Stagnacja, utrata funkcji społeczno-gospodarczych i zapaść demograficzna. Te trzy plagi czekają w najbliższych latach miasto, jeśli dotychczasowe niekorzystne tendencje nie zostaną zahamowane. Tak wynika z analizy Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Państwowej Akademii Nauk, powstałej na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Biała Podlaska znalazła się pośród 122 średnich miast, które w wyniku transformacji ustrojowej i reformy administracyjnej z końca lat 90-tych, popadły w poważne tarapaty. Analizę opracował profesor Przemysław Śleszyński z PAN. Miasta tracące funkcje, w których równolegle obserwuje się szczególne nagromadzenie negatywnych cech struktur społeczno-gospodarczych, wyznaczono w oparciu o określone wskaźniki. Brano pod uwagę m.in. zmiany rejestrowanej liczby ludności, prognozę demograficzną, liczbę bezrobotnych, budżetowe dochody własne oraz liczbę podmiotów gospodarczych.

Miejsce na liście, co podkreślają przedstawiciele magistratu, może okazać się również atutem. A to ze względu na tzw. pakiet dla średnich miast, będący częścią rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), przewidującej wiele uzupełniających się form wsparcia. - Mówienie o dobrym kierunku rozwoju Białej Podlaskiej, nie jest niczym na wyrost. Listę tych miast stworzono właśnie po to, aby pomóc w ich rozwoju. To właśnie powód do optymizmu, bo miasto może liczyć na priorytetowe wsparcie z funduszy europejskich – zapewnia Radosław Plandowski, zastępujący rzecznika magistratu.

Tymczasem rzeczywistość nie jest już tak wesoła. Wprawdzie SOR dedykuje miastom średnim spore wsparcie z krajowych programów operacyjnych. To głównie preferencje w lokowaniu inwestycji i ułatwienie dostępu do środków Funduszu Inwestycji Samorządowych, zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju. Ale wskazanych w analizie PAN zagrożeń, nie zniwelują budowa stadionu, zadaszenie amfiteatru czy rewitalizacja parku. Inwestowanie w przestrzeń publiczną nie jest chybione, gdyż poprawia komfort życia. To jednak nie wystarczy. Receptą mogą być przede wszystkim nowe miejsca pracy.

Na przeszkodzie planom ratusza, mogą jednak stanąć niedostatki w zakresie odpowiednich zasobów i potencjałów ludzkich, koniecznych do lokalizacji zaawansowanych technologicznie inwestycji. Jeśli miejsca pracy nie będą wystarczająco innowacyjne, nie wzrosną płace. W efekcie szczupła kadra odpłynie do oferujących znacznie wyższe zarobki metropolii lub wyjedzie za granicę. Równie poważnym problemem rozwojowym, będzie też czekający Białą Podlaską spadek liczby ludności, zwłaszcza lepiej wykształconej, w wieku produkcyjnym, osób rzutkich i przedsiębiorczych oraz starzenie się ludności.

Depopulacja, spowodowana spadkiem dzietności i emigracją może okazać się drastyczna. A jej uwarunkowania są znane od lat. Wynikają ze zmian kulturowo-obyczajowych, skutkujących zmniejszeniem skłonności do zawierania małżeństw i zachowań prokreacyjnych, na rzecz postaw indywidualnych. A także ze złej sytuacji gospodarczej a przede wszystkim niesatysfakcjonującej pracy i płacy w regionach peryferyjnych. W efekcie tych procesów i wedle obecnych prognoz, liczba ludności Białej Podlaskiej, zmniejszy się w roku 2030 do 53,3 tys. A w 2050 roku spadnie do 44,4 tys. mieszkańców.

Czy rządzącym, obiecującym cud gospodarczy i cywilizacyjny skok w jednym, uda się zatem zahamować marginalizację miasta i wpłynąć znacząco na jego rozwój? Według ekspertów kluczem do sukcesu, będą nie tylko samorządowe instrumenty, jakimi są poziom infrastruktury, preferencje podatkowe i ogólny komfort życia. Fundamentalną kwestią będzie realne zapotrzebowanie rynku i kapitału na usługi i produkcję. Innowacyjnym obszarem, w którym można upatrywać pewne szanse, jest łaknąca spcjalistów i szybko rozwijająca się branża IT, gdzie można pracować online.

