Po ostatnich wyborach samorządowych stwierdziłem, że moja misja felietonowa dobiegła końca. Poniosłem klęskę. Nie udało mi się pozyskać do swego sposobu myślenia większości szanownych Czytelników. Przegrałem i zacząłem milczeć. Na krótko jednak, bo cóż począć z tymi, którzy myślą podobnie jak ja, a jest ich – jak przypuszczam i jak wskazuje mój osobisty wynik wyborczy – jakieś 49%, czyli prawie połowa. Wróciłem więc na łamy, ale na krótko, bo…

…data 13 stycznia nowego roku wyznaczyła mi nową granicę milczenia. – Nie ma o czym pisać po tym, co zdarzyło się w Gdańsku – powiedziałem sobie i zamilkłem… na dwa tygodnie jednak tylko. Nie jestem w stanie dłużej wzbierać emocjami płynącymi z tego, co przynosi rzeczywistość.

Bezsensowny mord na prezydencie Pawle Adamowiczu odbiera mowę, knebluje, blokuje racjonalne myślenie. Prowadzone z rozmachem śledztwo zapewne wykaże niedoskonałości ochrony, politycy z pewnością określą politycznie winnych tej zbrodni. Media, biegli psychiatrzy postawią diagnozę mordercy, a rodzina z czasem otrząśnie się z traumy. Na ten temat napisano już wszystko. Wszystko?

 

ŻYCIE. Życie silniejsze aniżeli wszystko toczy się dalej i milczeć zapewne jest o czym, ale jest o czym też pisać. I mówić. Krzyczeć nawet. Więc wracam.

 

W moim mieście morduje się DIALOG. Wcześniej zamordowano GROTA, a w jego miejsce wmontowano KNOTA. Wspomniany dialog to, w symbolicznej postaci, warsztaty od prawie ćwierćwiecza robione przez jednego człowieka, pasjonata teatru – Janusza Szymańskiego. „Bo nie zrobiło się od nich dostatecznie głośno o Radzyniu” – brzmi uzasadnienie egzekutora kultury. Ponadto podjął on arbitralnie i jednoosobowo taką decyzję „ze względu na małe zainteresowanie „Dialogami”, częściowe wyczerpanie się formuły imprezy i duże koszty”. A jakie jest zainteresowanie tabliczkami podróżników, jakie koszty, jaka niewyczerpana ich formuła? Ile osób – poza dyrektorami podległych placówek, ich rodzinami i bliskimi egzekutora oraz funkcjonariuszami władzy – przychodzi na te odsłonięcia? Nie! Nie wolno mi milczeć!

 

Od kilku dni po naszym mieście jeździ, samochód osobowy marki Opel Astra rocznik 2018 za 66 tys. 500 zł, przeznaczony do, cyt. za iledzisiaj: „przemieszczania się urzędników z miejskiego magistratu”. Miasto Radzyń Podlaski nabyło dla swych urzędników samochód! – Jak w dzióbkach wyborcy Rębka??? Samochód służbowy to najbardziej niezbędna inwestycja UM? Kto jest właścicielem leasingowanego samochodu? – pytają internauci…Ktoś nawet (oczywiście bezzasadnie) straszy, że samochodem będzie jeździć i parkować rzeczniczka burmistrza… A ja mam milczeć?

 

W piątek 25 stycznia około godziny 11.00 na skrzynkę e-mailową prokuratury w Radzyniu Podlaskim jakiś dureń przesłał wiadomość o podłożeniu bomby oraz rozpyleniu gazu bojowego w budynku Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim. Uruchomiono służby, pracowali policjanci, pirotechnicy, z grupy rozpoznania sapersko-minerskiego… A ja mam milczeć?

 

Policjanci uratowali pijaka przed wychłodzeniem, leżał „około metr” (cyt. za iledzisiaj) od rzeki Białki. Jak się okazało był to 38 letni mężczyzna. Spał i, cyt.: „był pod wyraźnym działaniem alkoholu”. A ja mam milczeć?

Trwa budowa warsztatów przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II. W Radzyniu był były Trener Strejlau… A ja mam milczeć?

Minął Dzień Babci i Dzień Dziadka, minie wreszcie kolędowanie…wojewoda, starosta i burmistrz oraz inni notable balują, tzn. przemawiają a także (ku radości i na koszt młodzieży) inkasują kwiaty na studniówkach, idą ferie… A ja mam milczeć?

Ponadto: Szykuje się XX-lecie Klubu Żeglarskiego Korab, będzie remont drogi Wola Chomejowa-Borki, wójt gminy Radzyń Podlaski (jako jedyny w powiecie) szykuje ferie, bo inni wójtowie „zwalili” ten obowiązek na szkoły, placówki kultury, etc. Już pisałem o feriach? To mam milczeć?

