Na grudniowej sesji rady gminy Kąkolewnica wypłynęła sprawa wniosku na przebudowę ul. Wschodniej w Kąkolewnicy w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Projekt Kąkolewnicy dofinansowania nie dostał. Radny Marcin Kołtun odczytał SMS, jakiego w odpowiedzi na swoje pytanie dotyczące tego wniosku dostał od wójta Zbigniewa Ładnego. W SMS-ie wójt stwierdził „Rząd nas załatwił”.

 

Gmina Kąkolewnica w ub. roku składała do Urzędu Wojewódzkiego wniosek na przebudowę drogi gminnej 101727L, czyli ul. Wschodniej w Kąkolewnicy. Chodziło o spore pieniądze, bo gmina starała się o dofinansowanie w wys. 980 272,00 zł. Całość inwestycji była szacowana na 1 960 545,27 zł. Wniosek niestety nie załapał się na listę dotowanych projektów, choć przeszedł ocenę formalną.

 

Jest to na urzędzie wojewódzkim, Lublin 2018, program zmian 8 sierpnia. I tam jest załącznik, czyli rząd nas załatwił. Szkoda, że tego nie zrobili wcześniej, to by poszukał punktów więcej” - odczytał otrzymanego 18 grudnia od wójta SMS-a radny. Radny sugerował, że wniosek na przebudowę newralgicznej drogi nie został napisany z należytą starannością.

- Wniosek został zakwalifikowany na 49 miejscu, weszło 41 projektów. Zabrakło nam szczęścia. Ale należy zadać sobie pytanie, czy wniosek był pisany po to, żeby był przepchnięty? Wiadomo, że jak ktoś pisze projekt, to robi wszystko, żeby był z jak najwyższej półki. Wydaje mi się, że to wójt nas załatwił, a nie rząd – powiedział radny Marcin Kołtun, prosząc o wyjaśnienia, dlaczego projekt upadł.

Rząd czy wójt, czyli kto "załatwił" gminę?

Zniesmaczony wyraźnie wójt tłumaczył się, że SMS był prywatną wiadomością i radny nie powinien go cytować na forum publicznym. Co do wniosku nie ma sobie ani pracownikom nic do zarzucenia.

- Wyraziłem się może kolokwialnie, ale chodziło mi o to, że najpierw udało nam się uzyskać to i cieszyliśmy się, a później niestety rada ministrów wydała zarządzenie o zmniejszeniu środków. Zostaliśmy „załatwieni” w ten sposób, że nasza radość prysła – wyjaśniał wójt Ładny. - Obiecałem, że postaram się znaleźć środki na tę drogę i przekonać radnych. O tym już pan nie powiedział, ale to pana sprawa.

 

Jak twierdził wójt Zbigniew Ładny, wniosek był pisany zgodnie z regulaminem i do czasu zmniejszenia rządowej puli na program nie było powodów, aby się obawiać o realizację projektu czy zastanawiać nad odwołaniami. Sytuacja zmieniła się, kiedy rada ministrów zmniejszyła środki i wniosek gminy Kąkolewnica wypadł z listy dofinansowanych projektów.

- Po ogłoszeniu listy wcześniejszej jeszcze kilka gmin za nami zostało. Gdybym nawet wiedział, że tak będzie, nie jest powiedziane, że bym się odwoływał i zastanawiał się, może gdzieś jeszcze jakiś punkt komisja by znalazła – mówił o szczegółach składania wniosku wójt.

 

Na razie jednak widoków na przebudowę ul. Wschodniej nie ma i nie ma jej wśród założonych na te rok inwestycji drogowych. Czy w razie pojawienie się możliwości ubiegania o inne środki zewnętrzne gmina znalazłaby pieniądze na realizację kosztownego projektu? To może nie być łatwe, bo w 2018 r. i tak zaplanowano wzięcie kredytu w wys. prawie 2,4 mln zł.

/mk/

 

 • Będę były. Hi Hi Hi Hi

  Zgłoś

  Smartfona mam to sobie klikam myszka bo nic innego mi nie zostało. Spakowany już jestem. Czekam.

  0 Lubię
 • Pieter

  Zgłoś

  To samo co i z solarami.Ja już podziękuję i przestaję się interesować życiem politycznym gminy.I jak młody człowiek,taki jak Ja ma tu zostać? Albo przynajmniej chcieć? Jesieni,przybywaj.

  0 Lubię
 • Ja

  W odpowiedzi na: Pieter Zgłoś

  Młody człowieku interesuj się życiem politycznym gminy bo kto inny jak nie młodzi mają się interesować. Mów co Cię boli, rób wszystko żeby Cię nie bolało. Dlaczego tylko narzekasz. W młodych siła. Młodzi mogą wziąć wszystko w swoje ręce i stworzyć w gminie raj. Młodzi do roboty!!!

