pozdrawiam

  0 Lubię
 • Piotr

  W odpowiedzi na: Do Pi ggotra Zgłoś

  Uderz w stół ... Właśnie ze względu na ten grzyb etc. miała być ta nowa szkoła. Nie obchodzi mnie to co zrobił Pekala bo to nie był mój kandydat. Chodzi mi o to że zostałem omamiony pięknymi obietnicami skladanymi
  przez obecnego wojta i osób z jego otoczenia. BRAK POKRYCIA W FAKTACH.

  1 Lubię
 • Seba: w odpowiedzi Do seba

  Zgłoś

  Swoje zdanie może wyrazić każdy, co nie znaczy, że inni muszą się z tym zgadzać, ale wysuwanie insynuacji nie popartych faktami, świadczy tylko o osobie, która to robi. Dług gminy jest pokazywany w wieloletniej prognozie finansowej a nie w oświadczeniach. Długi indywidualnych osób mnie nie interesują bo sami będą je spłacać ale dług gminy tak, bo konsekwencję tego poniosą wszyscy mieszkańcy gminy. A inwestycje tak jak i inne zadania wykonuje się dla także dla wszystkich mieszkańców gminy, a nie tylko dla swoich.

  0 Lubię
 • Seba

  Zgłoś

  Dajcie spokój Zbyszkowi, nie słyszeliście, nie ma na co składać tych wniosków, bo poprzedni wójt wykorzystał wszystkie możliwości. Bo na co nie złożył wniosek, to wszystkie przechodziły. Gdyby nie zrobił wodociągów w całej gminie, to teraz Zbyszek mógłby zrobić je razem z kanalizacją i w Polskowoli i w Brzozowicy. To wina poprzedniego wójta, bo jak dorwał się do władzy to chciał wszystko naraz zrobić, że dla następnych została budowa placów zabaw , klimatyzacja i inne drobne rzeczy na co nie ma dofinansowania.

  7 Lubię
 • Do Jacek

  W odpowiedzi na: Seba Zgłoś

  To ja z osiedla Jacku a cole to nie podrzucili tylko wp..li. Mam kolege w białej tera szefo to wiem jak badaja hihi. Nawet jak nie ma to jest. Jak chcesz to i tobie do firmy podesle sanepid i zobaczymy czy bedziesz sie smiał.

  0 Lubię
 • Jacek

  W odpowiedzi na: Do Jacek Zgłoś

  Tak sobie tłumacz. Fajnych masz kolegów.

  0 Lubię
 • Do seba

  W odpowiedzi na: Seba Zgłoś

  Masz racje robil to z czego kasa byla na szkole nie da sie u... a w ziemi da sie wszystko ukryc czemu drog nie robili bo na to kasy nie bylo i asfaltu nie schowasz duzo mozna bylo by tak odbijac pileczke zastanawia mnie tylko co ci panowie dla swoich mieszkancow zrobili krytykowac to i kazdy potrafi a czy znaja sie na budzecie i dlugu wystarczy zajrzec w oswiadczenia

  0 Lubię
 • Do z osiedla

  W odpowiedzi na: Do seba Zgłoś

  Ja mieszkam tyle lat i mam film jak co pół kilometra dobrego asfaltu zerwali i połozyli kostke i po to zeby mnie zlewało teraz bo byłem przeciw włodarzowi

  0 Lubię
 • Współpracowniczka

  W odpowiedzi na: Do seba Zgłoś

  Nie siej ploteczek i insynuacji ( choć w tym jesteś najlepszy) bo ludzie już się na to nie łapią. D...a z Ciebie nie gospodarz , do Cześka nie masz nawet startu i dobrze o tym wiesz. Dotacji nie dostajesz bo się nikt z Tobą nie liczy ani w powiecie ani w województwie i przez to gmina cierpi dlatego że Ty jesteś wójtem . Gdyby ktoś inny był wójtem to solary, droga na wschodniej i kanalizacja w Polskowoli przeszły by napewno o innych już nawet nie wspominam. Trzeba brać odpowiedzialność za własne niepowodzenia, a nie tylko ciągle szukać na kogo by tu ją zwalić.

  5 Lubię
 • Do wspólpracowniczka Ania

  W odpowiedzi na: Współpracowniczka Zgłoś

  Tak jest teraz to masz racje nareszcie powiedzials dlaczego Wojt nie dostaje zadnych dotacji bo nienalezy do k...ki. Nie sprzedaje sie za kilka srebrnikow jak co niektorzy a to czarni a to zieloni a to niebiescy tylko tylko jest soba a normalni ludzie jak on to widza ile dlanich zrobil a nie tylko nahapac sie samem taki dobry tamten to czemu nie zrobil dla swojej wsipolskowoli kanalizacj i do lipniak drogi i na wschodniej tylko na osiedlu na asfalcie kostke kladl tak ze twoje gadanie to krzyk rozpaczy

  0 Lubię
 • baranek

  W odpowiedzi na: Do wspólpracowniczka Ania Zgłoś

  A to się sprzedaj w ch........ kto ci k...wa broni, jak to KRÓŁ na sesji gadał, ludzi nie interesuje jak to zrobisz - ma byc zrobione i tyle! a jak nie umisz to won

  0 Lubię
 • baranek

  W odpowiedzi na: Do wspólpracowniczka Ania Zgłoś

  A to się sprzedaj w ch........ kto ci k...wa broni, jak to KRÓŁ na sesji gadał, ludzi nie interesuje jak to zrobisz - ma byc zrobione i tyle! a jak nie umisz to won

  0 Lubię
 • Do Jacka

  W odpowiedzi na: Do wspólpracowniczka Ania Zgłoś

  Miałeś Panie złoty róg 9 lat ostał ci sie jeno smród.

