Na pewno każdy z nas słyszał nie raz o Centrum Nauki Kopernik. Dlaczego coś takiego nie miałoby powstać właśnie u nas? Otóż istnieje prawdopodobieństwo, że powstanie, w Borkach.

Wstępny projekt zakłada szansę rozwoju lokalnej społeczności, zarówno poprzez nowe miejsca pracy, jak i rozwój gospodarczy miejscowości Borki i całego powiatu radzyńskiego.

 

 

 

 

 

 

Digital Knowledge Village I - Warszawa, Digital Knowledge Village II - Borki

Pierwsze centrum powstało w Warszawie (Digital Knowledge Village I) - Centrum Nowych Technologii. Jest to miejsce tworzenia i dzielenia się wiedzą w cyfrowym otoczeniu, w którym udział mogą brać wszyscy: młodzież, ale także osoby niepełnosprawne, osoby z małych miejscowości, czy seniorzy.

Zgodnie z ideą Digital Knowledge Village II, kolejne takie miejsce miałoby powstać w Borkach. Dzięki temu być może pałac w Borkach stanie się Centrum Nauki i Natury, które połączy rozrywkę z zainteresowaniem nauką.borki 1

 

Na czym polega innowacyjność przedsięwzięcia?

W odróżnieniu od tradycyjnych muzeów stanowiska wiedzy są zaprojektowane w sposób interaktywny, aby zwiedzający mogli sami, w bezpiecznych warunkach borki 2przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska z różnych dziedzin nauk przyrodniczych.

Doświadczenia i biblioteki wiedzy dotyczą nie tylko nauk przyrodniczych, ale także nauk społecznych i szeroko pojętej humanistyki. Całość ma mieć silną warstwę cyfrową (z naciskiem na środowisko Virtual Reality), co pozwoli w sposób dynamiczny kreować zawartość.

Sukces tego typu przedsięwzięć w Polsce (Centrum Nauki Kopernik) i na całym świecie (Denver Park of Nature & Science) pokazuje, jak silna jest potrzeba aktywnego umysłowo spędzania czasu wolnego. Możliwości nowoczesnego i samodzielnego uczenia się nakierowane są nie tylko na młodzież szkolną, ale także na rodziny z dziećmi czy seniorów.

W przypadku Bork dodatkowym walorem jest ulokowanie projektu poza miastem, gdzie połączone zostaną walory przyrodnicze (duży teren) z nowoczesnymi obiektami architektonicznymi, wraz z osadzeniem w środowisku Virtual Reality.

 

Wstępny projekt, pod nazwą ”Centrum nauki Borki Nature and Science Park", zakłada istnienie obok samego muzeum, stanowisk przyrodniczych, wspomaganych cyfrowo, które dbać będą o rozwój kondycji fizycznej odwiedzających.

W okolicach zakola rzeki poprowadzone zostaną ścieżki przyrodnicze, podkreślające walory środowiskowe. Stacje obserwacyjne zostaną dodatkowo wyposażone w znaczniki VR i uczestnicy będą mogli doświadczyć dodatkowych wrażeń w środowisku VR.

Pozostały teren poświęcony będzie aktywnemu wypoczynkowi: ścieżki rowerowe, trasy biegowe, park linowy, trasa biegów z przeszkodami.

 

  Centrum Nauki i Natury - planowane obiekty

borki 3Pałac - budynek reprezentacyjny z przeznaczeniem na projekty edukacyjne. Budynek zachowa swój charakter zabytkowy i będzie dopełnieniem dla nowoczesności pozostałych obiektów.

Budynek laboratoriów - będzie skupiał się na tworzeniu wirtualnych przestrzeni i odkrywaniu nowych rozwiązań w zakresie wirtualnej rzeczywistości.

Budynek warsztatów praktycznych - miejsce, gdzie będzie można odkryć nowe doznania w oparciu o najnowsze technologie i rzeczywistość wirtualną. Odbiorcy będą tu mogli przenieść się do nowych przestrzeni i form niedostępnych, lub trudnych do poznania, w świecie rzeczywistym. W doświadczeniach uwzględnione będą formy przyrodnicze, krajobrazowe i historyczne.