Wedle R. Plandowskiego, już dziś powodem do uzasadnionego optymizmu, ma być zaangażowanie w rządowy program Mieszkanie Plus. Procentować ma też program 500 plus, czego dowodem jest wzrost liczby urodzeń w bialskim szpitalu aż o 20 procent. Dowodem na rozwój, mają być także plany modernizacji kolei i budowy autostrady. - Zwiększenie urodzeń to efekt wyżu końca lat 90-tych. Świadczy też o wysokim poziomie usług szpitala - zauważa Riad Haidar, wiceprzewodniczący Lubelskiego Sejmiku Samorządowego. - Poza tym rodzą tu także mamy z Radzynia, Międzyrzeca, Parczewa czy Łukowa – dodaje.

Skoro trudno mowić o eksplozji demograficznej, może autem będzie więc pakiet wsparcia? - Wolałbym, żeby miasto było na liście najlepszych a nie zmarginalizowanych. Pieniądze unijne będą pomocne, gdy stworzymy strefę rozwoju a nie igrzysk i propagandy – uważa R. Haidar. Pozytywnie ocenia program 500 plus, uważa jednak, że konieczne są pewne korekty. Krytycznie odnosi się do rządowego budownictwa, przewidującego eksmisję na bruk, bez prawa do sądowego procesu. - Dlatego nazwałbym go „Mieszkanie Plus przyśpieszona eksmisja na własne życzenie” – ocenia.

(mg)

 • Kronikarz - wpis satyryczny

  Zgłoś

  Puk ! Puk ! Wlazł !! Chylę czoła o mój wodzu.- powiedział podwładny wchodząc do gabinetu prezydenta. Panie prezydencie, wieści z frontu. Otóż uaktywnił się znowu na tym portalu przez nas nielubianym, no Opinie, nasz wróg , ta „sala obsługi klienta”. Gwarantuję, że to od nas z magistratu, z dołu, tam jest wielu co się zasiedziało od Czapskiego. Nie ma opcji, piszą ze swoich komórek i walą w Pana bezlitośnie. Jak śledztwo Michasia ?- zapytał prezydent. Prowadzi w głębokim zakonspirowaniu, postanowiłem się włączyć, Pan mi wybaczy ,że bez porozumienia i konsultacji. Zaczaiłem się nawet na cały dzień w toalecie na dole , anuż może coś usłyszę. I wie Pan co ? Odkąd toaleta jest otwarta dla mieszkańców, wielu od Czapusia łazi na górę, takie cwaniaki. Jestem sam i się nie rozdzielę, prosiłem Michasia, ale on nie ma zamiaru siedzieć cały dzień na porcelanie.

 • Kronikarz - wpis satyryczny

  W odpowiedzi na: Kronikarz - wpis satyryczny Zgłoś

  Ciężki temat, bo odkąd rozgłosiłem, że ten kto nazywa wodza Dyzmą, będzie tyrał w Zieleni, kompletna cisza, nawet pozostałości po Czapskim między sobą boją się rozmawiać. Panie Kolego ! Dosyć tego !- wrzasnął prezydent. Krótka piłka jak mawiał klasyk, rozgłoś Pan, że kto doniesie dla mnie, tzn, dla Pana , bo mnie w tym nie mai być nie może, to może liczyć na moją dozgonną wdzięczność. Panie prezydencie to chyba zły pomysł, dla takiego Czapskiego to będzie dodatkowe paliwo, znowu będzie biegał po mediach i opowiadał, że w Urzędzie hołduje się donosicielstwu. Macie rację – przyznał prezydent, skonsultuję sprawę z naszym guru Michasiem, jak to będzie odebrane. Wodzuniu , to jeszcze nie wszystko, jest jeszcze jeden ciekawy sabotażysta, ktoś kto ma nick UM- Jeden z Wydziałów.