  0 Lubię
 • Do pieter i Ja

  W odpowiedzi na: Ja Zgłoś

  Gregor a czemu ty sam sobie piszesz i odpowiadasz. Ty pytaj, a strażnik granic niech ci odpowiada.

  1 Lubię
 • Baba

  W odpowiedzi na: Do pieter i Ja Zgłoś

  Do roboty się weź a nie się plotkami zajmujesz. Zaraz Ci znowu coś podrzucą i będziesz płakał i szukał winnego.

  0 Lubię
 • Do pieter i Ja

  W odpowiedzi na: Do pieter i Ja Zgłoś

  Już znudziło Ci się przestawianie liter.
  Odwracanie uwagi od tematu jakoś nie bardzo Ci wychodzi.

  0 Lubię
 • Paweł

  Zgłoś

  Rozmowa prywatna o gminnych inwestycjach za bubliczne pieniądze.

  1 Lubię
 • Gość

  Zgłoś

  Kolejny tylko drogi umie robić ale za pożyczane pieniądze, kto to spłaci po nim, jak tu ktoś napisał jest prosty człowiek a ja myśle ze aż za bardzo prosty żeby być wójtem, to jest odpowiedzialność i z tą prostota połączony rady gminy tworzą nie samorząd a gminny cyrk, dlatego tez i tak im projekty przechodzą, trzeba potrafić mieć mniej buty w sobie ale jak to już kiedyś pewien radny powiedział my to teraz władza. Jeśli chcecie żeby gmina miała godną reprezentację zastanówcie się przy wyborach radnych, bo to oni w głównej mierze mogą najwiecej, bo tych co teraz wybraliście to tylko 2 nadaje się do tak odpowiedzialnych zadań jakie stoją przed radą reszta nie rozumie połowy słów w projektach.

  5 Lubię
 • Do gość

  W odpowiedzi na: Gość Zgłoś

  A ja wole tych prostych radnych ibardzo prostego wojta niz tych dwoch ineligentnych i wyksztalconych pokazali swoja wiedze inteligencje na ostatniej sesji wobec skarbnika i wojta sluchac czasami nie moge tych wywodow ktore maja napisane przez doradcow wiemy jakich szkoda slow i czytania sami o sobie tu piszecie a zagrywka z sms to ponizej pasa i dobrze ze tej drogi mu nie dali

  0 Lubię
 • Jola

  W odpowiedzi na: Do gość Zgłoś

  Zbyciu nie produkuj się, szkoda słów :p . Jak Ci prości radni Ci wszystko przeglosowuja to pewnie że ich wolisz. Tylko trzeba widzieć różnice między prostymi ludźmi a prostakami.

  4 Lubię
 • do Jola

  W odpowiedzi na: Jola Zgłoś

  A kochana jaka ty jola Tak myślałam ze to ty piszesz kochana o ty wlaśnie masz ludzi za prostaków i to cie boli że nic nie możesz zrobic że prostaki rządzą. a ja sie ciesze. Jak pizesz to podpisz sie. wiesz czemu tego nie robiz bo ty uczona ale gorszy prostach od tych radnych a ten sms to mysle ze odbie sie czkawką hihi szkoda tylko tych ludzi którzy pisza do niegos smsy a póżniej nasyła na nich straż graniczna, i stoi u nas ale co sie dziwic a co on nasz czy frędzlowaty.

  0 Lubię
 • gosc

  W odpowiedzi na: do Jola Zgłoś

  wójcie seniorzy stukają pukają do ciebie a ty co udajesz ze ich nie widzisz odwdzięczą ci się już wkrótce

  0 Lubię
 • Kika

  W odpowiedzi na: do Jola Zgłoś

  :pprzecież wiadomo kto to jest, komu tak zależy na sprawdzaniu się, przecież to nasz kochany pan wójt. I tylko wkoło hihi hihi lub szkoda słów, szkoda słów. Na filmikach też wiecznie to powtarza albo się biura w rogu stołu, taki chłopczyk w króciutkich spodenkach

  0 Lubię
 • Piotr

  W odpowiedzi na: do Jola Zgłoś

  A może Ty się podpiszesz bo tylko "do Jola W odpowiedzi na: Jola" lub Do obiektywnie W odpowiedzi na: Obiektywnie"
  Że też chce Ci się tak przestawiać te litery hihi.

