Podczas wczorajszego święta wojskowego w Białej Podlaskiej odbyła się kolejna już, dziewiąta przysięga żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. W obecności rodzin, przedstawicieli samorządu lokalnego, kombatantów dowództwa WOT oraz licznie przybyłych mieszkańców, słowa przysięgi wypowiedziało 66 żołnierzy.

Ministra obrony narodowej reprezentował Sebastian Chwałek, sekretarz stanu w MON, który odczytał list szefa MON Mariusza Błaszczaka, skierowany do żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej.

Wasza przysięga odbywa się w szczególnym roku – roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wypowiadając rotę przysięgi wojskowej dołączacie do grona żołnierzy Wojska Polskiego – wiernych obrońców ojczyzny. Wasza brygada wchodzi w skład Wojsk Obrony Terytorialnej – nowej formacji naszych Sił Zbrojnych, która w wymierny sposób uzupełnia potencjał obronny Polski. - napisał w liście minister Błaszczak.

Minister podkreślił, że podstawowym zadaniem Terytorialsów jest zapewnienie bezpieczeństwa w regionie, w którym mieszkają żołnierze, zarówno w czasie konfliktu, jak
i sytuacjach kryzysowych, czy klęsk żywiołowych. „Macie przede wszystkim chronić lokalną społeczność, służyć jej wsparciem i pomocą. Dzięki Waszej służbie nasze „małe ojczyzny” będą bezpieczniejsze i bardziej odporne na wszelkie zagrożenia - zaznaczył minister.

Dowódca 2 LBOT płk Tadeusz Nastarowicz zwracając się do żołnierzy, nawiązał do pięknej tradycji 34 Pułku Piechoty. - Przysięgam… na wierność Ojczyźnie mojej, Polsce, jednej
i niepodzielnej (…) Tymi słowami przyrzekali prawie sto lat temu żołnierze 34 Pułku Piechoty. Dzisiejsze święto – organizowane tu w Białej Podlaskiej ma szczególne znaczenie, to tutaj stacjonował 34 PP. Społeczność bialska pamięta o swoich żołnierzach. Dzisiejsza przysięga jest powrotem do tradycji z okresu 20-lecia międzywojennego.

Nowo zaprzysiężeni żołnierze zasilą szeregi 23 Batalionu Lekkiej Piechoty w Białej Podlaskiej. Rejonem odpowiedzialności batalionu są powiaty: bialski, radzyński, łukowski i parczewski. Zadaniem Terytorialsów z Białej Podlaskiej, zgodnie z misją WOT, jest obrona i wspieranie społeczności lokalnej w czasie wojny, kryzysu, jak i w obliczu zagrożeń niemilitarnych takich jak, np. katastrofy i klęski żywiołowe. Zadania te są realizowane w ścisłej współpracy z lokalną administracją, która chętnie widzi na swoim terenie żołnierzy WOT. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut Terytorialsów.

Przysięga wojskowa to zwieńczenie 16-dniowego szkolenia podstawowego. Odbyło się ono na terenie jednostki w miejscowości Roskosz, w gminie Biała Podlaska, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów żołnierze TSW uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, sztuki przetrwania, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. „Szesnastka” to dopiero początek szkoleń Terytorialsów – trwają one trzy lata i odbywają się przede wszystkim w systemie weekendowym.

- Wstąpiłam w wojskowe szeregi, bo to dobra okazja do tego, by rozwijać się zawodowo i osobiście. Najważniejszym celem jest kształtowanie wartości, możliwość dbania o bezpieczeństwo innych ludzi – mówi szeregowy Justyna Kuziora z Białej Podlaskiej. – Szkolenie było okupione niebywałym wysiłkiem fizycznym, ale trzeba przyznać, że wszystko przeprowadzone było profesjonalnie, a instruktorzy dołożyli wszelkich starań, by wyszkolić nas na zawodowców. Dla mnie największym wyzwaniem było nabycie umiejętności posługiwania się bronią, gdyż wcześniej nie miałam z tym żadnej styczności – dodaje.

Dla szeregowego Krzysztofa Kędziory z Dęblina służba w szeregach WOT to również pierwsze doświadczenia wojskowe. – Wojsko od zawsze było moim marzeniem. To również poczucie obowiązku. Po przysiędze nasza służba będzie polegała na dalszym szkoleniu się, pogłębianiu wiedzy i dyspozycyjności. W razie klęsk żywiołowych czy konfliktu zbrojnego wymagana jest od nas głównie pomoc dla ludności cywilnej – zaznacza młody żołnierz.

Ceremonię przysięgi poprzedziła msza święta w intencji żołnierzy w kościele pw. św. Antoniego i Matki Bożej Anielskiej. 

6 maja br. to podwójne święto dla mieszkańców Białej Podlaskiej. Przed przysięgą żołnierzy WOT, odbyły się także patriotyczne uroczystości upamiętniające żołnierzy 34 Pułku Piechoty, który stacjonował w Białej Podlaskiej blisko sto lat temu. Pułk wsławił się w walkach niepodległościowych w 1919 roku i wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku.

 - Jak wszyscy mieliśmy okazję przekonać się, jest to wydarzenie dla lokalnej społeczności bardzo ważne. Z jednej strony święto przypominające historię tych ziem, stacjonowania 34 Pułku Piechoty, jak również uroczystość złożenia przysięgi przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierze, którzy złożyli przysięgę postanowili zrobić coś więcej dla kraju, poświęcić swój wolny czas, często czas dla rodzin, by zdobyć nowe umiejętności i bronić zarówno tej małej ojczyzny – ziemi bialskiej, jak i naszego kraju – podkreślił wiceminister Sebastian Chwałek.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2300 żołnierzy i cały czas trwa nabór. Głównym zadaniem 2 LBOT w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągnięcie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

/mb/

DSC_1478_wynik
DSC_1525_wynik
DSC_1528_wynik
DSC_1529_wynik
DSC_1548_wynik
DSC_1553_wynik
DSC_1579_wynik
DSC_1580_wynik
DSC_1597_wynik

 

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 / 1000 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać od 10-1000 znaków
warunki użytkowania.

WYDAWCA


logo arx

 

ARX-MERITUM Sp. z o.o.

ul. Dąbrowskiego 16

21-300 Radzyń Podlaski

REDAKCJA


Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktor naczelny - Magdalena Krawczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

882-999-824

 

Dziennikarze

Dominika Lipowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Brodowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Kotyła (felietonista)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REKLAMA


Kontakt: 604-585-595

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cennik

Specyfikacja techniczna reklam

Regulamin