 • Kronikarz - wpis satyryczny

  W odpowiedzi na: Kronikarz - wpis satyryczny Zgłoś

  To już musi być ktoś blisko Nas, niewykluczone ,że to ten zdrajca, przez Nas intensywnie poszukiwany. Michaś robił wszystko, żeby łajzę znaleźć, czyra wszystkie dokumenty z kadr, robił podchody, chodził na wódkę. I nic ! Otóż Panie kolego- rzekł prezydent, rozmawiałem na ten temat z naszym Trampk…., znaczy Michasiem , wiesz on czyta te wszystkie uczone książki i p wykombinował, że ten nick to taka łamigłówka. Wydedukował , że on jest faktycznie z Urzędu, ale ten drugi człon jest błędny. Nie „Jeden z wydziałów”, a niewykluczone ,że „jeden z prezydentów”. O cholera !!- wrzasnął podwładny. Ależ ten nasz Michaś to zdolna bestia ! Panie prezydencie, jak Boga kocham, to musi być Litwin, tylko Litwin. Sam widziałem jak szeptał z tą Stolarczykową kątach. Zawsze jak na nich trafiam to od razu kombinowali, że to takie spontaniczne i chwilowe spotkanie.

 • Kronikarz - wpis satyryczny

  W odpowiedzi na: Kronikarz - wpis satyryczny Zgłoś

  Nie dość ,że z Platformy to jeszcze chorobliwe ambicje, nieokiełznana żądza władzy. To co ? Teczuszkę z materiałem na niego do Tygodnika na Francuską ?
  Nie robimy nic Panie kolego- rzekł prezydent. Do wyborów nie robimy nic, jest nam jeszcze potrzebny. Kontrolujemy go w pełni i to wystarczy. Nie mogę się zresztą nadziwić, że za stołek tak się rozmienił na drobne. Chodzi już trzeci rok na naszym pasku i myśli ,że coś znaczy. No cóż, na razie nie wyprowadzajmy go z błędu. Chociaż z drugiej strony nie byłbym taki pewny, czy to naprawdę on, mój zaufany powierniku . To może być ktoś bardziej przebiegły i nie musi pełnić jakiejś wysokiej funkcji- powiedział zamyślony prezydent.

 • rozsądku potrzeba , nie populizmu ...............

  Zgłoś

  Dlaczego obrażasz ................................. ?
  Ni e jestem w zadnej parti . Jestem na emeryturze. Przezylem komunę , okragly stół .
  Po tylu latach doswiadczenia patrzę realnie. Nie mam klapek na oczach, propagandy partyjniactwa.
  Dziwię się jakie jest zaslepienie polaków, byle czym można przekupić.
  Zło się szerzy ,szatan miesza w głowach.

  POLAK mądry po szkodzie. Do przelewania krwi. Dajemy się prowadzic obcym.

 • Emerutura pewnie wcześniejsza z uwagi na "okrągły dowód"

 • radzyniak

  Zgłoś

  PIS ------------- partia ktora dba i mysli o Polakach ,nie o interesy Niemiec , czy Francji .
  Przyslowie "umiesz liczyc licz na siebie " .
  Ci sa przeciwko PIS co są odcięci od koryta. A sondaże 36-42 % PIS.
  Mozecie pisać o PIS-ie zle to ludzie zrobią odwrotnie . Widać pieniądze u ludzi nie u elit .

 • bedno

  W odpowiedzi na: radzyniak Zgłoś

  radzyniak- ty trolu pisowski nie wstyd ci

 • Masz rację

  W odpowiedzi na: radzyniak Zgłoś

  To gdzie Ci pracę zaproponowali ? W jakim ministerstwie czy może spółce skarbu państwa ?:):) Masz kogoś w rodzinie na rencie ? To pochwal się ile dostaje co miesiąc. No i jak tam zamach smoleński ? Nie widać wyników badań kolego....

 • Ugly

  W odpowiedzi na: Masz rację Zgłoś

  Radzyniak nie napiera do żłoba, bo nikt go przy korycie nie oczekuje:). Taki widać zdolny. Potrzebny jest tylko przy wrzucaniu do urny swojego głosu, słusznego głosu. Radzyniakiem tak zakręcili ,że biedny już zapomniał o zamachu smoleńskim i się nie pyta jak to w końcu było.

 • Ada

  Zgłoś

  PiS to partia bladych, bez wyrazistych, bez własnego zdania ludzi ukierunkowanych na żłób. Zawsze twierdziłam, że uznanie kogoś za członka lub zwolennika PiS to straszny obciach. W środowiskach młodzieżowych znaczy tyle co wiocha, ciemnogród, dewocja.

