Czyżby nie chcieli wiedzieć, jak to było naprawdę? Dlaczego 800 wydrukowanych i rozesłanych przez polską ambasadę zaproszeń na uroczysty pokaz przewidziany na 7 listopada filmu „Smoleńsk” w berlińskim kinie „Delphi” pójdzie na przemiał? Dlaczego renomowane kino wycofało się z pierwotnej zgody na zorganizowanie seansu? Dlaczego udaremniło Niemcom szansę na zgłębienie przyczyn i przebiegu zamachu? Co skłoniło kierownictwo kina do skompromitowania polskiej ambasady? Czy ambasada pod kierownictwem świeżo desygnowanego przez „dobrą zmianę” Andrzeja Przyłębskiego musiała ze względu na kontrowersyjny obraz przeżyć aż taki blamaż?

 

Kino wyjaśniło w dosyć lapidarnej formie, że właśnie z uwagi na ową kontrowersyjność „ze względów bezpieczeństwa i dla ochrony gości oraz obiektu rezygnuje z pokazu”. Odmowa zdaje się być niezrozumiała, zwłaszcza że, jak donosi „Tagesspiegel”: „Film o katastrofie smoleńskiej oddaje dokładnie stanowisko konserwatywnego rządu PiS, uważającego katastrofę za zamach, co stoi w sprzeczności ze szczegółowymi wynikami badań polskiej i rosyjskiej strony”.

 

A przecież wbijanie tezy spiskowej w polską i niemiecką świadomość mogłoby połączyć Polaków ze sobą, Polaków z Niemcami i Niemców z nimi samymi. Do tego także konsekwentnie dąży w Polsce PiS, który powołał nową komisję śledczą, a ostatnio zdecydował się na ekshumację zwłok ofiar i protesty rodzin w tej kwestii nic tu nie pomogą, bo – jak przypomniała premier z broszką – takie jest prawo i szlus. Szlus – to żeby Niemcy wiedzieli, czego mają żałować, bo przecież w Polsce od samej premiery „Smoleńska” 5 września w warszawskim Teatrze Wielkim w obecności prezydenta RP i liderów PiS widzowie walą drzwiami i oknami.

 

W Berlinie polska ambasada zadeklarowała, że sama gwarantować będzie bezpieczeństwo gości. Wprawdzie ambasada nie sprecyzowała, jak to uczyni i zapewne tylko z tego powodu Niemcy nie dali się przekonać.

 

Rodzi się kolejne pytanie: jakie przemówienie wygłosić miałby na niedoszłym pokazie polski ambasador? Co miałby widzom niemieckim zasugerować w kwestii przesłania filmu, jego idei? Kartka dołączona do zdezaktualizowanego zaproszenia zawiera info, że „ten film wybitnego polskiego reżysera (tu pada nazwisko) jest próbą ukazania prawdopodobnego przebiegu wydarzeń i ich społeczno-politycznego kontekstu, szczególnie w odniesieniu do roli mediów przy zatajaniu faktów i poszukiwaniu prawdy”.

 

No i wszystko jasne; nie o bezpieczeństwo widzów tu chodzi! To tylko wymówka. Prawdziwe przyczyny nagłego zwrotu w postawie kierownictwa niemieckiego kina jakże łatwe są do odkrycia! Niemcy nie chcą prawdy, pragną pozostać w zakłamaniu, co – jak wskazują wielowiekowe dzieje – jest ich cechą trwałą.

 

Dlatego znowu napluli nam w twarz.

 

Andrzej Kotyła

 

Post scriptum:

Rodziny ofiar katastrofy otrzymały od prokuratury pisma dot. ekshumacji ich bliskich i motywów podjęcia tych działań. Już nocą z 14 na 15 listopada, w poszukiwaniu prawdy (a prawdę mogą przynieść jedynie dowody zamachu), z grobu na Wawelu wyrzuci się ciało prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki. I mimo że ponad 200 obcierających twarze po opluciu krewnych części ofiar wystosowało list, w którym sprzeciwia się ekshumacjom, nic to nie da, bo przy akceptacji Episkopatu i wbrew wypowiedziom niektórych hierarchów (np. biskup Pieronek) zwłoki ofiar i tak się wywlecze z mogił – zaraz po Wszystkich Świętych i Zaduszkach. Na decyzję o ekshumacji zażalenia złożyć nie można. Nie przewiduje tego Prawo Państwa, bo żyjemy w Państwie Prawa. I szlus.