  0 Lubię
 • Jacek

  W odpowiedzi na: Do wspólpracowniczka Ania Zgłoś

  Masz rację. Wójt nie jest ani czarny, ani zielony,ani niebieski, ani czerwony. Jest porostu bezbarwny czyli nijaki.

  2 Lubię
 • Jacek

  W odpowiedzi na: Do wspólpracowniczka Ania Zgłoś

  Krzyk rozpaczy to widać było u wojtowych radnych i jego samego. Wszystko to wina innych. Nawet colę ktoś podrzucil.

  0 Lubię
 • Z osiedla

  W odpowiedzi na: Do wspólpracowniczka Ania Zgłoś

  Mieszkam na osiedlu i nie kłam, kostkę na asfalt?! Puknij się w główkę!!!

  0 Lubię
 • Xyz

  Zgłoś

  Ja tylko zadaje sobie pytanie, jaki byłby nasz poziom wiedzy na temat naszych rządzących gdyby radny Gałecki nie zaczął nagrywać tych sesji?! Wszystko byłoby cicho sza i Zbigniew jak nic wygrałby kolejne wybory :(

  0 Lubię
 • Darek

  Zgłoś

  Żeby dostać dofinansowanie z unijnych środków trzeba mieć odpowiednich ludzi którzy tym się zajmą a nie zatrudniać człowieka który nie posiada w tym kierunku żadnego doświadczenia. Budowa dróg w Olszewnicy, do kilku domów gdzie jest już droga asfaltowa, po co? Gdy dzieci w szkole siedzą przy ławkach pamiętających gierka, pracownia komputerowa z lat 90, gminny ośrodek bez zajęć dla młodzieży od 20 lat to samo a mamy 21 wiek. Nasi radni jak widać większość z poprzedniej epoki nie potrafią zrozumieć ze trzeba dać się rozwijać młodym ludziom budzić ich zainteresowania pasje organizować wycieczki to ładują pieniądze w puste świetlice dla kilku osób z koła gospodyń, bezsens i głupota. Postawicie boisko nie dając pieniędzy na trenera, można tak wymieniać w nieskończoność.

  3 Lubię
 • Jam Ci to uczynił

  Zgłoś

  Jakie poruszenie!!! Myślałem że radni koalicji rządzącej ? to niemowy, a tu tyle głosów. Szkoda że poziom mizerny. Trochę pojęcia trzeba mieć aby zarządzać gminą. Tylu kierowników a decyzji żaden nie podejmie bo wójt może mieć inne zdanie. Taka to właśnie struktura naszego urzędu. Tylko wypłata kierownika bo wiedza, kreatywnosc mizerna. Szkola wyremontowana można tak określić ? ale już trzeba szukać pieniędzy na ponowny remont bo elewacja to masakra- sztuka dla sztuki, kolejny bubel to boiska w Turowie i Polskowoli- wykonane na skarpie i trzeba uważać aby sobie krzywdy nie zrobić, Jak juz cos robic to mniej a solidnie , a solidnie to nigdy nie bedzie tanio, wiec nie ma się co chwalić oszczednosciami, przejęto wodociągi i kanalizację chyba tylko z myślą że łatwe pieniądze wpadną, Można jeszcze wymieniać ale już nie ma miejsca☺ I tym właśnie można podsumować tą kadencję SZTUKA JEST SZTUKA!!!

  3 Lubię
 • Jam Ci to przewidział

  W odpowiedzi na: Jam Ci to uczynił Zgłoś

  Myślałem że radni koalicji? to niemoty a tu tyle głosów przeciw. Jakie poruszenie!!!. Szkoda, że poziomu i wiedzy wcale nie mają tylko doradców za sobą mają!!!. Jaki poziom takie wykształcenie. Trochę wykształcenia dla opozycji myślenia. Jam kierownik jest wspaniały, referacik słucha się mój cały. Moja wiedza, kreatywność jest mierna, ale wypłata jest pewna. A wójta zdanie to dla mnie żadne zadanie. A mój ty pracowniku z referatu kochany nie patrz na szkoły ściany. Patrząc na twoje w pracy poczynania to nadajesz się tylko do sztuki oglądania. I mój aktorze kochany ja masz mieć występ na skarpie boisk podanych, to graj mniej, a solidnie, bo twoją karierę widzę bidnie. Mój ty aktorzyno kochany, z teatru juz dawno spalonego, jam jest kierownikiem urzędu, a tobie g...o do tego. I na koniec analizując wszystkie przedstawienia naszego teatru kochanego, w którym grane były aktorzynów przez ostatnie lata mierne role, lepszy wróbel w garści niż sójka na skarpie.

  2 Lubię
 • Anna

  Zgłoś

  Pieniądze sołeckie zostały zabrane wsiom, a teraz mydli im się oczy inwestycjami typu zakup klimatyzatorów- takie jaja to tylko Gmina Kąkolewnica.

  8 Lubię
Możliwość dodawanie komentarzy chwilowo jest wyłączona

WYDAWCA


logo arx

 

ARX-MERITUM Sp. z o.o.

ul. Dąbrowskiego 16

21-300 Radzyń Podlaski

REDAKCJA


Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktor naczelny - Magdalena Krawczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

882-999-824

 

Dziennikarze

Dominika Lipowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Brodowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Kotyła (felietonista)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REKLAMA


Kontakt: 604-585-595

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cennik

Specyfikacja techniczna reklam

Regulamin