 • Audi

  Zgłoś

  A ja drugi raz bym zaglosowal na Stefaniuka jak by nie bylo na kogo. Jak glosowalem to i tak nie wierzylem w te obietnice wiec nie jestem rozczarowany, poprzzednik byl o niebo gorszy, jakie on dlugi narobil to o tym nie piszecie. A Stefaniuk co mo,ze teraz zrobic po takim Czapie, nic, tylko dobrą mine do złej gry. Tak to jest w polityce trzeba wybierać mniejsze zło, ten kto tego nie rozumie to niech nie głosuje.

 • do Audi

  W odpowiedzi na: Audi Zgłoś

  Nie ważne mniejsze czy większe zawsze jest złem to sobie zapamiętaj wybieraj dobro a nie zło

 • Amanda

  W odpowiedzi na: Audi Zgłoś

  Nie obrażajmy Czapskiego, bo Stefaniuk to Mu do pięt nie dorasta. Kto jak nie Dyzma spowodował ,że nasze miasto stało się totalnie prowincjonalne, zaściankowe, upartyjnione i obciachowe w skali kraju ? Nawet nie zadbał zimą ,żeby drogi były odśnieżone. Okłamał wyborców wielokrotnie, otworzył strefę gdzie rośnie sama trawa i nie ma do tej kompletnie nic, zrobił pośmiewisko ze Straży Miejskiej. Bazuje na planach poprzednika i chwali się jak by to były jego pomysły. Mamy za to gale, bale, watę cukrową która już wszystkim staje w gardle, skecze i bezustanną propagandę i agitację.

 • dr.

  W odpowiedzi na: Audi Zgłoś

  U ciebie to naprawdę pod tym deklem to coś nie halo

 • Audi

  W odpowiedzi na: dr. Zgłoś

  Mówisz nie halo, bo nie masz pojęcia na jakie kwoty zadlużył nas tj nasze miasto -
  Czapa. Wiele też innych rzeczy zlych zrobił ale to nie jest miejsce do opisywania tego. Wiec logiczne jest dlaczego zaglosowalem na Dariusza.

 • tom

  W odpowiedzi na: Audi Zgłoś

  A co zrobił ten Dyzma poza lansem - nic ,a ty żyj dalej w nieświadomości moherze :D:D

 • NN

  W odpowiedzi na: tom Zgłoś

  Dyzma nie robi nic dla miasta czego by nie robił wcześniej poprzednik. Jeżeli ktoś pisze ,że jest praca tylko się nie chce ludziom pracować to dlaczego Renata Stefaniuk znalazła ,a w zasadzie jej znaleziono pracę poza naszym miastem ? Nie pasowały jej warunki pracy i płacy , że trafiła do Wrocławia ?

 • bezrobocie

  Zgłoś

  w Białej nie pracują jedynie ci którzy pracy się boją lub pracować nie chcą, znam kilkudziesięciu pracodawców, którzy nie mogą znaleźć ludzi do pracy

 • bolek

  W odpowiedzi na: bezrobocie Zgłoś

  Naprawdę ????? !!!!!!

 • do

  W odpowiedzi na: bezrobocie Zgłoś

  Znasz pracodawców , którzy nie mogą znaleźć ludzi do pracy. Zapytaj ich ile płacą. Ja znam pracowników zatrudnionych na 1/4 etatu za 505 złotych.

 • głos rosądku

  Zgłoś

  dr Haidar to typowy lewicowy intelektualista, który z góry traktuje ludzi jak bydło, które napewno sobie nie poradzi, tylko ciekawe czemu sam nie poradził sobie w Syrii i uciekł do Polski ?

 • TW "Balbina"

  Zgłoś

  Pan Haidar trafił w punkt- igrzyska i nieudolna propaganda. Dyzma zdejmuj kamizelkę Pana majstra, zakładaj razem z Luksemburczykiem patriotyczne pelerynki i brać się do roboty, bo na razie mieszkańcy ryczą ze śmiechu. Każda wasza wrzutka jest niestety wyśmiewana przez bialczan. Nawet Szmatławiec Podlaski tak się zagalopował, że aukcje w Janowie przedstawił jako sukces, podczas gdy Szydłowa była wydarzeniem zniesmaczona.

 • O czym mowa ?

  Zgłoś

  Stefaniuk chce naprawiać miasto? Proszę spojrzeć na niektóre przystanki autobusowe w naszym mieście. Brudne, zaniedbane, powybijane szyby. Tak o to funkcjonuje spółka MZK Biała Podlaska, która podlega prezydentowi. Nie widzę ,żeby Chodziński ze Stefaniukiem robili sobie zdjęcia przy tych przystankach. Tak, wiem to WSTYD !!!