Planuje się ponadto stworzenie miejsca umożliwiającego różne konferencje i warsztaty, które uzupełnią omawiane wyżej doznania. Powstanie też budynek hotelowy z zapleczem noclegowym dla około 50 osób.

 

 

 

 

 

 Inwestycja jest konkretna, ale i kosztowna

Wstępny projekt "Centrum nauki Borki Nature and Science Park" został zgłoszony w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości do dofinansowania, w ramach poddziałania 1.3.2 Tworzenie sieciowych produktów przez MSP Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020. PARP ogłosiła już listę projektów, które zostały wybrane do otrzymania wsparcia. Projekt dotyczący Bork znalazł się na tej liście na pierwszym miejscu, z kwotą dofinansowania ponad 30 mln zł.

Całość inwestycji opiewa na kwotę ponad 53 mln zł. Jeżeli Fundacja Obserwatorium Zarządzania (która jest pomysłodawcą i realizatorem projektu) pozyska resztę środków, za kilka lat Borki stałyby się ważnym punktem na mapie krajowych atrakcji turystycznych.

/DL/

 • zpr

  Zgłoś

  Jeżeli coś się wykluje to największym wygranym będzie właściciel pałacu ( osoba prywatna ) .;)

 • 16 minuta

  Zgłoś

  http://vod.tvp.pl/27030704/12102016

 • niezłe klocki

  W odpowiedzi na: 16 minuta Zgłoś

  I co na to zieloni? WSTYD na całą Polskę :o Przekręty na tyle milionów :o:o:o

 • Borkowiak

  Zgłoś

  Całość inwestycji opiewa na kwotę ponad 53 mln zł. Jeżeli Fundacja Obserwatorium Zarządzania (która jest pomysłodawcą i realizatorem projektu) pozyska resztę środków, za kilka lat Borki stałyby się ważnym punktem na mapie krajowych atrakcji turystycznych./ czyt. "jeśli Fundacja pozyska". czyli jeżeli zainteresowany tj Gmina Borki wyłoży to będzie jeśli nie to znajdą się inni chętni , a nie ma ich wielu skoro Borki na pierwszym miejscu./ Acha haha hahaa zwykłe mydlenie oczu i nieudolne odwracanie uwagi od własnej nieporadności bylejakości i nic nie robienia Jedyne co zrobili Ci od ZMIAN to byle jaki plac zabaw we Wrzosowie i klepisko do siatkówki. Z niecierpliwością czekamy na obiecane zmiany i na to cudeńko "kopernikowskie"

 • Radzyniak

  W odpowiedzi na: Borkowiak Zgłoś

  Jak czytam tego typu komentarze to aż mną trzęsie :( Zwykłe mydlenie oczu?Oj Borki, Borki...widzę, że tylko jęczeć potraficie zamiast wziąć się za robotę i dać coś od siebie.
  Widać taka twoja natura wieśniaku Borkowiaku. Jak nie było nic, to było super. Mam w waszej gminie znajomych i mają rację mówiąc, że jak nic się do tej pory się nie działo to i nikt się nie czepiał. Teraz inwestycje przeszkadzają, "klepisko" do siatki przeszkadza, a nawet "byle jaki plac zabaw"...

 • Borkowiak

  W odpowiedzi na: Radzyniak Zgłoś

  Jeżeli brakuje argumentów to posługuję się wulgaryzmem tak jak na boisku jak brakuje techniki to dla buraków najlepszy jest faul skoro tak bronisz tego klepiska to pewnie jesteś jego współautorem , czy ty na pewno z Radzynia czy też Buraczysko spod KRASEWA bo ostatnio bardzo aktywny jesteś i nie tylko w tzw. aktywnych Borkach uważaj jakie pierdoły opowiadasz chudo pachołku