Andrzej Kotyła

 

Post scriptum:

Wiele dzieje się w sporcie, w kościele, w szkole (w zanadrzu święto „Jedynki”). Są rzeczy, które trzeba przypominać, są pytania, które nie znalazły odpowiedzi i niewyjaśnione sprawy. Poza tym miasto kwitnie, gmina szczytuje, powiat się rozrasta, władza się cieszy…Nie mogę milczeć. I nie zamilknę.

 • endru

  Miasto wygrało proces o 10,5 mln zł z marszałkowskim. A pan nie ma o czym pisać.

  5 Lubię
 • Andrzej Kotyła

  W odpowiedzi na: endru

  Ależ jest o czym pisać! W komunikacie czytamy m. in., że sąd, przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Zarząd Województwa Lubelskiego. Czy to oznacza, ze miasto wygrało proces o 10,5 mln zł z u. marszałkowskim...

  2 Lubię
 • ja cie nie moge

  W odpowiedzi na: Andrzej Kotyła

  oczywiście , że miasto wygrało a na dodatek kosztowało to marszałka Sosnowskiego utratę 5000 głosów w porównaniu do poprzednich wyborów:):):):):):):) A mógł tym tematem zapunktować u radzyniaków

  7 Lubię
 • do radzyniak

  Po tobie też ta płytka społeczność, którą reprezentujesz nie zapłacze.

  10 Lubię
 • radzyniak

  Po Grocie tak wszyscy płaczą jak i po straży miejskiej!!!!!!!!!

  16 Lubię
 • ja cię nie mogę

  :) Dlaczego pan redaktor nie krytykował , gdy kilka lat temu starostwo kupiło służbowe autko ? HIPOKRYTA

  21 Lubię
 • 666

  W odpowiedzi na: ja cię nie mogę

  Bredzisz dziecinko pisowska. Tamto auto, było darem dla miasta, do przewozu osób niepełnosprawnych. Korzystała z niego i straż miejska, i urzędnicy i osoby niepełnosprawne. Jakoś to godzono, ale czy ludzie czynu w pisie sa wstanie pozytywnie kumać?

  2 Lubię
 • do 666

  W odpowiedzi na: 666

  :)Ja pisałem o służbowym aucie dla pracowników starostwa , często widziałem jak starosta Kotwica był nim wożony przez służbowego kierowcę :)

  5 Lubię
 • Aron Primas do Kas

  "przegrał pan z kompletnie nieznanym wówczas Miłoszem". Rozumiem, że wówczas minęło i ten ktoś stał się rozpoznawalny. Na tzw. rozpoznawalność pracuje się latami drogi miłośniku PiS i ludzi pochodzących spod znaczka tej partii.

  11 Lubię
 • Kas

  W odpowiedzi na: Aron Primas do Kas

  Skąd pomysł że jestem zwolennikiem pisu? Czy czyni mnie z niego wykazanie nieprawdy jaką podał Pan Kotyła? Po prostu paranoja...

  1 Lubię
 • Kas

  Jak zwykle pan kłamie. Nie 49 % głosów, a 34,13%. Jest to bardzo słaby wynik zważywszy, że przegrał pan z kompletnie nieznanym wówczas Miłoszem.

  6 Lubię
 • Andrzej Kotyła

  W odpowiedzi na: Kas

  Nie wiem czy różnica dwóch głosów daje taki wynik procentowy i nie zamierzam sobie tym głowy zaprzątać Być może Pan - jak zwykle - W PRZECIWIEŃSTWIE DO MNIE - mówi prawdę. BO JA, TO, WIE PAN, PERMANENTNIE KŁAMIĘ. Kompletnie nieznany mój kontrkandydat miał znaczek, którego ja nie miałem, ot, co. No i zapewne na samorządności zna się lepiej ode mnie. ŻYCZĘ MU POWODZENIA. TO NA SERIO. Proszę nie rozpaczać nad moją porażką. Ja nie cierpię z tego powodu ani trochę.

  22 Lubię
 • Kibic

  Chcemy Modernizacji Stadionu Miejskiego w Radzyniu Podlaskim!!! Zadaszona główna trybuna oraz sztuczne boisko treningowe.

  18 Lubię
 • jurny:):):)

  Też ciekawe No to Stefan doczekał się szczawiu i mirabelek.Jeszcze różowy kombinezonik mu się należy i codzienny spacerek

  10 Lubię
 • xs robak

  jest o czym pisać teściowa lektora który kadzi w parafii u Biedronia ? co na to proboszcz i autorytety parafialne?

  10 Lubię
 • do obserwator

  A Mazurek realizował swój pomysł z podróżnikami w tle za swoje?. Wiem, że zapyziałego pisowca obserwatora nie przekonam, ale nie pisz chłopcze bredni. Wam już od tego kłamstwa nosy się wydłużają. Możesz śmiało aplikować o etat w TVPis. Idealnie się nadajesz. Dyrektor w małym Kocku znalazł środki a ten wasz finansista od podskoków opowiada historyjki, że niby dwa razy musi oglądać złotówkę. Radzę mu aby lepiej poszedł do okulisty jak musi coś dwa razy oglądać, a sprawę finansów niech mu księgowa wytłumaczy w domu.

