Jakże słusznie mieniący się naukowcem Dariusz Magier, na łamach błędnie nazywającego się portalu katolickiego „Radzyninfo” wychwala w sposób egzotyczny i jakże karykaturalny książkę czołowego błazna dworu PiSowskiego, a onegdaj PZPRowca, Marcina Wolskiego, pt. „Ostatnie konklawe”, wydaną ostatnio Przez Zysk i S-ka w Poznaniu.

Kuriozalna ta recenzja nosi wymowny tytuł „Antychryst a sprawa polska” i nie budzi mego sprzeciwu jej treść, a jedynie sztafaż werbalny zastosowany do sformułowania tej wątpliwej wartości zachęty.

Oto cytat: nadchodzą czasy ostateczne. Apostaci, którzy dotychczas wydawali się jedynie religijnymi abnegatami, objawiają się jako stronnicy Pana-Tego-Świata. Gorliwość katolicka i ortodoksja ma swoje lustrzane odbicie, zatem i Polacy odegrają w tym spektaklu niepoślednią rolę. Po obu strona frontu. (podkreślenia moje).

Potem następuje krótkie odniesienie do treści polecanego dzieła, a na koniec słowa: Polecam książkę nie tylko po to, żeby dowiedzieć się jak to wszystko się skończyło, ale również dlatego, że pod płaszczykiem wakacyjnej rozrywki rysuje Wolski niestety wiele trafnych spostrzeżeń dotyczących współczesnego świata i tego jaką postawę przyjmuje wobec niego Kościół.

Wymienię jeszcze kilka słów – kluczy do mechanizmu myślenia uczonego recenzenta zaczerpniętych z jego dywagacji literacko-katolicko-ortodoksyjnych: liberalizacja Kościoła, diabelska agentura, która przenika do jego struktur, wyuzdanie, zepsucie, sodomia i najgorsza perwersja, wszechpotężne siły ciemności, bezkarne ich sługi, milczenie jurodiwych (czyli świętych szaleńców Chrystusowych), wybór Antychrysta na papieża.

Oto stylistyka i formuła słowna tej osobliwej psudorecenzji, przerafinowanej do tego stopnia, że aż szokująco śmiesznej, surrealistycznie udziwnionej i zaskakująco zgrywnej, bo niekonwencjonalnie zrealizowanej, paranoicznie nietypowej i kompromitującej zwłaszcza dla kogoś, kto – jak zaznaczyłem na wstępie – mieni się być przedstawicielem świata nauki.

Wspomogę Pana, Panie Światły Profesorze Doktorze Habilitowany. Należało użyć jeszcze słów, wyrażeń, zwrotów i określeń, które podniosłyby ekspresywność wypowiedzi, wzmocniły argumentację i postawiły kropkę nad „I” nad zagadnieniem Pańskiej poczytalności.

Oto moje propozycje: ekskomunika, inkwizycja (oczywiście święta) stosy palenia czarownic, asceza, asceta, anachoreta, eremita, odludek, pustelnik, samotnik, jogin, pokutnik, jog, wstrzemięźliwy, umartwienie, post, palenie książek, heretyk, innowierca, odszczepieniec, bojownik, buntownik, burzyciel, kontestator, mąciciel, niekonformista, światoburca, wichrzyciel, wywrotowiec, zdrajca, dysydent, frakcjonista, herezjarcha, kacerz, odstępca, przechrzta, renegat, rozłamowiec, schizmatyk, zaprzaniec, zbłąkana owca, innowierca, poganin, politeista, różnowierca.

Andrzej Kotyła

Post scriptum:

A na koniec proponuję: konfesja, mauzoleum, urna, kolumbarium, grób, kurhanek, grobek, mogiłka, grobowiec, trumna, katakumby, nagrobek, panteon, mogiła, kwatera, sarkofag, mastaba, tumulus, kurhan no i jeszcze: konsolacja i amen.

I proszę mi wybaczyć, ale trudno znieść, jak się widzi, że ktoś traktuje swoich czytelników tak, jakby byli debilami.

 • Jeremi

  Zgłoś

  Czepianie się czołowego katolika radzyńskiego jest czymś nie na miejscu. Posłuszny, pokutny, tam gdzie dobre słowo o nim samym to nawet służalczy do bólu. To takie dziwne środowisko dziwnych ludzi. Darek kocha kościółek przez siebie wymyślony. Taki, który go miłuje i jego płodność. Papież, który wyciąga dłoń do potrzebujących jest dla niego ohydą. Nie pasuje mu do jego prostackiego scenariusza konserwatysty (dla mnie konserwy zamkniętej na ludzką inność). Jego kumpel Adadaśko dopełnił scenariusza inkwizycji. Rolling Stones pod jego parasolem miłości i wszelakiego przyzwolenia na sodomię ogłuchli i nie ten sprzęt wstawili na Narodowym. I ten żałosny wokalista, który Adasiu nie może być u nas sędzią, tylko wyjcem tobie podobnym. Ty natomiast sobie świetnie radzisz, a ja zastanawiam się kim stają się ludzie liżący cztery litery komukolwiek. PiS, PO i inne śmieszne kukizy, lewica, prawica, środek. Nie! To ja napisałem. Leśny głupek. Ale wolność mnie rozpiera.

