22 lutego w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej miało miejsce kolejne z cyklu “Spotkanie z ciekawymi ludźmi”. Tym razem gościem była Jadwiga Romaniuk, która podzieliła się ze słuchaczami opowieścią o swojej pielgrzymce szlakiem św. Jakuba do Santaigo de Compostela.

To jeden z najstarszych i najważniejszych średniowiecznych szlaków pielgrzymkowych. Jego symbolem stała się muszelka, która razem z żółtymi strzałkami wyznacza trasę dla strudzonych pątników. Szlak przemierzyć można wyłącznie pieszo. Ułatwiają to oddalone od ruchliwych tras drogi, dróżki i mostki, przebiegające przez pola, łąki, lasy, góry, małe wioski i miasteczka, niektóre prawie wymarłe. Są też pielgrzymi na rowerach, dozwolone są pielgrzymki konne, ale to rzadkość. Wędrówka bialczanki trwała 30 dni z Sain Jean Pied de Port we Francji do Santiago de Compostela w Hiszpanii, a potem jeszcze 3 dni do Finisterre, położonego na Costa de Morte (po polsku Wybrzeże Śmierci). W średniowieczu Finisterre uważane było za koniec świata. Pielgrzymi docierający w to miejsce w imię oczyszczenia z grzechów palili swoje ubrania, a sami kąpali się w oceanie. Na pamiątkę zabierali ze sobą muszlę. To tutaj znajduje się kamienna tablica z żółtą muszelko-strzałką i napisem 0,00 km.

Camino to droga. W sumie pani Jadwiga przemierzyła prawie 900 km – blisko 800 do Santiago i 100 „ na koniec świata”. Jak podkreślała, to było duże wyzwanie, ale także wspaniała przygoda, szansa na niezwykłe duchowe przeżycia, jak również na zobaczenie pięknych krajobrazów, zabytków, poznanie nieco odmiennej kultury i zwyczajów oraz spotkania z ciekawymi ludźmi.

– Ta pielgrzymka była moim marzeniem. Najbardziej ujęło mnie to, że Camino de Santiago jest pielgrzymką indywidualną. Każdy sam ustala sobie swoją trasę, decyduje jak długo i w jakim tempie chce iść, ile dni na to przeznaczyć. Ponieważ chodzę szybko to trudno jest mi iść w zorganizowanej grupie, która porusza się tempem raczej umiarkowanym – wyjaśnia Jadwiga Romaniuk powody swojej decyzji o wyruszeniu na samotny pątniczy szlak.

Miejscem spoczynku św. Jakuba Apostoła i wiodącą do niego trasą interesowała się od kilku lat. Czytała różne publikacje na ten temat, opisy szlaków, przeżycia pątników, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami. Pod względem fizycznym nie przygotowywała się specjalnie do drogi, bo na co dzień jest osobą aktywną, lubi piesze wędrówki.

- Jestem zdrowa, sprawna fizycznie, a na emeryturze mam dużo czasu, więc pomyślałam, że to odpowiedni czas na zrealizowanie marzenia. Wyruszając oczywiście nie wiedziałam czy nie zasłabnę, albo nie zwichnę nogi lub nie będę miała jakiejś innej kontuzji. Brałam to wszystko pod uwagę, ale na szczęście nic takiego się nie wydarzyło. Nie miałam ani jednego dnia kryzysu – podkreśla.

Wyruszyła 7 maja 2017 r. Każdy dzień miała dokładnie rozpracowany, rozpisaną drogę, kilometry, mijane miejscowości i miejsca noclegowe. Opracowując trasę, zwracała też uwagę na to, co będzie mogła zwiedzić po drodze. Podczas spotkania licznie zgromadzeni słuchacze dowiedzieli się o samej idei pielgrzymowania, etapach podróży, napotykanych na szlaku trudnościach, ludziach, zabytkach. Dzieląc się swoimi doświadczeniami pani Jadwiga przekazała sporo wiedzy o wędrówce „od kuchni”. Bialczanie dowiedzieli się w jakich warunkach śpi pątnik, co jada, kogo może spotkać na trasie, gdzie najlepiej robić zakupy i co spakować do plecaka, aby nie dźwigać za dużo na swoich plecach.

