W sobotnie popołudnie 7 kwietnia odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury wydarzenie teatralne z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Święto teatru w Ulanie-Majoracie obchodzono już po raz drugi. Jest to znakomita okazja do pierwszego kontaktu z widzami spektakli przygotowywanych przez Teatr Małe i Duże „STRASZYDEŁKA”. Zaproszeni zostali także młodzi twórcy teatrów z Łukowa i Radzynia Podlaskiego.

 

27 marca, co roku, rozsyłane jest orędzie od wybitnego człowieka teatru zawierające jego przemyślenia na temat teatru i jego światowej harmonii. Tego dnia odbywają się specjalne przedstawienia teatralne, spotkania i sympozja poświęcone znaczeniu i problemom teatru. Jest to także znakomita okazja dla podkreślenia prestiżu ludzi teatru – aktorów, reżyserów, dramaturgów. W tym roku autorem orędzia międzynarodowego jest aktor, pisarz i reżyser teatralny Simon McBurney z Wielkiej Brytanii. Orędzie polskie skierowała do ludzi teatru reżyserka Maja Kleczewska. Orędzie polskie na Międzynarodowy Dzień Teatru z ułańskiej sceny odczytała Ewa Śliwińska instruktorka Teatru Domowego „JUŻ KOŃCZYMY”.

ORĘDZIE POLSKIE MAJA KLECZEWSKA

Dzisiaj obchodzimy święto teatru. Nasze święto.
Święto wspólnoty, do której należymy, i którą współtworzymy.
Twórcy i widzowie odgrywają w nim najważniejsze rolę.
I to jest naszą siłą, wielką społeczną siłą polskiego teatru.
Dlatego mówię nam: oburzajmy się! Oburzajmy się, jak pisał przed śmiercią Stefan Hessel, na niesprawiedliwość, bo gniew na nią musi być niewzruszony.
Życzę nam, byśmy mieli odwagę protestować przeciwko pogardzie i utracie pamięci, przeciwko fałszowi i obłudzie, przeciwko hipokryzji i świętemu spokojowi, byśmy mieli odwagę naruszenia tabu, byśmy rozbijali stereotypy i obnażali intelektualne lenistwo, byśmy umieli podważać własne przyzwyczajenia i byśmy nigdy nie stawiali pomników sami sobie. Niech teatr będzie dla nas przestrzenią spotkania, zaufania, wolnego myślenia i wolności słowa.
Niech teatr zawsze stoi po stronie tych, którym odebrano głos, których zdradzono, którym odmawia się współczucia, których wyklucza się ze wspólnoty. Niech teatr zawsze stoi po stronie empatii.
Nie pozostawajmy w letargu. Nie przestawajmy myśleć krytycznie. Nie udawajmy, że nie widzimy, nie czujemy i nie słyszymy. Miejmy odwagę podejmowania ryzyka.
Teatr nie rodzi się z komfortu, ale z dyskomfortu. Nie bądźmy apatyczni, ani pyszni.
I nie przestawajmy pytać samych siebie:
– Co jest dzisiaj prawdziwie radykalne?
– Kiedy radykalność staje się towarem?
– Kiedy bunt jest wystawiany na sprzedaż? Nie handlujmy, nie negocjujmy, nie targujmy się.
Nie szukajmy kompromisów w sprawach fundamentalnych wartości. Niech nasz teatr będzie kolebką nowych myśli i idei.

Bądźmy wolni i odważni – tego nam życzę.
(Maja Kleczewska)

 

Ulańskie wydarzenie teatralne rozpoczęły się sentencją wybitnego polskiego aktora Wojciecha Pszoniaka:

"Sztuka aktorska jest może najpiękniejszą ze wszystkich sztuk.

Nie potrzebuje dłuta, pędzla, instrumentu, pióra.

Jest najpiękniejsza! – istnieje sama w sobie.

Istnieje w człowieku, w długim tajemniczym milczeniu, w niezrozumiałym spojrzeniu,

w uśmiechu w kąciku ust, w samotności, w myśli…

W myśli, która przebiegając, wpada gdzieś do drugiego człowieka…

i… zmienia świat.

