„Andropauza 3 - czyli jak żyć i nie zwariować! ” to sobotnia propozycja Bialskiego Centrum Kultury w ramach Weekendu Zakochanych, którego hasło brzmi „Zakochani w kulturze”. Spektakl przygotowany przez Teatr Palladinum z Warszawy przyciągnął liczne grono bialczan, którzy ten wieczór postanowili spędzić oglądając znanych i lubianych aktorów w zabawnej, pełnej przygód historii.
Sztukę ”Andropauza 3 - " napisali Piotr Dąbrowski i Katarzyna Mikiewicz, na podstawie pomysłu Leszka Kwiatkowskiego. Reżyserią zajęli się autorzy scenariusza, a zagrali znakomici aktorzy scen teatralnych, filmu i telewizji: Artur Dziurman, Sylwester Maciejewski, Maciej Damięcki, Jacek Kawalec i Agata Załęcka, kreująca w przedstawieniu kilka ról kobiecych.
Publiczność zgromadzoną w sali widowiskowej BCK przywitał reżyser spektaklu Piotr Dąbrowski. Podkreślił, że przedstawienie w Białej Podlaskiej jest premierą, a próby trwały niemal do ostatniej chwili.
Akcja rozgrywa się na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Czterech dziarskich studentów w wieku emerytalnym: Hrabia, Behemot, Sławek komandos i Miernota, brutalnie wyrzuceni z klasy przez złą nauczycielkę, podejmują ryzykowną decyzję walki z reżimem szkoły. Zakładają teatr. Aby naprawić rzeczywistość tej, ich zdaniem doszczętnie zepsutej szkoły, postanawiają wystawić „Dziady” Mickiewicza. Jednak Miernota, reżyser teatralny, który chwilę wcześniej zostaje przez Ministerstwo Kultury pozbawiony prawa wykonywania zawodu, wymyśla potworną inscenizację, której nie sposób zaakceptować. Aktorzy się buntują i postanawiają znaleźć naprawdę dobrego reżysera. Ich wybór pada na Stevena Spielberga. Chcą zaproponować mu kontrakt osobiście. Pieniądze na podróż szczęśliwym trafem wygrywają w radiowym teleturnieju i płyną do Hollywood jachtem pożyczonym od samego barona Munchausena. Rejs jest pełen przygód, niebezpieczeństw i sytuacji absurdalnych. Na pełnym morzu bowiem, okazuje się, że żaden z bohaterów nie ma najmniejszego pojęcia jak się taką jednostką żegluje, a złowiona przypadkowo złota rybka nie tylko spełnia życzenia, ale na kilka godzin dziennie może zamieniać się w kobietę. Starsi panowie ruszają w świat w poszukiwaniu przygód, barwnego życia i sensu istnienia, niczym czterej muszkieterowie Alexandra Dumas:” Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!”
Autorzy sztuki podkreślają, że jej przesłanie brzmi: „nie ważna jest ilość zer przy liczbie twoich lat przeżytych, ale radosne i otwarte serce! Starość nie chroni przed miłością, lecz miłość chroni przed starością, bo prawda jest taka, że się nie starzeje serce, które kocha i wiecznie się śmieje!”
Zdaje się, że bialczanie docenili wysiłki twórców spektaklu, o czym świadczyły co chwilę wybuchające salwy śmiechu.
/mb/
Komentarze (3)