Prelegentka podawała też ciekawostki na temat napotykanych pielgrzymów. Nie każdy bowiem wyrusza na camino w celach religijnych. Wiele osób idzie po to, by się sprawdzić, pobyć w samotności, przetestować swoje możliwości fizyczne, zaimponować znajomym. Aby zaliczyć trasę i otrzymać tzw. Compostelkę wystarczy przejść tylko 100 km. To coś w rodzaju imiennego certyfikatu zaświadczającego o przebytej drodze.

- Ja szłam w celach religijnych, z konkretną intencją. Warto przejść te kilometry, żeby zrozumieć coś wielkiego, znaleźć radość w zwykłych czynnościach, pobyć z Bogiem, przyjaciółmi, nieznajomymi z całego świata – wyznaje pani Jadwiga.

Na camino napotykała różnych ludzi. Młodych i starszych, o różnym kolorze skóry i narodowości. Sporo było wtedy Litwinów i Azjatów. Statystyki mówią, że w ciągu całego 2017 roku do Santiago de Compostela dotarło ponad 300 tysięcy pielgrzymów, z czego 51 proc. to mężczyźni. Wiekowo sytuacja wygląda tak: 28 proc. poniżej 30 roku życia, a 17 proc. powyżej 60 roku życia. Aż 93 proc. caminowe szlaki przemierzało pieszo, prawie 7 proc. rowerem, nieliczni konno lub motocyklem. W ubiegłym roku 44 proc. pielgrzymów stanowili Hiszpanie, 16 proc. Włosi, 13 proc. Niemcy, 10 proc. Amerykanie, kilka procent to Portugalczycy, Francuzi, Irlandczycy i Polacy. Szlaków jest wiele. 60 proc. pątników wybrało Camino Frances (drogę francuską), czyli tę, którą szła bialczanka.

Opowieściom pani Jadwigi towarzyszył pokaz zdjęć, na których utrwaliła różne aspekty wędrówki, np. rodzaje dróg, krajobrazy, atrakcje turystyczne, warunki w schroniskach dla pielgrzymów, a także cel swojej pielgrzymki, czyli grób św. Jakuba Apostoła.

Opowieść wciągnęła słuchaczy na ponad dwie godziny, które upłynęły jak jedno mgnienie oka.

Jadwiga Romaniuk jest bialczanką, która swoje życie związała z oświatą. Prowadziła szkolenia dla nauczycieli, dyrektorów, wizytatorów, pracowników samorządów terytorialnych. Przez wiele lat kierowała Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Białej Podlaskiej. Cztery lata pracowała też w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej na stanowisku Dyrektora Wydziału Spraw Społecznych.

Małgorzata Brodowska

camino
DSC_0354_wynik
DSC_0355_wynik
DSC_0356_wynik
DSC_0357_wynik
DSC_0358_wynik
DSC_0359_wynik
DSC_0360_wynik
DSC_0361_wynik
DSC_0362_wynik
DSC_0363_wynik
DSC_0364_wynik
DSC_0365_wynik
DSC_0367_wynik
DSC_0368_wynik
DSC_0369_wynik
DSC_0371_wynik
DSC_0373_wynik
DSC_0374_wynik
DSC_0375_wynik
DSC_0376_wynik
DSC_0377_wynik
DSC_0378_wynik
DSC_0379_wynik
DSC_0380_wynik
DSC_0381_wynik
DSC_0382_wynik
DSC_0383_wynik
DSC_0385_wynik
DSC_0386_wynik
DSC_0387_wynik
DSC_0389_wynik
DSC_0390_wynik
DSC_0392_wynik
DSC_0393_wynik
DSC_0394_wynik
DSC_0395_wynik
DSC_0396_wynik
DSC_0397_wynik
DSC_0398_wynik
DSC_0399_wynik
DSC_0400_wynik
DSC_0401_wynik
DSC_0402_wynik
DSC_0403_wynik
DSC_0404_wynik
DSC_0405_wynik
DSC_0406_wynik

 

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 / 1000 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać od 10-1000 znaków
warunki użytkowania.

WYDAWCA


logo arx

 

ARX-MERITUM Sp. z o.o.

ul. Dąbrowskiego 16

21-300 Radzyń Podlaski

REDAKCJA


Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktor naczelny - Magdalena Krawczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

882-999-824

 

Dziennikarze

Dominika Lipowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Brodowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Kotyła (felietonista)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REKLAMA


Kontakt: 604-585-595

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cennik

Specyfikacja techniczna reklam

Regulamin