„A tyyyle możemy! Jak dostaniemy”? Czepiasz się Andrzeju, tyle Ci powiem po przeczytaniu Twojego ostatniego felietonu. Jak zwykle zresztą, jak nie medale wójta, to pałac burmistrza, nie lubisz tej władzy i tyle. Czemu tak od razu złośliwie? Zwłaszcza że jesteś po porządnym urlopie, odpoczynek jednak powinien łagodzić charakter.

Nie było cię ostatnio, w życiu miasta nie uczestniczyłeś, wydarzenia omijałeś, na koncerty nie chodziłeś i żałuj. Żałuj tym mocniej, że gdybyś był np. na koncercie (świetnym notabene podobno) Lory Szafran, to tematów do czepiania się na długi czas by ci nie zabrakło. Ja osobiście nie byłam, bo ktoś w tej redakcji być musiał na dożynkach (dlaczego ja a nie ty swoją drogą?!?), a że nasza redakcja z plakatów ROK-u została wyrzucona precz tuż po wyborach samorządowych, zostaliśmy zwolnieni również z obowiązku promowania działań tejże instytucji. Chociaż w zasadzie i tak promujemy, bo co ciekawsze eventy zapowiadamy na łamach „Dziś, jutro, za tydzień”, a o niektórych piszemy. A co, nasi Czytelnicy też lubią koncerty.

 

W każdym bądź razie na piątkowym koncercie OSzPA nie byłeś i nie wiesz, jak pięknym akcentem było tegoż koncertu otwarcie. Dokonał go we własnej osobie zastępca burmistrza, który przy tej okazji wygłosił słów nie za wiele, ale za to znamiennych. Cytując (zastrzegam, że może być nieco niedokładnie) rzekł: „Jeśli się nie mylę, to otwieram Spotkania z Piosenką Autorską po raz drugi...” Widzisz? Takiego mamy zastępcę, nawet przy liczeniu do dwóch może się chłop pomylić! I ty dokuczasz burmistrzowi, że tu i tam nie daje rady, że działania pozoruje, że się nie wywiązuje? Andrzeju, burmistrza, który ma zastępcę co niekoniecznie potrafi do dwóch zliczyć albo go do tego stopnia pamięć zawodzi, trzeba dzień w dzień chwalić! Doceniać! Współczuć! I tu mogę ci zacytować (bardzo dokładnie) komentarz słuchaczek koncertu (w tym jedna spoza Radzynia, a jedna aż z Warszawy, więc nie mają powodu, żeby burmistrza lubić lub nie): „Taki młody i taki pamięci niepewny... Do dwóch nie doliczy, nie ma żartów, toż to grozą wieje mieć taką osobę w urzędzie...”

 

Nie wiem jednak, czy nie większa groza to mieć w ROK-u dyrektora, który – co widać – rozpaczliwie nie chce być związany z kulturą jakąkolwiek. W tym roku przemówienia uniknąć mu się już nie udało (podobno były jakieś niesnaski w kwestii osoby prowadzącej OSzPA w 2016, ale to zapewne plotki). Dyrektor zatem otworzył, przemówił, a raczej przeczytał i zachwycił do łez. Nic nie mówię, specjalną sympatią do człowieka nie pałam, ale kiedy słuchałam komentarzy, aż trochę mi się żal go zrobiło. Cytując: „Ja rozumiem, że ludzie mają problemy z wymową... (chwila zastanowienia) Ale w zasadzie są logopedzi, można skorzystać. Rozumiem, że są ludzie, którym obce są co bardziej skomplikowane reguły rządzące ojczystym językiem, ale żeby człowiek, który do ciężkiej cholery firmuje swoją osobą największą instytucję kultury w mieście nie wiedział, że w języku polskim wyrazy zakończone na -yka, -ika akcentujemy na trzecią sylabę od końca i uparcie (tu kilka epitetów, które jednak pominę) mówił muzyka i akcentował na drugą! Dlaczego do diabła człowiek, który mówić nie potrafi, czytać nie umie, wygląda... no pominę, musi być twarzą instytucji, która kulturą zajmować się powinna? Przecież gdyby był szefem np. zakładu oczyszczania miasta nikt by mu złego słowa nie powiedział!”