 

 • Jędrek

  Bardzo mnie ciekawi po co "rodzina pis-...rów" sięga po OPINIE skoro to takie be, a redaktor to jakiś nieuk. A pewnie i z czytania tego świństwa trzeba się spowiadać? Przecież bracia i siostry macie tyle swoich porządnych tytułów. Niektóre nawet pod nos wam podtykają. Świadczy to że prawda mocno was boli. Ja nie mam dylematów takich jak wy bo po prostu nie sięgam po wasza propagandę. Polecam to samo.

  7 Lubię
 • Mix

  W odpowiedzi na: Jędrek

  Proszę nie łączyć mnie z PISem. Pisałem o tym wcześniej ale chyba niektórym ciężko to zrozumieć. Opinie czytam ponieważ jest tutaj dużo bieżących informacji o moim mieście. Administratorzy tego portalu dają możliwość wyrażania swoich myśli i poglądów i z tej możliwości korzystam. Wypowiedź o spowiadaniu świadczy o tym, że o niektórych sprawach nie masz bladego pojęcia, a na pewno jesteś bardzo złośliwy i to bardzo głupio, a wręcz głupawo złośliwy.

  0 Lubię
 • zzz

  W odpowiedzi na: Mix

  o niektórych sprawach nie masz bladego pojęcia,
  No proszę jakie szczęście "Opinie" spotkało, że komentator o tak szerokich horyzontach i pojęciu się trafił. To może oświeć na maluczkich w swojej łaskawości o czym to pojęcia nie mamy :p !
  Póki co z tego co piszesz to wychodzi na to, że niedługo "pękniesz" stojąc w tym rozkroku nie będąc PiS-uarkiem i popierając PiS-uarków :D !

  0 Lubię
 • Marek do Mix

  Twój wpis po raz kolejny udowadnia kim jesteś, dlatego cieszy mnie, że się obnażasz na tym forum zwolenniku PIS-u. Przecież tego typu komentarze wpisują się w narrację, którą obecnie prowadzi ta partia. A propos debili. Jest takie powiedzenie, że debil debila zawsze rozpoznaje. Z kolei jeśli chodzi o opluwanie ludzi, to na dzień dzisiejszy to członkowie tej partii wyzywają ludzi od komunistów, złodziei, pogan, homosi itd.

  5 Lubię
 • Max do Mix

  Twoje wypowiedzi świadczą, że wartościowy nie jesteś. Smutne więc, że sam pozostawiłeś sobie alternatywę bycia idiotą. Pogratulować samooceny. Jest ona niezwykle ważna w zarządzaniu, dlatego mam nadzieję, że jesteś sam sobie szefem, bo przecież idiota sam nie wywali się z pracy. Ja do twojej wypowiedzi o wartościowych i idiotach dodam nawiedzonych zamachowców Smoleńskich. Tę grupę również reprezentujesz, włącznie z dużą częścią społeczeństwa, które PIS wychował sobie na własne potrzeby.

  14 Lubię
 • Mix

  W odpowiedzi na: Max do Mix

  Nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Twój wpis nawet mnie cieszy, gdyż świadczy o tym , że potrafiłem poruszyć najbardziej zakutego troglodytę jakim jesteś. Dla twojej wiadomości informuję, że nigdy nie wierzyłem w zamach w Smoleńsku. Uważam, że na całe to zdarzenie nałożył się szereg zaniedbań i nieszczęśliwych zbiegów okoliczności. Wyjaśnić należy kto, co zaniedbał, dlaczego ciała ładowano do trumien jak leci itp. itd. Co więcej, powiem ci, że nie należę do PIS i nigdy na tą partię nie głosowałem. Uważam jednak, że jak ktoś wygrał wybory to należy dać mu szansę się wykazać, a nie opluwać zanim cokolwiek zrobi. Każdy polityk dużo obiecuje i różnie to się kończy i zobaczymy jak będzie tym razem. Mierzi mnie tendencyjna pisanina zakompleksionych i skrzywionych politycznie redaktorów, którzy mają jedynego wroga na śmierć i życie. Reszty twoich wypowiedzi nie komentuję bo i ten bełkot jest zbyt debilny żeby się do niego odnosić.

  0 Lubię
 • do M

  W odpowiedzi na: Mix

  "bełkot", "debilny" - co to za sformułowania? Skończyłeś już gimnazjum?

  10 Lubię
 • do mix

  A ja uważam , że redaktorek jest po prostu smutnym facecikiem , który ma obsesję na punkcie pis .

  4 Lubię
 • Mix

  W odpowiedzi na: do mix

  Na pewno masz rację. W życiu najgorsze są skrajności, a w każdym środowisku są ludzie wartościowi i idioci.