 • Radzyniak

  W odpowiedzi na: Borkowiak Zgłoś

  Tak jestem z Radzynia. A dla mnie jesteś wieśniakiem, i nie dlatego, że mieszkasz na wsi ale dlatego, że przeraża mnie twój tok rozumowania. Gdybyś miał trochę rozumu, to nie krytykowałbyś czyjejś pracy. Jestem związany z tą gminą w ten sposób, że często objeżdżam z żoną rowerem wasze strony bo mam tam przyjaciół. Napisz lepiej co ty zrobiłeś dla swojej gminy? Boiska do siatki ci przeszkadzają? Wolałeś chaszcze? Meneli tam pijących? Pytam się?! A może zazdrość cię zżera, że ktoś w końcu coś zrobił po tylu latach? Nabijasz się z placu zabaw dla dzieci we Wrzosowie... lepsze te parę huśtawek niż nic. Nowy sołtys zrobił tyle ile mógł. Poprzedni nawet nie tkną palcem by zrobić coś dla dzieci. To właśnie ty jesteś nieporadny i bylejaki. Do tego stopnia, że nienawiść cię zżera od środka. Mogę ci tylko współczuć. Co do aktywnych Bork, widzę, że następna rzecz, którą zazdrościsz ludziom. Weź się sam za robotę i nie krytykuj nie dając NIC z siebie.

 • gocha

  W odpowiedzi na: Radzyniak Zgłoś

  Radzyniaku nie odbieraj źle ludzi z Bork
  Borkowiak to jeden z tych co głośno kwiczą to nie jego pierwszy wpis na tym forum
  :):):)

 • do homonto

  Zgłoś

  hyba nie wiesz o czym piszesz bo palac to nie wlasnosc gminy i gmina nie ma do tego nic a poza tym przeczytaj dobrze i powiedz skad wziac pozostale 22miliony inwestycja` ma byc zrobiona pozniej zwrot ,a poza czy to gmina skladala wniosek i opracowywala potrzebne dokumenty .jak widac malo wiesz a chcesz zablysnac

 • gość

  W odpowiedzi na: do homonto Zgłoś

  Faktycznie. Gmina żadnych zasług w tym projekcie nie ma, ale już spijają śmietankę z cudzej pracy i sugerują, że to ich praca. Oj nieładnie tak ludziom kit wciskać.

 • Tomasz

  Zgłoś

  Nie szukaj i nie oszukuj < W Borkach szykuje się atrakcja na skalę kraju> Panie wójcie ,doradco i pozostali merdający ogonami na widok wspomnianych,wystarczy , że spełnicie te wszystkie obietnice przedwyborcze a już będziemy szczęśliwi bo miało być Eldorado a póki co jest kolejna obietnica ,zwykła mrzonka skapcałego człeka. I zacznijcie się śpieszyć , bo już niedługo czeka WAS podsumowanie działalności i obietnic, a było ich niemało

 • homonto

  Zgłoś

  Czy radni PSL popierają tę inwestycję?

 • zzz

  Zgłoś

  Trochę to zbyt piękne aby było prawdziwe, ale cóż cud czasami się zdarzają. Może i tym razem. Warto trzymać kciuki :D !

 • Pracownik radzyński

  Zgłoś

  Może prywatny inwestor (często opluwany) pokaże społeczności radzyńskiej (politykom też) jak należy rozwijać region, bo obecnie to tylko upamiętnianie historii, które pieniędzy nikomu nie daje :)

 • zupak

  Zgłoś

  Mundur także będzie?

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 / 1000 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać od 10-1000 znaków
warunki użytkowania.

WYDAWCA


logo arx

 

ARX-MERITUM Sp. z o.o.

ul. Dąbrowskiego 16

21-300 Radzyń Podlaski

REDAKCJA


Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktor naczelny - Magdalena Krawczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

882-999-824

 

Dziennikarze

Dominika Lipowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Brodowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Kotyła (felietonista)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REKLAMA


Kontakt: 604-585-595

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cennik

Specyfikacja techniczna reklam

Regulamin