Iwona i Rafał Gremplewscy z powiatu radzyńskiego, Urszula i Zbigniew Przychodzcy z powiatu parczewskiego i Teresa i Jan Kubiakowie z powiatu sieradzkiego. To zwycięzcy tegorocznego konkursu „Gospodarstwo Roku”, sztandarowej inicjatywy radzyńskiej Spółdzielczej Mleczarni Spomlek, która ma na celu wyróżnić najbardziej nowoczesne i najlepiej prosperujące gospodarstwa. - Sukces naszej mleczarni nie byłby możliwy bez naszych dostawców, ten konkurs ma być więc ukłonem dla ich wieloletniej, efektywnej pracy – podkreśla Edward Bajko, prezes zarządu firmy.
Nagrody dla współpracujących z SM Spomlek dostawców za ich wieloletnią pracę hodowlaną, dynamikę produkcji oraz dostarczanie najwyższej jakości surowca wręczano podczas uroczystej gali w pałacu „Mała Wieś” w powiecie grójeckim. Zwycięzcy otrzymali tytuł „Gospodarstwo Roku 2017” oraz nagrody główne – samochody marki „Skoda” w barwach „Serenady”.
- Kiedy siedem lat temu, zorganizowaliśmy pierwszą edycję tego konkursu, nie wiedzieliśmy jeszcze, jak w przyszłości potoczą się jego dalsze losy i że na stałe wpisze się on do kalendarza najważniejszych wydarzeń naszej mleczarni. Dzisiaj ten konkurs jest wyrazem uznania dla wieloletniej pracy naszych dostawców. Cieszymy się, że możemy obserwować ich dynamiczny rozwój, na który wpływ ma również konkurs „Gospodarstwo Roku” – mówi Edward Bajko, prezes zarządu Spółdzielczej Mleczarni Spomlek.
W tegorocznej edycji konkursu, która trwała od 1 kwietnia 2017 roku przez 12 miesięcy wzięli udział wszyscy dostawcy Spomleku (niespełna 1300 osób). Rywalizowali oni w trzech kategoriach: gospodarstwa produkujące od 50 tys. do 200 tys. litrów mleka rocznie – Gospodarstwo małe, do 360 tys. l mleka rocznie – Gospodarstwo średnie i powyżej 360 tys. litrów mleka – Gospodarstwo duże.
- Konkurs „Gospodarstwo Roku 2017” to okazja na wyróżnienie tych rolników, którzy w odpowiedzi na współczesne trendy w branży mleczarskiej stale inwestują w rozwój swoich gospodarstw. To właśnie ich codzienny wysiłek i zaangażowanie przekładają się na wysoką jakość surowca, a finalnie na jakość produktów, które każdego dnia trafiają na stoły naszych klientów – podkreśla Agnieszka Kamela, dyrektor skupu surowca w Mleczarni Spomlek.
Na każdym etapie konkursu wszystkie gospodarstwa były poddawane bardzo szczegółowej ocenie. Komisja brała pod uwagę nie tylko wysoką jakość surowca, ale również dynamikę produkcji mleka i wydajność mleczną. - Poziom konkursu z roku na rok jest coraz wyższy. Dostawcy poświęcają dużo czasu i energii, aby się do niego odpowiednio przygotować. Z każdą kolejną edycją podnoszą sobie poprzeczkę, starając się w jeszcze w większym stopniu zwiększyć swoją efektywność. Dużą uwagę poświęcają parametrom surowca, a w szczególności zawartości kazeiny, która dla producenta sera żółtego ma ogromne znaczenie. To wszystko gwarantuje najwyższe standardy jakościowe mleka oraz wpływa na dynamikę produkcji – dodaje Marek Kalinowski, przewodniczący rady nadzorczej SM Spomlek.
Ostatecznie kapituła konkursowa wyróżniła 15 gospodarstw, spośród których nagrody główne oraz tytuł „Gospodarstwa Roku” otrzymali:
Grupa I Gospodarstwa od 50 tys. do 200 tys. litrów mleka rocznie:
Iwona i Rafał Gremplewscy z m. Nowiny, powiat radzyński, woj. lubelskie
Grupa II Gospodarstwa do 360 tys. litrów mleka rocznie:
Urszula i Zbigniew Przychodzcy z m. Hołowno, powiat parczewski, woj. lubelskie
Grupa III Gospodarstwa powyżej 360 tys. litrów mleka rocznie:
Teresa i Jan Kubiakowie z m. Sulmów, powiat sieradzki, woj. łódzkie
Wszyscy nagrodzeni zgodnie przyznają, że tytuł „Gospodarstwo roku 2017” jest dla nich nie tylko prestiżowym wyróżnieniem, ale też podsumowaniem ich dotychczasowej, solidnej pracy i motywacją do dalszych działań na rzecz dynamicznego rozwoju ich gospodarstw.
Nagrodzeni w konkursie hodowców bydła mlecznego:
Grupa I gospodarstwa od 50 tys. do 200 tys. litrów mleka rocznie:
I miejsce: Iwona i Rafała Gremplewscy z m. Nowiny, powiat radzyński, woj. lubelskie
II miejsce: Halina i Marian Wierzchowscy z m. Żyłki, powiat radzyński, woj. lubelskie
III miejsce: Dorota i Tadeusz Szaniawscy z m. Ossowa, powiat radzyński, woj. lubelskie IV miejsce: Elżbieta i Jacek Miodowscy z m. Trzebień, powiat bydgoski, woj. kujawsko-pomorskie
V miejsce: Agnieszka i Mariusz Chojeccy z m. Poradzew, powiat sieradzki, woj. łódzkie
Grupa II gospodarstwa do 360 tys. litrów mleka rocznie:
I miejsce: Urszula i Zbigniew Przychodzcy z m. Hołowno, powiat parczewski, woj. lubelskie
II miejsce: Mieczysława i Jan Tylka z m. Tokarnia, powiat sanocki, woj. podkarpackie
III miejsce: Marzena i Andrzej Zienkiewiczowie z m. Ulan, powiat radzyński, woj. lubelskie
IV miejsce: Dominika i Mariusz Kalużny z miejscowości Worgule, powiat bialski, woj. lubelskie
V miejsce: Izabela i Krzysztof Wierzejscy z m. Wierzejki, powiat łukowski, woj. lubelskie
Grupa III gospodarstwa powyżej 360 tys. litrów mleka rocznie:
I miejsce: Teresa i Jan Kubiakowie z m. Sulmów, owiat sieradzki, woj. łódzkie
II miejsce: Renata i Mirosław Kocko z Wors, powiat bialski, woj. lubelskie
III miejsce: Sabina i Tadeusz Jaroszek z m. Adamowo, powiat elbląski, woj. warmińsko-mazurskie
IV miejsce: Alicja i Ryszard Szmaglińscy z m. Kęsowo, powiat tucholski, woj. kujawsko-pomorskie
V miejsce: Ewelina i Marcin Goławscy z m. Kępki, powiat radzyński, woj. lubelskie
/źródło: media.spomlek/
Komentarze