  0 Lubię
 • Mix CD

  Pióro redaktora jest wyborne. Tym bardziej, że zna języki i zdarza się użyć słów w zagranicznej mowie. Ubogaca to znacznie wypowiedź, świadcząc o szerokich horyzontach autora. Czytelnik w sposób lekki i bardzo przystępny dostaje informacje o drażliwych sprawach. Przecież jest zupełnie nieważne, że w trumny ładowano szczątki jak popadnie, co udowodniły wcześniejsze ekshumacje. I zupełnie nie wiadomo jak to możliwe, przecież niejaka Pani Ewa zapewniała, iż wszystkie prace przebiegają wzorowo , a ziemię przekopano na metr. Po co wyjaśniać sprawy już jasne i kompromitować nasz kraj. Niech już będą następne wybory i te PISiory znikną ze sceny. I felieton jak ten powyżej jest tylko małym kamyczkiem w walce o demokrację. I walkę tą z niewątpliwą pomocą Pana Redaktora zwyciężymy.

  2 Lubię
 • do Mix

  W odpowiedzi na: Mix CD

  Miksie twoja irytacja jest zrozumiała i w pełni uzasadniona, ale nad ironią musisz jeszcze popracować., bo panu Kotyle nie dosięgasz do pięt. A może lepiej nie czytaj tekstów tego autora, będziesz zdrowszy.

  18 Lubię
 • Mix

  Jakie to szczęście, że istnieją tacy redaktorzy, którzy potrafią uwypuklić pewne sprawy i zwrócić uwagę społeczeństwa na rzeczy niezwykle ważne w naszym życiu. Udaremnienie nachalnej , PISowskiej indoktrynacji bratniego narodu niemieckiego jest czynem niezwykle zacnym. Wystarczy, że w Polsce trzeba zakładać KODy, organizować marsze kobiet z parasolkami, żeby uchronić się przed zlewem bredni wymyślonych przez niejakiego Antoniego M i jego pomocników podobnych do Harrego Potttera. Na szczęście w porę udało się zaradzić dalszemu ośmieszaniu naszego kraju. A i przemiałownie będą miały robotę. Po co to filmy kręcić jak cały ten wypadek wyjaśniła już komisja i o dziwo jota w jotę wyszło to samo co ustalili towarzysze z Rosji. No ale musiało tak wyjść, słyszeliśmy przecież jak przewodniczący naszej komisji mówił, żeby nie drażnić lwa, a raczej niedźwiedzia, coby się Moskwa nie obraziła.

  1 Lubię
 • Bolo

  Niemcy mają naprawdę dziwny obraz poczucia bezpieczeństwa - o molestowanych dziewuchach w Kolonii przez uchodżców opinia publiczna dowiedziała sie po kilku dniach , gdy zadziałały portale internetowe i nie dało sie dalej milczeć .

  5 Lubię
 • Małe pytanko

  Po co zajmować się poganami internetowymi typu "radzyniak". Czy ktoś kiedyś przekonał do swoich racji pisowskiego nabuzowanego idiotę spod znaku piernika z Torunia. Nie ma takiej możliwości i szkoda czasu. Piszą tacy, że rząd dba o polskie firmy. Nie mówią, że są w rękach absolutnie nie polskich. Nie chcę się tutaj rozwodzić na tematy ekonomiczne. Odbiorca z PIS nie jest dla mnie osobą do dyskursu na pewnym poziomie intelektualnym. Dlatego o Smoleńsku też się nie wypowiem ponieważ jestem dyletantem w sprawie zamachów. Mnie przerażają ludzie podobno wykształceni, którzy w swoim lenistwie wolą kajaki i drinki w Turcji i Chorwacji od ratowania własnej Ojczyzny przed zalewem ciemnogrodu. Jeżeli biali uczeni ludzie chcecie być zastąpieni bolszewią to tak się teraz właśnie dzieje. Powtórka z rozrywki bo wszystkie świnki napasione. No to czemu nie. Tylko proszę później nie płakać, że chłopcy z ONR chcą was wieszać na drzewach, raz jako komunistów, raz jako syjonistów a później złych sąsiadów.

