Po dwóch miesiącach beztroskiego odpoczynku uczniowie znów zasiedli w szkolnych ławach.Tegoroczny pierwszy dzwonek wyjątkowo zabrzmiał 4 września. Tego dnia w 11 placówkach oświatowych gminy Biała Podlaska edukację rozpoczęło1400 uczniów.W tym roku po raz pierwszy od prawie 20. lat w podstawówkach pojawiły się w klasy siódme.

 Gminna inauguracja roku szkolnego 2017/2018 miała miejsce w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Sitniku. Były dyrektor placówki, Tadeusz Łukasik, powitał  Marzenę Demeszko, która od tego roku rozpoczęła kierowanie tą szkołą. – Życzę pani sukcesów w kierowaniu naszą szkołą, aby w przyszłości mogła pani powiedzieć: „Szkoła w Sitniku jest moją szkołą” – powiedział.

 Z  kolei nowa dyrektor przywitała uczniów, nauczycieli, rodziców i przybyłych gości. Przy tej wyjątkowej okazji maleńką, bo licząca zaledwie 60 uczniów, szkołę w Sitniku odwiedzili: wójt Wiesław Panasiuk, zastępca wójta Adam Olesiejuk, sekretarz gminy Grażyna Majewska, przewodniczący Rady Gminy Dariusz Plażuk, jego zastepczyni Agnieszka Sęczyk, dyrektor GOPS Maria Żarska, radni powiatu bialskiego Arkadiusz Maksymiuk i Czesław Pikacz, ks. Marek Szlachta, proboszcz parafii w Łukowcach oraz dyrektorzy wszystkich szkół gminnych.

 - Patron naszej szkoły napisał w „Akademii Pana Kleksa”, że z ludźmi jest jak z zegarkami - najważniejsze jest to, co mają w środku. Tak samo jest ze szkołą. Tym środkiem jesteście wy,  uczniowie, rodzice i nauczyciele, obsługa i wszyscy życzliwi nam ludzie.  Dzisiaj rozpoczynamy pracę nad mechanizmem tego zegarka. Rozpoczynamy, nowy, jeszcze nieznany rozdział, w nowej zreformowanej szkole. Jaki będzie efekt tej szkoły, to zależy tylko od nas – powiedziała Marzena Demeszko.

 Wójt bardzo serdecznie przywitał wszystkich uczniów, a szczególnie najmłodszych, którzy rozpoczynają swoją edukacyjną przygodę. Pod ich adresem padło wiele ciepłych słów i życzeń.  W swoim wystąpieniu wspomniał także o sytuacji oświaty w gminie i w kraju. - Ten rok szkolny jest przełomowy, bo rozpoczynający reformę szkolnictwa w Polsce. Szkoły podstawowe są już nie sześcio- a ośmioklasowe. Pojawiły się klasy siódme, natomiast gimnazja są wygaszane. Jest to czas bardzo trudny, bo każda zmiana niesie ze sobą wiele pytań i niepewności - przyznał.

Wójt Panasiuk zapewnił, że reforma edukacji w gminie Biała Podlaska przebiega sprawnie i bez skutków ubocznych dla dzieci. Dodał, że szkoły są solidnie przygotowane do nowego roku edukacyjnego. Część z nich przeszła niezbędne remonty, placówki zyskały też  pracownie biologiczne, chemiczne i fizyczne, na co wydano już z budżetu gminnego ponad 70 tys. zł. Szkoły mają bardzo dobrą kadrę pedagogiczną oraz nowoczesne pomoce dydaktyczne. Od tej pory jedynym zadaniem młodego pokolenia ma być zgłębianie wiedzy, która przyda się im w dorosłym życiu.