 • Rafał

  W odpowiedzi na: O czym mowa ? Zgłoś

  Ten cały Plandowski niech przekaże dla Dyzmy, że codzienne lansowanie się zakrawa o śmieszność. Horyzonta Dyzmy chyba nie są w stanie tego objąć , więc chłopcze, specjalisto od wiejskich zabaw, powtórz mu to od mieszkańców. I niech Trantau twój powiernik zdejmie w końcu te spodnie typu Love Parade in Berlin, bo to nie jest parada miłości.

 • Jakimowicz

  W odpowiedzi na: Rafał Zgłoś

  Ot i cała ferajna, a ten "tęczowy"rzecznik to wygląda niczym Pan Kleks z krainy Bajdocji . A ich przewodnie hasło to chyba "Biegać,skakać, latać, pływać,
  w tańcu, w ruchu wypoczywać,księżyc zerka na nas z nieba,właśnie tego dziś nam trzeba"

 • Notorious

  Zgłoś

  Czytam i nie dowierzam nareszcie jakiś konkretny artykuł odnoszący się do problemów tego miasta brawo !
  Może jeszcze ta nieudolna banda Stefaniuka się nawróci i zacznie normalnie pracować i naprawiać miasto a nie imprezować i rozwalać nasze pieniądze
  Ludzie przejrzyjcie na oczy pozdrawiam wszystkich czytających i myślących :)

 • busta

  Zgłoś

  Urząd miasta chwali się programem ,,mieszkanie +,, tylko krótkie pytanie co z tego jak te mieszkania będą kosmicznie drogie i młodych nie będzie na nie stać
  zaczynacie od d...y strony zamiast pierw zapewnić ludziom prace budujecie drogie mieszkanie na które nas nie stać ogarnijcie się i my mamy siedzieć na bezrobociu w tym mieście parodia.....

 • Dmx

  Zgłoś

  Źle się dzieje smutna czysta prawda Stefaniuk tak narzekał, tak oczerniał Czapskiego a sam nic nie zrobił jak zwykle skończyło się na obietnicach stop kłamcom w UM !

 • method

  Zgłoś

  Wasz cyrk nasze mały !
  Drobi pseudo Prezydencie Stefaniuk do tego prowadzą nieudolne rządy pana i pańskich kompanów dziękujemy za te miejsca pracy za wszystko !
  Wy rządzicie my decydujemy nie każdy z nas musi tu mieszkać serdecznie nie pozdrawiam!

 • Balkan

  Zgłoś

  Do roboty rządzący naszym miastem nieroby !
  Bo jak będzie tak dalej to nic już z tego miasta nie zostanie
  My mieszkańcy tego miasta wybierając nowego prezydenta liczyliśmy na jakiś postęp a tu ZONK !
  Stefaniuk zrobił nas w bambo okazał się zwykłą pisowską ....

 • mobb

  W odpowiedzi na: Balkan Zgłoś

  Nie motywuj nieroba bo nierób z samego pojęcia nic nie robi i tak samo jest z ekipą Stefaniuka
  Nie robili nic i nic nie zrobią tylko puste obietnice tu może za 30lat autostrada tam strefa ekonomiczna która jest nic nie warta , jeszcze troche i założe się że przeczytasz o następnych cudach na kiju zwykła propaganda.

 • Balkan

  W odpowiedzi na: mobb Zgłoś

  Co racja to racja mój błąd :)
  Także tak cienkiej ekipy nie będę motywował tylko z 100% pewnością wymienię ją przy wyborach.
  Zgadzam się z tobą co do tego że będą nasz jeszcze nie raz czarować ale nie wiem jak ty ale ja traktuje to jako coś na podobe śmiechu warte zawsze można zobaczyć/przeczytać i jedynie się pośmiać :)

 • Skandal

  Zgłoś

  Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości umożliwi ekspresowe wyrzucenie każdego człowieka na ulicę bez wyroku sądu. Oto czym niedługo będzie mógł się pochwalić Dyzma z Puczkową przy otwarciu tych mieszkanek. Jako pierwszego proszę wyrzucić w ramach symetryczności pewnego pana z domku na Żoliborzu - podarku od PRLu.