  19 Lubię
 • radzyniak

  W odpowiedzi na: Małe pytanko

  też mam małe pytanko czy Polska bez gumofilców przez 26 lat niepodległości nie była by lepsza ? czy nie było by normalnie? lewica-prawica ,post komuna-zmiany,dobro-zło?itd a teraz tylko stołki,stołki i niektórzy uważają to za normalne a wszystko to robił języczek 5%+

  2 Lubię
 • zpr

  Niemiec utworzył fabrykę Volkswagena we Wrześni gdzie broniono się przed zniemczeniem, czy znowu napluł nam w twarz???:o

  7 Lubię
 • Albert

  Gwoli zgodności ze stanem faktycznym należy zauważyć, że zażalenia na ekshumację nie przewiduje kodeks postępowania karnego. I nie przewiduje go od kilkudziesięciu lat. Zatem brak tej możliwości nie ma nic wspólnego z tzw. "państwem Kaczyńskiego", rządami PiS lub "prokuraturą Ziobry". O reszcie się nie wypowiadam, gdyż każdy ma prawo mieć swoje zdanie. I trzeba to uszanować.

  1 Lubię
 • trele morele

  Boss i Kotyła to ta sama osoba :):):):):):):):)Jak żyć , gdy tak sie nienawidzi ludzi :):):):):):):):):):):):)

  9 Lubię
 • do trele morele

  W odpowiedzi na: trele morele

  A może Boss, Kotyła i trele morele to ta sama osoba! Jak żyć?

  17 Lubię
 • radzyniak

  teraz bronicie bossa jak PO HGW w Warszawie ? ktoś o tym pisał . ale boli was odcinanie od korytek? za 2 lata to gumofilce będą tylko w środę na targu ale je też wypierają buty piankowe ?

  9 Lubię
 • zpr

  W odpowiedzi na: radzyniak

  Rozsądnych i odważnych ludzi pokroju Bossa jest bardzo mało. Należy szanować a nie zwalczać wszelkimi sposobami oponentów politycznych, inaczej będzie to dyktatura. Co do gumofilców - myślę, że w nieodległej przyszłości w takim obuwiu będziesz defilował przed wodzem.;)

  15 Lubię
 • zzz

  Chyba to już kiedyś pisałem, ale napiszę jeszcze raz. Felietony Pana Andrzeja działają na PiS-uarków jak sól na pijawki :D !!! Brawo Panie Andrzeju!

  24 Lubię
 • Optymista

  Szybko PISurmany rzuciły się do ataku. Palancie Winetu. Obrażasz swoim nickiem poczytnego pisarza, tym bardziej, że mamy październik a nie maj. Zgadzam się z tobą beneficjencie 500+, że ten psychiatryk trzeba w jakiś sposób przeboleć, ale powtórzę, że warto poczekać aby właściwy pacjent trafił na właściwy oddział.

  19 Lubię
 • Winetu

  Wredny artykuł napisany przez wrednego redaktora , który nie może jeszcze przeboleć wyników wyborów .......i tyle w temacie .

  11 Lubię
 • hejka

  na pewno w Niemczech z przyjemnością puszczą takie filmy jak Pokłosie czy Ida , przecież to naziści i faszyści rozpętali wojnę a nie Niemcy

  7 Lubię
 • radzyniak

  i pan się powołuje na Pierunka?ujadacz na kler? coś osobowość rozchwiana ?tylko proszę nie piszcie nic przeciw redaktorowi i tak życie(los) go mocno POokładało?

  6 Lubię
 • do radzyniak

  W odpowiedzi na: radzyniak

  Przeczytałem jeszcze raz 10, może nawet więcej felietonów pana Kotyły i nie zauważyłem, że "ujada na kler". Jeśli już to pisze o zjawiskach, o których wszyscy mówią, tylko po cichu. Księża tak jak my wszyscy mają swoje wady, więc dlaczego o tym nie pisać! A ty "radzyniaku" to masz chyba osobistą nienawiść do redaktora - "życie go mocno pookładało". Ładnie to tak pisać, po chrześcijańsku?

  21 Lubię
 • Optymista

  Dzisiaj twarz obciera wiele milionów ludzi, ale ja cierpliwie czekam jak PISowska wataha będzie potraktowana w sposób identyczny. A ten czas nadejdzie. Już mogą odliczać.

  29 Lubię
Możliwość dodawanie komentarzy chwilowo jest wyłączona

WYDAWCA


logo arx

 

ARX-MERITUM Sp. z o.o.

ul. Dąbrowskiego 16

21-300 Radzyń Podlaski

REDAKCJA


Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktor naczelny - Magdalena Krawczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

882-999-824

 

Dziennikarze

Dominika Lipowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Brodowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Kotyła (felietonista)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REKLAMA


Kontakt: 604-585-595

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cennik

Specyfikacja techniczna reklam

Regulamin