Cytat drugi: „Czepiasz się chłopa, on był i tak w stresie. Pamiętasz, kartki mu się mieszały, światło kiepskie było...” Cytat trzeci: „Fakt. Jak się zgubił w pewnym momencie w środku zdania i musiał znaleźć ciąg dalszy na kolejnej stronie – może mu ktoś to w cholerę poprzekreślał – to już się bałam, że się w życiu nie znajdzie!” Ale tu spokojnie Andrzej, nie zgubił się pomiędzy „Witamy wielką artystkę Lorę.............” a „Szafran!” To szczęściem jeden z twoich ulubionych dyrektorów pamiętał.

 

Koniec końców moja nieśmiała sugestia, żeby się dyrektora ROK-u jednak nie czepiać, bo i tak zrobił ogromny postęp wychodząc na sceną i koncert otwierając została skwitowana krótkim „Brak tego osobnika na scenie wpłynąłby wyłącznie pozytywnie na całość wydarzenia”.

 

Widzisz? Nie żal ci teraz? Powinno być, bo skądinąd wiem, że już na koncercie Marka Dyjaka dyrektor ROK-u swojego występu nie powtórzył, a może już się w ogóle tak wyeksploatował, że przez rok nie będziesz miał szansy go usłyszeć.

 

Wracając do koncepcji zagospodarowania pałacu... Ktoś nas prosił w komentarzach, żebyśmy się zajęli poważnymi tematami, w tym koncepcją właśnie. Uśmiałam się. Ale przypomniała mi się przy tym sobotnia konferencja w dworku w Sobolach, na której zostały zaprezentowane efekty pracy kilkunastoosobowej grupy projektantów, studentów, grafików etc., biorących udział w międzynarodowych warsztatach projektowych HOLIS. Swoją drogą wyobraź sobie, że dworek nie tak dawno kupili prywatni ludzie, bardzo ciekawi projektanci, założyli szybko fundację, nawiązali całą sieć kontaktów i zupełnie bez pomocy naukowców mają koncepcję na to miejsce. Fajną koncepcję, którą krok po kroku realizują, ściągając do małej gminy powiatu radzyńskiego ludzi z różnych stron świata. Można?

 

Ale to dworek nie pałac, wiem wiem, zaraz mi wytkniesz. Fakt, ogrom naszej perły może przytłoczyć, zwłaszcza jeśli się nie ma bezapelacyjnego poparcia i żywej kasy od marszałka, a jedynie bliżej nieokreślony zespół ds. zagospodarowania pałacu z kierownikiem zajmującym się w większości autopromocją. Trudno, burmistrz też człowiek, orze jak może, zaprzągł teraz do pracy fachowców, ale jeśli faktycznie owocem tej pracy jest to, co przedstawiono na stronie internetowej miasta, to... Proponowałabym jednak właścicielom radzyńskiego pałacu skontaktować się z właścicielami sobolewskiego dworku. Oni ściągnęli tu z Europy na dziesięć dni młodych ludzi, którzy zwiedzili Spomlek jako firmę-partnera projektu HOLIS, podzielili się na dwa zespoły, pomyśleli, ponotowali, porysowali, pozwiedzali okolicę, pogadali z ludźmi i przez dni sześć czy siedem stworzyli kilka niecodziennych, interesujących pomysłów dla najbardziej rozpoznawalnej i ważnej w regionie firmy. Od form komunikacji i zacieśniania więzi między pracownikami, przez prototyp narzędzi do znaków graficznych i możliwych do wykorzystania w przestrzeni miejskiej symboli – a wszystko to w duchu wspierania kreowania marki. Góra tydzień pracy, bo od soboty już świętowali, a w międzyczasie zaliczyli dożynki powiatowe w Ulanie i ugościły ich wszystkie stoiska sołeckie, co do tej pory wspominają z rozmarzeniem.

 

W razie czego mamy kontakt do właścicieli dworku w Sobolach. Tak tylko mówię, gdyby właściciele pałacu w Radzyniu chcieli. Ale nie namawiam, w końcu ta koncepcja nie jest zła. Wiesz, szachiści, seniorzy, kiosk i barok... Może się podobać.

 

Magdalena Krawczyk

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 / 1000 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać od 10-1000 znaków
warunki użytkowania.

WYDAWCA


logo arx

 

ARX-MERITUM Sp. z o.o.

ul. Dąbrowskiego 16

21-300 Radzyń Podlaski

REDAKCJA


Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktor naczelny - Magdalena Krawczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

882-999-824

 

Dziennikarze

Dominika Lipowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Brodowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Kotyła (felietonista)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REKLAMA


Kontakt: 604-585-595

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cennik

Specyfikacja techniczna reklam

Regulamin