 • TVN

  Zgłoś

  Sasin z PiS-u na pytanie dlaczego nikt z rządu nie pomagał przy nawałnicy , odpowiedział - "ktoś z rządu nie jest od machania łopatą z błotem, od tego są ludzie...". A Wy pisiory to od czego jesteście ?

 • Apel

  Zgłoś

  ŁAPY BIERECKIEGO I STEFANIUKA PRECZ OD TEGO MIASTA !!!

 • Emeryt

  Zgłoś

  I to są rzeczywiste problemy naszego miasta. Szansą na zmiany jest daleko idąca samodzielność samorządów rygorystycznie zwalczanie partyjniactwa, nepotyzmu, głupoty, braku odpowiedzialności itp oraz zabezpieczenie samorządów przed zakusami władzy centralnej .Nie pozwólmy robić z naszego miasta bastionu zacofania , hipokryzji i obłudy. I jeszcze jakiś Pan Nikt Płandowski mówi o optymizmie. Kogo Wy chcecie czarować? Najpierw mleko spod nosa proszę wytrzeć.

 • UM- Jeden z Wydziałów

  Zgłoś

  Ostatnio było pożegnanie wieloletnich pracowników UM. Za Czapskiego odbywało się to z pełną kulturą i poszanowaniem. A teraz , żaden z włodarzy nie pokusił się o parę słów. Wysłali Janicką ,żeby książki dała na otarcie łez. Pani Janicka to sobie te czytanki może wsadzić, nie powiem gdzie, a najlepiej niech sobie kupi książkę pt. "Jak nie być chorągiewką na wietrze po zmianie władzy ". A jak ją przeczyta to niech przekaże to przejrzenia Kadrowej, która myśli ,że inni nie wiedzą...

 • Mecenas

  W odpowiedzi na: UM- Jeden z Wydziałów Zgłoś

  Trudno to nazwać pożegnaniem, bo takiego nie było. Książka w dłoń i won. To było tak słabe, że aż waliło prymitywnością po oczach. To są te słynne pisowskie wartości i morale. Mały człowieczek skryty za parawanem bogobojności, dźwigający na pokaz krzyż przez miasto. Zupełnie inna kultura niż u poprzednika, a w zasadzie całkowity jej brak.

 • sala obsługi

  W odpowiedzi na: UM- Jeden z Wydziałów Zgłoś

  Najgorsza jest ta sucha nie dość źe bierze ęczną emeryturę to jeszcze w urzędzie dorobi 3 razy tyle.Na Kozuli będzie miała za co stawiać innym,ha ha

 • Baba Jaga

  Zgłoś

  Co tam Polska i Polacy drugiego sortu, najważniejsze są wygody rządzących, licznie przyznawane nagrody, pożyczki dla elit niskooprecontowane. Jednym słowem rąsia, graba, buzia, goździk. Budowanie za państwowe dróg do prywatnych premierowych posesji, dotowanie prywaty Rydzyka, opłacanie lewych ekspertów (Berczyński). Ciekawe gdzie są pieniądze licznie podnoszonych podatków, bezmyślne opłacanie PIS-owych miesiączek, nagradzanie"misiewiczów" i innych małoletnich pożal się Boże doradców. Taki jest przekaz do mały polaczków: zanim zdechniesz, wykop sobie grób. My władza, mamy się dobrze . I Renatka Stefaniukowa też.

 • polmarek

  Zgłoś

  te zachowania rządzących obecnie wcale mnie nie dziwią. poczytajcie sobie dzieje II Rzeczypospolitej. Ja widzę duże analogie choć może nie tak jaskrawe działania jak wówczas.

 • żal

  Zgłoś

  Szkoda komentować ale się skusze bo artykuł jest dobry tylko patrząc na wypowiedź rządzących chce mi się śmieć jak można wygadywać takie głupoty i wciskać ciemnotę ludziom którzy tu mieszkają i wiedzą co i jak,
  krotko i na temat, widzę że UM dalej próbuje wkręcić nam swoją patologie ale ulice są coraz bardziej opustoszałe i coraz więcej młodych ucieka no cóż dobra zmiana .

 • Fafik

  W odpowiedzi na: żal Zgłoś

  I przyjedzie taki z ITD człowieczek do Białej , a taki Dyzma z Chodzińskim robią lans i zdjęcia jak by była to królowa Elżbieta. Ja rozumiem ,że do tej pory robili sobie selfie i brakuje im tego , ale nie róbcie z siebie kpin. DO ROBOTY !!!