 • Przyszedł papież, który prosi o pokorę, umiarkowanie, odpolitycznienie kościoła, serdeczność, czułość, ciepło, cierpliwość i wyrozumiałość do ludzi. Papież, który wydał wojnę religijnemu zakłamaniu, zboczeńcom w sutannach, przekrętom finansowym w Watykanie, przepychowi i bogactwu kapłanów i hierarchów, średniowiecznemu feudalnemu stosunkowi do księży, czy klerykalizmowi. Papież, który mówi normalnym językiem, zrozumiałym przez zwykłych ludzi, który apeluje o dawanie osobistego przykładu, objęcie opieką odrzuconych, nieszczęśliwych i wykluczonych, który się nie wywyższa i wyróżnia tych, co na to zasługują, a nie tych, co "od zawsze byli". Papież, który krytykuje postępowania księży i biskupów. I ten papież się nie podoba. Bo jak się ma podobać, skoro zgniliźnie mówi, że śmierdzi? Skoro kładzie nacisk na prawdziwą agape? To jest przesłanie ewangeliczne. Podobnie postępował Jezus, więc go ówcześni obłudnicy zamordowali. Teraz inne groby pobielane "kochają Boga", a nienawidzą ludzi.

 • ???

  W odpowiedzi na: @ Zgłoś

  Drogi Papieża i kleru nie są tożsame. Część kleru jest oddzielnym bytem mającym niewiele wspólnego z większością wiernych. Czytałem przepowiednię , cytuję " diabeł zaatakuje z murów kościelnych".

 • 000

  W odpowiedzi na: ??? Zgłoś

  Chciałoby się powiedzieć święte słowa.

 • Hmmm

  Zgłoś

  Na antychrysta drogi redaktorze trzeba sobie zasłużyć. Przecenia pan siebie:) Dewocja to stan umysłu. Dariusz o tym nie wie i proszę go o tym nie informować (chyba za późno). Obrażał ten człek przez lata rodziny inaczej myślące, a my poszanujmy jego rodzinę i jego umysł, tak dla bycia przez chwilę człowiekiem, w dobrym tego słowa znaczeniu.

 • Budzik - Dzwon i zarażony Dzik

  Zgłoś

  Coś ci Daruś teraz dzwonią nie w tym kościele. Kiedyś w Jurkowym, a teraz w Józiowym. Ciekawe kiedy cię wybudzą ze snu nocy letniej. Chciałem się też odnieść do wpisu internauty Marka. Ten katabas powinien sam siebie oblać zimną wodą z własnej sikawki bo jego kazania to ASF naszego miasta.

 • w miarę normalny

  Zgłoś

  Typowy zakłamany pseudo katolik na prawicy. Sugerują idioci, że obecny papież to wcielone zło, całując jednocześnie w dupę cwaniaka z Torunia. Obłuda po stokroć i ten pier... ony fałsz. na wymioty zbiera jak się słucha tych Dim pogiętych.

 • mieszkaniec

  Zgłoś

  Panie Andrzeju czy może Pan coś wie, co w sprawie rejestru umów w urzedzie Miasta? bedzie opublikowany czy musimy czekać do jesiennych wyborów ?

 • Andrzej Kotyła

  W odpowiedzi na: mieszkaniec Zgłoś

  W ramach nowej transparentności będzie opublikowany i dostarczony do każdego domu w trzech egzemplarzach - razem z biuletynem RADZYŃ - nieocenionym źródłem informacji z życia Kościoła. Osobom mającym trudności ze zrozumieniem dokumentów, specjalny emisariusz włodarza będzie tłumaczył zawiłości umów i całego rejestru, a wszystko to dzięki dociekliwości i konsekwencji naszej Redaktor Naczelnej tak nam dopomóż Bóg i wszyscy święci.

 • Arche

  Zgłoś

  Dariuszu, co sie z Toba stalo? Co porobilo sie sie, jak mawia Kononowicz...

 • Marek

  Zgłoś

  Toż to radzyńska pleciuga pokroju Krychy Pawłowicz. Nikt normalny takich osób nie traktuje poważnie. Ksiądz westchnienie musi przeprowadzić egzorcyzmy związane z głupotą i nawiedzeniem tego typu pisiorów. W końcu obowiązkiem kapelana strażaków jest oblanie takich istot zimną wodą z sikawki na otrzeźwienie umysłu.

 • jan

  W odpowiedzi na: Marek Zgłoś

  Ten klecha sam wymaga egzorcyzmów

 • pzpr też z założenia miał być wieczny

  Zgłoś

  Ciekawi mnie, jak i na czy będzie polegała lustracja po odejściu pzpr-u pis.

 • Kibic

  Zgłoś

  Chcemy Modernizacji Stadionu Miejskiego w Radzyniu Podlaskim!!! Zadaszona główna trybuna oraz sztuczne boisko treningowe.

 • ewa

  Zgłoś

  Nie wiem Panie Andrzeju, czy warto sobie zarwać głowę i zaprzątać uwagę czytelników tym fanatykiem i nacjonalistą.

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 / 1000 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać od 10-1000 znaków
warunki użytkowania.

WYDAWCA


logo arx

 

ARX-MERITUM Sp. z o.o.

ul. Dąbrowskiego 16

21-300 Radzyń Podlaski

REDAKCJA


Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktor naczelny - Magdalena Krawczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

882-999-824

 

Dziennikarze

Dominika Lipowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Brodowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Kotyła (felietonista)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REKLAMA


Kontakt: 604-585-595

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cennik

Specyfikacja techniczna reklam

Regulamin