Czas rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych to gorący okres zarówno dla władz poszczególnych szkół, rodziców, lecz przede wszystkim dla uczniów, którzy opuścili gimnazja i będą zaczynać kolejny, wchodzący już w dorosłość, bardzo ważny etap swojego życia. Szkoła średnia to wybór, który istotny sposób może wpłynąć na dalszy przebieg kariery zawodowej.

Ważne jest, aby kierując się w tym czasie jak największą ilością argumentów wybrać placówkę, która w najlepszym stopniu odda predyspozycje zarówno naukowe, jak i rozwinie talent i umiejętności uczniów decydujących się zasilić jej szeregi.

Jedną z propozycji szkoły średniej, którą zdecydowanie warto brać pod uwagę, jest oferta parczewskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica – My przekazujemy nie tylko wiedzę, przede wszystkim dajemy umiejętności, które są  niezwykle potrzebne na dzisiejszym rynku pracy –  mówi dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Mirosław Kowalski.

 

W tym roku  oferta ZSP przedstawia się następująco:

W zasadniczej szkole zawodowej:

  • Sprzedawca
  • Mechanik monter maszyn i urządzeń

W technikum:

  • Technik urządzeń i systemów energii odnawialnej
  • Technik żywienia i usług gastronomicznych
  • Technik pojazdów samochodowych
  • Technik usług fryzjerskich
  • Technik handlowiec
  • Technik informatyk

 

– Na najbliższy rok szkolny ZSP proponuje zawody, które są przyszłościowe i potrzebne na rynku pracy.  Takie zawody jak technik pojazdów samochodowych czy technik informatyk to świetna podbudowa do tego, żeby założyć własny biznes i mieć z tego naprawdę duże, przyzwoite wynagrodzenie. Technik żywienia i usług gastronomicznych czy technik usług fryzjerskich to także zawody  na czasie – mówi dyrektor Mirosław Kowalski. – Naszą ofertę dostosowujemy do potrzeb lokalnego rynku pracy, bazując na rożnych rodzaju badaniach potrzeb rynku pracy czy też informacji spływających do nas od przedsiębiorców. Ale technikum to nie tylko praca, gdyż po jego ukończeniu można założyć własny biznes, oczywiście można pracować u kogoś, można też studiować i dalej się rozwijać, a także, a może przede wszystkim, co jest bardzo popularne wśród młodzieży pracować i uczyć się – dodaje dyrektor ZSP.

 

Kwalifikacje zdobywają w rewelacyjnych warunkach

„Co ty potrafisz?” – zapyta każdy pracodawca podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a oferta ZSP w Parczewie jest na tak postawione pytanie swoistą odpowiedzią. – Mamy egzaminy zawodowe potwierdzające kwalifikacje – mówi Agnieszka Piekarska- wicedyrektor do spraw dydaktyczno-wychowawczych, nauczyciel j. polskiego i przedmiotów zawodowych ZSP w Parczewie. One nadają tytuły  zawodowe  i tak np. we  fryzjerstwie po trzeciej klasie następuje egzamin, po zdaniu  którego uczeń otrzymuje uprawnienia do  zawodu fryzjera. Po kolejnym egzaminie w klasie czwartej  uczeń ma już uprawnienia wyższe,  równoważne mistrzowskim, jak stylista czy wizażysta.

Podobnie jest w innych zawodach proponowanych przez ZSP w Parczewie. W gastronomii pierwsza kwalifikacja, która jest potwierdzona międzynarodowym certyfikatem uznawanym we wszystkich krajach Unii Europejskiej, nazywa się sporządzanie potraw i napojów, druga kwalifikacja to już świetna podbudowa do tego, by założyć własny biznes - to organizacja usług i imprez gastronomicznych. Ktoś z tymi kwalifikacjami nie tylko powinien przygotować potrawy i sporządzić napoje, ale przede wszystkim zaplanować, zarządzić imprezą na 200 osób.

– Uczeń wychodzący od nas ma już zawód, ma przygotowanie do tego, by być wykwalifikowanym pracownikiem, a to jest od razu inna płaca i inna praca. Absolwent technikum gastronomicznego po naszej szkole może stawać w Warszawie czy Lublinie od razu w  kuchni do  pracy  jako pomocnik kucharza. Ta szkoła naprawdę daje duże możliwości na przyszłość  - podsumowuje Agnieszka Piekarska.

 

Szkoła także nie zapomina o możliwości pozyskiwania środków z funduszy unijnych. ZSP przygotowuje się do uczestnictwa w kolejnym projekcie skierowanym dla wszystkich uczniów, w którym, tak jak poprzednio, będą staże u pracodawców, będą fundusze na wynagrodzenia dla uczniów w wysokości 1600 zł na rękę za 150 godzin pracy, a także środki dla pracodawców, którzy ich zatrudnią. – Trzysta osób wzięło udział w tym projekcie w zeszłej edycji, teraz planujemy kolejne trzysta. Całkowita wartość projektu przekroczyła 4 miliony złotych – informuje Mirosław Kowalski.