 • Majster

  W odpowiedzi na: Fafik Zgłoś

  Położą kawałek asfaltu i od razu aparat w ruch. To jest dopiero cyrk. Kogo myśmy wybrali ??? Niedowartościowane dzieci. ..

 • olo

  W odpowiedzi na: Majster Zgłoś

  Jak to kogo błazna i oszołoma

 • polo

  Zgłoś

  Smutne ale prawdziwe a rzecznik znów bredzi durnoty jak by naćpał się czegoś nie wiem w jakiej oni rzeczywistości żyją ale jak tak dalej będzie to chyba sami zostaną w tym mieście i taki będzie tego finał.
  Panie Plandowski nie wciskaj pan kitu ludziom bo ludzie i tak nie łykną tego !

 • fatamorgana

  Zgłoś

  Normalnie nie wierze w to co widzę w końcu jakiś konkretny artykuł którzy realnie i rzetelnie przedstawia to co się dzieje w tym mieście brak pracy, brak kasy ludzie biedują i dlatego uciekają panie prezydencie gdzie ta obiecana praca i rewolucja ?
  Zrobił nas paw w bambuko i to myślę że nie pierwszy raz nie pozdrawiam !

 • Ha, ha ,ha

  W odpowiedzi na: fatamorgana Zgłoś

  Twardy elektorat PiS sobie nie radzi nawet pomimo korzystniejszych dotacji. Cóż stan umysłu. :o

 • lolek

  Zgłoś

  Dobry artykuł oby takich więcej cała prawda trafili w dychę z tematem nie jakaś propaganda typy stefaniuk to tamto tylko konkretny problem miasta na który nasz pseudo El Presidente ma wywalone zamiast działać to balet za baletem tak jak ktoś wyżej się deklarował ja również nie zagłosuje na tych pseudo polityków

 • Karamba

  W odpowiedzi na: lolek Zgłoś

  Jak to ??? Przecież niby jest TAK DOBRZE !!!!!!! Już jesteśmy w ,,czołówce "Europy !!! :):):)

 • oki_bubu

  Zgłoś

  Biała jest drogim miastem dla młodych którzy nie mogą znaleźć tutaj pracy.
  Pamiętam jak na Stefan&spółka obiecywali rozwój miasta prace ogólne eldorado a jak narazie nic na plus ,nic się nie zmieniło nic nie ruszyło jeszcze raz pytam gdzie jest praca i godna płaca ja na pewno nie zagłosuje na obecną ekipę kłamców i imprezowiczów.

 • gogo

  Zgłoś

  Cała prawda większość moich znajomych wyjechała czy to za granice czy do innego miasta normalna sprawa jak w tym mieście nie ma perspektyw ciągła patologia w UM zero poprawy jeżeli chodzi o prace i płace smutna sprawa ale co zrobić ...... ?
  Dziękować władzom miasta za obecny stan bo ludzie nie wyjeżdżają bez przyczyny

 • realista

  Zgłoś

  Jaka marginalizacja, skoro z Białej na drugi kraniec Polski powołano specjalistkę od budowy samochodów? Dlaczego tego nie wzięto pod uwagę w opracowaniu PAN-u?

 • Stefan

  Zgłoś

  Niestety tak wygląda sytuacja w naszej Białej Podlaskiej , jaki los zgotowała nam ekipa Stefaniuka karmił nas propagandą a ten artykuł ukazuje całą prawdę brawo niech ludzie obudzą się z tego chorego snu i przejrzą na oczy jeszcze trochę i będziemy mieli w Białej drugi Czarnobyl

 • Zenek

  W odpowiedzi na: Stefan Zgłoś

  Niestety.....
  Gdyby UM miał chęć to mógł by temu zapobiec ale poco lepiej swoim dać posadę, mieszkania a obywatel to już drugi sort i plebs on poczeka.
  A młodzież widzi co się dzieje i po prostu ma tego dość i wyjeżdża za pracą bo poco siedzieć w tym syfie i na zdrowy rozum rozumiem ich i popieram
  Czarnobyl to mamy tutaj już wystarczy porównać Białą która jest powierzchniowo większa i Siedlce miasto Podobne do naszego a jednak potrafi się rozwijać i przyciągać przemysł ;)

 • kolo

  Zgłoś

  Całą prawda dobry artykuł tu dokładnie i wyraźnie widać gdzie zmierzamy a jeszcze niedawno czytałem jak to nie jest kolorowo w naszym mieście jak to nasz pan Stefaniuk i jego podwładni nie robią nam dobrze .