  0 Lubię
 • Max

  Zgłoś

  Kolejna duża inwestycja przeszła nam koło nosa i kolejny raz Zbysio się tłumaczy że się nie udało. Jak to jest że Czeskowi wszystko się udawało a temu nic ? Może ktoś mu pecha podrzucił?

  5 Lubię
 • Do Max

  W odpowiedzi na: Max Zgłoś

  Już nie udawaj że nie wiesz jak to jest i czemu tak sie dzieje. Bo co nie jest z waszej elity wszedł na wójta prosty człowiek i nie daje sie wam wywalic, to skarzycie go gdzie sie da zeby chociaz nie startował bo przegracie a co z tymi projektami to co o tak sobie nie dostaje zenada a media na sesji to co wszystkie jakby mogły to by go zjadły wszystko zle pisza a dobrego to juz nic sie nie dzieje w gminie czesio dostawał wszystko dróg tyle narobił szkołe postawił gmine odebrał i reszta szkoda słow a zachowanie radnego to ponizej pasa szkoda słów a jaki miły był jak chciał zeby radni za jego drogo zagłosowali nawet na otwarcie swietlicy w zosinowie poszedł a nic jeszcze nie wiadomo czy projekt nie przejdzie po przetargach ciekawe czy pokaze smsy radnym zeby kase dali oj ja jestem juz troche w samorzadzie i takich co sie sprzedawali to było paru i marnie konczyli a miałl racje został "załatwiony" przez rząd.

  0 Lubię
 • Piotr

  W odpowiedzi na: Do Max Zgłoś

  Prywatna wiadomość byłaby gdyby dotyczyła sprawy prywatnej radnego, ale nie w przypadku drogi publicznej i jeszcze do tego leżącej na terenie, który reprezentuje radny. Wójt niepotrzebnie tak się tym oburzał i więcej czasu poświęcił na przekonywaniu jaki to radny be, niż na konkretną odpowiedz. Nie wiem też, dlaczego wójt to niby prosty człowiek. Nauczyciele zazwyczaj uważają się za elitę, a tutaj mamy do czynienia z byłym dyrektorem, z wyższym wykształceniem, który bardzo dobrze zna się na rachunkach.

  5 Lubię
 • Michał

  W odpowiedzi na: Piotr Zgłoś

  To prostak a nie prosty człowiek.

  2 Lubię
 • Zosia

  W odpowiedzi na: Do Max Zgłoś

  Było radnego na to otwarcie nie zapraszać to by nie poszedł , bez zaproszenia tam nie poszedł!

  1 Lubię
 • Max

  W odpowiedzi na: Do Max Zgłoś

  No nic tylko się uwzieli na tego prostego człowieka. Ludzie źli, radni źli, media złe, rząd zły bo załatwił wszyscy są źli tylko ja dobry. Beka śmiechu ;)

  0 Lubię
 • Foxy

  Zgłoś

  Drodzy Moi....co do tytulu nie przejąłema się :) kontrastem jest tu natomiast dzialanie p. Radnego....tak Radny nie to abym popiwral p. Wojta ...skoro było to do niego skierowane powinien zachować to dla siebie...nie na tej scenie zagrał swoją role...to nie ta scena Drodzy Radni...uważajcie na takie działanie...czyżby Sowa i przyjaciele..pozdrawiam,...nie chcemy takich radnych Feeee ...

  0 Lubię
 • Jarek

  W odpowiedzi na: Foxy Zgłoś

  Jednym slowem uklad. Ja tobie cos Ty mi coś. Idźcie wy wszyscy w piz...du. Jesteście siebie warci. Mam nadzieję że po wyborach żadnego z Was już nie zobaczymy. Tak samo wojta jak i wszystkich radnych.

  3 Lubię
 • Knox

  Zgłoś

  Dobry tytuł. A swoją drogą czy ktoś rozumie logikę PiS? Zdymisjonowali Szydło, Macierewicza, Szyszkę, bo ... świetni byli i mają olbrzymie zasługi itd. To rozumiem (odwracając tę zależność), że ci, którzy w rządzie zostali, to marni są i zasług nie mają. Ludzie, pomyślcie, kto nami rządzi!

  4 Lubię
Możliwość dodawanie komentarzy chwilowo jest wyłączona

WYDAWCA


logo arx

 

ARX-MERITUM Sp. z o.o.

ul. Dąbrowskiego 16

21-300 Radzyń Podlaski

REDAKCJA


Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktor naczelny - Magdalena Krawczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

882-999-824

 

Dziennikarze

Dominika Lipowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Brodowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Kotyła (felietonista)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REKLAMA


Kontakt: 604-585-595

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cennik

Specyfikacja techniczna reklam

Regulamin