Dobrą stroną takich projektów jest to, że uczniowie idąc na staże do pracodawców, nawiązują od razu bezpośrednie kontakty. To procentuje -  jeśli ktoś się w czasie stażu dobrze sprawował, pokazał swoje umiejętności, to pracodawca bardzo chętnie przyjmuje taką osobę po zakończeniu szkoły do pracy.

 

Nauka nie musi kończyć się na ZSP - oprócz praktycznej nauki zawodu uczeń ma także bardzo dobrą podbudowę do studiowania. Jak zapewnia dyrektor, w ostatnich semestrach nauczyciele dostosowują materiał dydaktyczny do rozszerzonego egzaminu maturalnego i uczeń, który chce zdawać maturę na poziomie rozszerzonym, nie ma najmniejszego problemu z opanowaniem materiału.

– Warto dodać, że za ok. dwa miliony złotych wyposażyliśmy w najnowocześniejszy sprzęt nasze szkolne pracownie. Urządzenia i maszyny zakupione dla uczniów ZSP spełniają najwyższe standardy i normy europejskie, a najbardziej renomowane placówki czy to gastronomiczne czy też warsztaty samochodowe nie powstydziły by się sprzętu, jaki został zakupiony, by szkolić na nich uczniów ZSP – podkreśla dyrektor Kowalski.

 

Faktycznie sala do nauki zawodu kucharza przypomina kuchnie z najlepszych programów telewizyjnych. Wyposażona w kompleksowy, praktycznie każdy niezbędny sprzęt daje uczniom ogromne możliwości do nauki zawodu. Sam zakup wyposażenia kuchennego kosztował szkołę ok. 600 tys. złotych.

Równie dobrze wyposażona jest pracownia samochodowa, w której możemy znaleźć sprzęt, jakiego nie powstydziłby się profesjonalny zakład samochodowy. Wyważarki, spawarki, prasy ręczne, migomat, stacje do napełniania klimatyzacji, sprzęt do wymiany oleju, sprzęt do ustawiania zbieżności świateł a także komputer z oprogramowaniem pozwalającym na diagnostykę praktycznie każdego samochodu - to tylko niektóre ze sprzętów, jakim dysponują warsztaty ZSP. Oprócz tego możemy tam znaleźć profesjonalne stanowiska do pracy nad silnikami oraz inne pracownie, w których młodzi adepci technikum samochodowego uczą się swojego zawodu. – Tutaj mamy absolutnie wszystko, co potrzebne jest do diagnostyki czy naprawy samochodu – mówi dyrektor Kowalski. Warsztaty samochodowe przeważnie w czymś się specjalizują i nie maja tyle sprzętu co u nas. Szkoła, która kształci w zawodzie, wygląda teraz zupełnie inaczej niż kiedyś – podsumowuje dyrektor ZSP w Parczewie Mirosław Kowalski.

 

Wszystko to można samodzielnie zobaczyć na włąsne oczy, wystarczy udać się do ZSP w Parczewie na dni otwarte, które odbędą się 21kwietnia2016rokuo godzinie 12:00

(TD)

 

IMG_9667 (Copy)
IMG_9668 (Copy)
IMG_9669 (Copy)
IMG_9670 (Copy)
IMG_9671 (Copy)
IMG_9673 (Copy)
IMG_9674 (Copy)
IMG_9675 (Copy)
IMG_9676 (Copy)
IMG_9677 (Copy)
IMG_9678 (Copy)
IMG_9679 (Copy)
IMG_9680 (Copy)
IMG_9681 (Copy)
IMG_9682 (Copy)
IMG_9683 (Copy)
IMG_9684 (Copy)
IMG_9685 (Copy)
IMG_9686 (Copy)
IMG_9687 (Copy)
IMG_9688 (Copy)
IMG_9689 (Copy)
IMG_9690 (Copy)
IMG_9691 (Copy)
IMG_9693 (Copy)
IMG_9694 (Copy)
IMG_9695 (Copy)
IMG_9696 (Copy)
IMG_9697 (Copy)
IMG_9698 (Copy)
IMG_9699 (Copy)
IMG_9700 (Copy)
IMG_9701 (Copy)
IMG_9702 (Copy)
IMG_9703 (Copy)
IMG_9704 (Copy)
IMG_9705 (Copy)
IMG_9706 (Copy)
IMG_9707 (Copy)
  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 / 1000 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać od 10-1000 znaków
warunki użytkowania.

WYDAWCA


logo arx

 

ARX-MERITUM Sp. z o.o.

ul. Dąbrowskiego 16

21-300 Radzyń Podlaski

REDAKCJA


Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktor naczelny - Magdalena Krawczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

882-999-824

 

Dziennikarze

Dominika Lipowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Brodowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Kotyła (felietonista)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REKLAMA


Kontakt: 604-585-595

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cennik

Specyfikacja techniczna reklam

Regulamin