  18 Lubię
 • obserwator

  dlaczego miasto ma finansować prywatną imprezę pana Szymańskiego , jak tak mu zależy niech dalej prowadzi te dialogi ale za swoje !!!!!!!

  13 Lubię
 • Ja

  W odpowiedzi na: obserwator

  A dlaczego pan M finansuje za nasze pieniądze swoje prywatne spotkania z Podróżnikami? Spotkanie z Niedźwiedziem to koszt Dialogów :o - choć to było akurat jedyne ciekawe spotkanie i odbyło się dzięki licealiści :)

  2 Lubię
 • odbiorca też

  W odpowiedzi na: obserwator

  no właśnie a PGE ?

  8 Lubię
 • Bolo

  W odpowiedzi na: odbiorca też

  PGE płaci tylko honorarium dla Szymańskiego , pobyt , wyżywienie i noclegi miał finansować ROK .

  6 Lubię
 • Tak trzymaj!

  Pisz Andrzej pisz! Jest w Radzyniu o czym pisać, choćby o tym, że "najlepszy menedżer" jakiego zna burmistrz nie potrafi dopilnować wydania kalendarza z harmonogramem wywozu śmieci. Według PUK-u styczeń co prawda trwa 31 dni, ale nie ma 30 stycznia!!!!!!
  Mamy za to 2 razy 31, w środę i w czwartek!
  Dobra zmiana?
  Mieszkańcy domów jednorodzinnych mogę sprawdzić :)

  15 Lubię
 • czytelnik

  W odpowiedzi na: Tak trzymaj!

  hohlik drukarski a to potrzebuje takiego komentarza ? widać tracisz stołeczek (bądź ktoś bliski ) i zółć ci rozum zalewa ?

  8 Lubię
 • news!!!

  Jerzy znalazł pomysł na zagospodarowanie Pałacu. Będzie wyburzony, a w jego miejsce Jarosław postawi swoje 'Dwie Wieże", spełniając marzenie o swojej wielkości. Mój wpis zawłaszczę za jedyne 5 zł. na wino. Jestem tanim pijakiem i nie poszedłem do polityki, ponieważ nie ma tam pieniędzy, nawet dla takich jak ja, za piątaka. 1 miliard i 300 tysięcy podzielić na 500 plus to już całkiem spora kupionych ludzi. A od Astry tylko Porche nie jest gorsze, a od rzeczniczki komusze czerwone różyczki (dawne goździki).

  11 Lubię
 • radzyniaczka

  a mi się najbardziej POdoba o tym 38 latku .więcej latek mamy i takiej próby nie wytrzymali byśmy ? a może to elytyy ?:):):)

  6 Lubię
 • ???

  Jest o czym pisać. O panach M, panu K niegdyś wiernemu jak pies , a może kot , PGZ wyposażającej wojsko , obiecankach dla emerytów, o tuzach śliniących się nad posadkami w EU , która jest be . Jest również o czym pisać patrząc na radzyńskie podwórko - audytach w powiecie, oświetlaczu miasta, wynikach finansowych miejskich spółek, nowej ulicy prowadzącej do jednego budynku, sytuacji finansowej miasta i świetlanej perspektywie dla pałacu, który póki co jest kulą u nogi radzyńskich podatników. Patrząc na umiejętności kierowcy jeżdżącego służbowym autem niedługo będzie nowy temat. Proszę pisać, być może za sprawą felietonów zaślepionym spadną klapki z oczu.;)

  18 Lubię
 • gminny

  gmina szczytuje
  chyba organem wójta

  12 Lubię
 • ela

  Ma Pan rację nie wolno milczeć, nie wolno chować głowy w piasek jak źle się dzieje. Szkoda tylko, że te wszystkie słowa omijają szerokim łukiem zainteresowane tylko czubkiem własnego nosa społeczeństwo. Ja już tracę nadzieję, że kiedyś będzie normalnie.

  18 Lubię
 • Czytajaca

  Andrzeju, pisz, pisz, pisz i publikuj. Na 5 lat będziesz miał dodatkowe zajęcie :) chyba, że kompletnie nic się nie będzie działo :o Tak sobie przypomniałam, że jeszcze jeden temat pozostał - ten projekt dla emerytów co to nie mogą 30 chętnych osób znaleźć choć 16-to stronicowe ankiety wypełniło ponad 100 osób. Temu też się przyjrzyj i napisz. Czekam na kolejne felietony :D

  28 Lubię
Możliwość dodawanie komentarzy chwilowo jest wyłączona

WYDAWCA


logo arx

 

ARX-MERITUM Sp. z o.o.

ul. Dąbrowskiego 16

21-300 Radzyń Podlaski

REDAKCJA


Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktor naczelny - Magdalena Krawczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

882-999-824

 

Dziennikarze

Dominika Lipowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Brodowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Kotyła (felietonista)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REKLAMA


Kontakt: 604-585-595

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cennik

Specyfikacja techniczna reklam

Regulamin