Zamyka drzwi, wbija nóż w serce, powoduje, że człowiek przytula się do człowieka…

Sztuka aktorska jest łzą, która choć widoczna…

Gubi się gdzieś w ciemności niezauważona, zapomniana."

 

Program popołudnia teatralnego wypełniły spektakle:

„Taka jakby Alicja”. Monodram Weroniki Zielińskiej z Teatru Domowego „JUŻ KOŃCZYMY” opowiadał o rozterkach, kobiety, o jej przemyśleniach i marzeniach. Opowieść sceniczna aktywizowała widza. Walorem spektaklu jest także gra aktorska Weroniki i bardzo oszczędne środki języka teatralnego.

„LEKCJA MUZYKI” to monodram Kacpra Siwiaka z Teatru Poezji Łukowskiego Ośrodka Kultury. Kacper z kolei opowiada bardzo sugestywnie o rozterkach dorastającego chłopca, o buntach i niepokojach, o niesprawiedliwości dorosłych i poczuciu krzywdy. Chociaż napięcie rośnie i zmierza do rozstania bohatera z okrutnym światem, to historia kończy się dobrze

„BAŚŃ O KRÓLU DARDANELU” to tegoroczna prapremiera Teatrzyku „Małe STRASZYDEŁKA”. Mali aktorzy bawią się w teatr. Wchodząc w baśniowe role opowiadają o pięknie i mądrej zabawie. Ich dziecięca nieporadność i szczerość zauroczyła widzów. Jeżeli pasja aktorska nie opuści zespołu, język teatru i środki wyrazu będą używane bardziej świadomie i bez obezwładniającej tremy

„BYĆ ALBO NIE BYĆ…” Teatru „ STRASZYDEŁKA” to sztuka rozpisana na troje aktorów. Opowiada o sprzecznościach między wartościami wyższymi a szarą marketingową codziennością. Spektakl został bardzo ciepło a nawet z aplauzem przyjęty przez publiczność. Rzeczywiście Natalia Dyjak, Julia Sposób i Patryk Łazuga wcielając się w role wyraziście zarysowują postaci, klarownie zarysowują wątki, wydobywają komizm intrygi.

 

Prezentacje sceniczne zakończyła „Litania”, wzruszająca etiuda Weroniki Zielińskiej z Teatru Domowego „JUŻ KOŃCZYMY”. W przerwach publiczność zaproszono do teatralnej kawiarenki,  gdzie można było pogawędzić o wszystkim, nawet o teatrze. Ulańskie wydarzenie wpisuje się w kalendarz obchodów 50-lecia GOK-u, więc na finał najwytrwalszym widzom aktorzy z Teatru „STRASZYDEŁKA” zaserwowali jubileuszowy tort.

/red./

DSC_0120
DSC_0121
DSC_0125
DSC_0129
DSC_0135
DSC_0136
DSC_0138
DSC_0143
DSC_0153
DSC_0025
DSC_0029
DSC_0032
DSC_0038
DSC_0048
DSC_0053
DSC_0063
DSC_0068
DSC_0069
DSC_0077
DSC_0078
DSC_0082
DSC_0085
DSC_0088
DSC_0090
DSC_0092
DSC_0094
DSC_0095
DSC_0096
DSC_0099
DSC_0102
DSC_0106
DSC_0114
DSC_0115
DSC_0118

 

 

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 / 1000 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać od 10-1000 znaków
warunki użytkowania.

WYDAWCA


logo arx

 

ARX-MERITUM Sp. z o.o.

ul. Dąbrowskiego 16

21-300 Radzyń Podlaski

REDAKCJA


Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktor naczelny - Magdalena Krawczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

882-999-824

 

Dziennikarze

Dominika Lipowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Brodowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Kotyła (felietonista)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REKLAMA


Kontakt: 604-585-595

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cennik

Specyfikacja techniczna reklam

Regulamin