 • bobek

  Zgłoś

  Też nowina jak miastem rządzą nieudolni i niekompetentni ludzie rozwalają kasę na lewo i prawo zamiast inwestować tam gdzie trzeba czyli w obywatela
  teraz jasno i czytelnie widać że Stefek i jego brygada prowadzą nas prosto na górę lodową zapaść miasta.

 • młody

  Zgłoś

  Dziwicie się że tak jest ludzie sam bym stąd uciekł, gdzie te obiecywane miejsca pracy innowacja gorzej niż za Czapsakiego ale cóż sami jesteśmy sobie tego winni następnym razem trzeba głosować z rozwagą.

 • Jarek

  W odpowiedzi na: młody Zgłoś

  I w ten sposób myśli wiele młodych ludzi zła ekipa która zrujnowała miasto do końca , wysokie podatki , ogólnie katastrofa nie siedzę i wyjeżdżam
  tak oto upada piękne miasto gdzie za 10 lat dużą większość będą stanowić emeryci a kolesie mają to w 4 literach nachapali się i wszystko jest ok

 • młody

  W odpowiedzi na: Jarek Zgłoś

  Trafiłeś w samo sedno przez takie kolesiostwo i nepotyzm w UM Biała padnie.
  Rozliczymy ich przy najbliższych wyborach nie wiem jak ty ale ja na takie niedorajdy na pewno nie zagłosuje
  Dobrze że są jeszcze takie artykuły które potrafią przekazać jakąś wartościową treść a nie tylko propaganda pozdrawiam :)

 • To co się dzieje w kraju to w ogóle jakiś Orwell. Zaczynają się otwarte naciski na sądy. Coś nieprawdopodobnego, dokładnie tak jak za komuny. Tych oszołomów trzeba jak najszybciej pozbawić władzy, to już nie są żarty. TVN podaje, że prokuratura wszczyna postępowanie wobec sędziów, którzy wyznaczali składy do posiedzenia aresztanckiego w sprawie tzw, afery polickiej. Prokuraturę zabolało bowiem, że sądy dwóch instancji, ze względu na mizerne "dowody" odmówiły w tej sprawie stosowania aresztów. Pan Ziobro i PiS mają zupełnie w nosie, to, że w przypadku bezzasadnego aresztu, za kilka lat Skarb Państwa wypłacić będzie musiał zadośćuczynienie z naszych podatków. Propozycja jest taka: trzeba tak, jak w przypadku błędów urzędników ścigać także takich panów ministrów; Jakiego Ziobrę itp. W razie wtopy niech oni z własnej kieszeni to płacą. I koniecznie trzeba zapamiętać nazwiska panów prokuratorów. I w razie uniewinnienia oskarżonych zastosować roszczenia regresowe. I zlicytować ich wszystkich

 • dojna zmiana

  Zgłoś

  PIS-iory i Dyzma doprowadził to miasto do zapaści inwestycyjnej i kulturalnej rodem z średniowiecza gdzie praca jest tylko dla swoich znajomych i kolesi.W tym mieście najważniejsze są pielgrzymki,miesięcznice i budowa pomników ku czci osób związanych z PIS i przypodobania się klerowi.To wszystko dla zachowania stołka i władzy, aby być jak najbliżej partyjnego koryta.

 • Fortepian

  W odpowiedzi na: dojna zmiana Zgłoś

  No i utrzymywanie tych obiboków ze straży wiejskiej aby koledzy mieli gdzie pracować a my musimy z naszych podatków na tych darmozjadów łożyć 3 miliony zł z naszych podatków.

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 / 1000 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać od 10-1000 znaków
warunki użytkowania.

WYDAWCA


logo arx

 

ARX-MERITUM Sp. z o.o.

ul. Dąbrowskiego 16

21-300 Radzyń Podlaski

REDAKCJA


Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktor naczelny - Magdalena Krawczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

882-999-824

 

Dziennikarze

Dominika Lipowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Brodowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Kotyła (felietonista)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REKLAMA


Kontakt: 604-585-595

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cennik

Specyfikacja techniczna reklam

Regulamin