W tym roku w ławach szkolnych zasiądzie ogółem 1400 uczniów,  z czego 1000 uczęszcza do szkół podstawowych. 109 uczniów rozpoczęło naukę w klasach pierwszych. Po latach do podstawówek wróciły klasy siódme. W gminnych placówkach jest dziewięć takich oddziałów. Najwięcej uczniów uczęszcza do szkół w Sławacinku Starym i w Sworach, najmniej – do szkół w Sitniku i w Styrzyńcu. We wszystkich szkołach pracuje w sumie 191 nauczycieli, w tym 88. w niepełnym wymiarze godzin. Utrzymanie 11 placówek edukacyjnych jest znaczącym obowiązkiem dla gminy. Do subwencji oświatowej dokłada ona z własnego budżetu 4 mln zł. Wójt podkreślił, że są to pieniądze właściwie zainwestowane, bo pozwalają kształcić i wychowywać  młode pokolenie. Życzył uczniom, aby każdego dnia z radością przychodzili do szkoły, z chęcią czerpali wiedzę od swoich nauczycieli i osiągali możliwie najlepsze oceny. A trud poświęcony na zdobywanie wiedzy okaże się przydatny za kilka lat, przy wyborze kolejnej szkoły.

 Barbara Bachonko-Breczko, wizytator z bialskiej delegatury kuratorium oświaty, odczytała okolicznościowy list od wojewody  Przemysława Czarnka i lubelskiego kuratora oświaty Teresy Misiuk. Radny Arkadiusz Maksymiuk złożył uczniom i nauczycielom życzenia w imieniu własnym oraz starosty Mariusza Filipiuka. Jako przewodniczący rady Ludowych Zespołów Sportowych podziękował za organizację powiatowych igrzysk sportowo-rekreacyjnych i wręczył pamiątkowe grawertony dyrektorom dwóch szkół: Krzysztofowi Wawrzyńczukowi , dyrektorowi PG w Sworach, które było gospodarzem igrzysk oraz Sławomirowi Adachowi, dyrektorowi SP w Ciciborze Dużym, który przygotował bardzo dobrą reprezentację zawodników. 

 Życzenia do uczniów i nauczycieli skierowała również przewodnicząca Rady Rodziców, Justyna Paszkiewicz.  – Dzieciom i młodzieży życzę, aby nauka sprawiała wam przyjemność, abyście uczyli się z pasją. Tylko nauka z prawdziwą pasją przyniesie wam piątki i szóstki, pojawią się wygrane w konkursach i olimpiadach – zapewniła. 

Po części oficjalnej dzieci ze szkoły z Sitnika zaprezentowały część artystyczną. W wierszach i piosenkach pobrzmiewały jeszcze wakacyjne wspomnienia, ale i świadomość wkroczenia w nowy rok nauki.  W programie znalazły się też akcenty patriotyczne, nawiązujące do wybuchu II wojny światowej.

Małgorzata Brodowska

DSC_0710_wynik
DSC_0711_wynik
DSC_0712_wynik
DSC_0713_wynik
DSC_0716_wynik
DSC_0718_wynik
DSC_0719_wynik
DSC_0721_wynik
DSC_0722_wynik
DSC_0723_wynik
DSC_0724_wynik
DSC_0726_wynik
DSC_0728_wynik
DSC_0729_wynik
DSC_0730_wynik
DSC_0732_wynik
DSC_0733_wynik
DSC_0737_wynik
DSC_0738_wynik
DSC_0740_wynik
DSC_0742_wynik
DSC_0743_wynik
DSC_0745_wynik
DSC_0746_wynik
DSC_0748_wynik
DSC_0751_wynik
DSC_0753_wynik
DSC_0755_wynik
DSC_0756_wynik
DSC_0757_wynik
DSC_0759_wynik
DSC_0761_wynik
DSC_0763_wynik
DSC_0765_wynik
  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 / 1000 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać od 10-1000 znaków
warunki użytkowania.

WYDAWCA


logo arx

 

ARX-MERITUM Sp. z o.o.

ul. Dąbrowskiego 16

21-300 Radzyń Podlaski

REDAKCJA


Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktor naczelny - Magdalena Krawczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

882-999-824

 

Dziennikarze

Dominika Lipowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Brodowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Kotyła (felietonista)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REKLAMA


Kontakt: 604-585-595

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cennik

Specyfikacja techniczna reklam

Regulamin