Jak zostaje się dyktatorem? Na dobry początek należy zacząć od populizmu. A co to takiego? Populizm (z łaciny populus – lud), to w największym skrócie chwytliwe, łatwo zrozumiałe i przez to trafiające do przekonania hasła polityczne, ekonomiczne i społeczne, mające na celu szybkie zjednanie poparcia i w konsekwencji, która stanowi cel podstawowy oraz jedyny – zdobyciewładzy.

W żadnym wypadku populizm nie ma na celu obdarzenia elektoratu dobrostanem.

 

Do czego odwołuje się populizm Jarosława Kaczyńskiego – człowieka, co by o nim nie myśleć, wykształconego i bardzo inteligentnego, który wszakże otacza się matołami dla podkreślenia swojej wyższości i osiągnięcia bezwzględnego posłuszeństwa własnego otoczenia ze strachu, z fanatyzmu lub bezwolnej wiary w szefa. Pamiętajmy: MATOŁ ZWSZE SIĘ BOI!!!

 

Jego (tegoż Kaczyńskiego) populizm, jak każdy, odwołuje się do emocji mniej wykształconych i mniej inteligentnych odbiorców, ich tęsknoty do rozwiązywania trudnych problemów w prosty sposób, zgodnie z ich oczekiwaniami. Za jego przykładem idą lokalne kreatury karierowiczowskiej praktyki i niezaradnie, karykaturalnie go naśladują, co w końcu staje się czytelne dla nawet najprostszego elektoratu. BO POPULIZM ZAWSZE W FINALE PRZEGRYWA.

 

Zatem, jak ktoś biedny, to się go uczyni zamożnym, a przynajmniej zapewni mu dostatek. W dużym stopniu program 500+ postulat ten wypełnił, bo dostatek nie dla wszystkich oznacza to samo, ale to jest zagadnienie na inny felieton. Jeśli zaś ktoś chory, to się mu da (a przynajmniej obieca) np. darmowe leki i powszechny dostęp do służby zdrowia. I właściwie, jeśli się zapewni o spełnieniu tych podstawowych (najniższych) potrzeb człowieka prostego, to RESZTĘ KITU MOŻNA MU JUŻ WCISKAĆ Z ŁATWOŚCIĄ. Można np. obiecać, że po osiągnięciu wieku stu lat będzie mógł przechodzić przez jezdnię na czerwonym świetle.

 

Potrzeby wyższe da się załatwić organizowaniem np. festynów – oczywiście nie pozbawionych michy bigosu i smażonej kiełbaski na papierowej tacce. A jeśli jeszcze przywiezie się takiego chociażby tuza kultury (który nie umie mówić po polsku) jak Zenek M., to można być spokojnym, bo przecież populizm polega także na schlebianiu określonym grupom, stwarzaniu pozorów utożsamiania się z nimi. Czyli: „jestem jednym z was, jestem taki jak wy, mam takie same potrzeby, jak wy, mogę się z wami nawet gorzały napić, wsadzić sobie na łeb głupkowato wyglądającą czapkę – tak dla pojednania”. A w rzeczywistości: „gardzę wami, jestem od was kimś lepszym, JESTEŚCIE DLA MNIE ŚMIECIEM, JEDYNIE INSTRUMENTEM”.

 

Populizm Kaczyńskiego i jego nieudolnych naśladowców na dole opiera się na: stereotypie prostego (zwykłego) człowieka z ludu, człowieka pracy, stereotypie ludu rozumianego jako ogół skrzywdzonych przez poprzednią władzę (przez osiem długich lat… etc.), tj. biednych, wyzyskiwanych ekonomicznie i uciskanych politycznie, na ujmowaniu ludu nie tylko w kategoriach społecznych. Również w kategoriach religijnych, narodowych. Polega także na przeciwstawianiu go władzy, elitom oraz grupom obcym (klasowo, wyznaniowo, etnicznie). A więc teraz wszystko będzie narodowe, polskie, nasze, a obcy – precz, wara wam od naszych jedynie słusznych wartości! Pamiętam homilię z 600-lecia wsi Biała opatrzoną ostrzeżeniem: Arabowie ante portas! CZYTAJ: OBCY U BRAM!

 

W populizmie i na górze, i na dole, następuje idealizacja prostego człowieka i ludu oraz założenie wyższości zdrowego rozsądku, głosu ludu, mądrości życiowej zwykłych ludzi, „instynktu mas” nad pojęciami i ideami abstrakcyjnymi, których oni najczęściej nie rozumieją, bo nie chce im się ani uczyć, ani pracować. Zresztą po co, kiedy brzuchy pełne, rechot z występów stetryczałego byłego satyryka np. Jana P. zapewniony. Im więcej chamstwa, tym bardziej jest to nasze. Ubolewam, że ostatnio użył tej metody także Władysław Frasyniuk, stosując ostry wulgaryzm w przemówieniu podczas słusznej manifestacji przeciw miesięcznicy, która przecież z modlitwą, czyli ZE ZDARZENIEM RELIGIJNYM NICZEGO WSPÓLNEGO NIE MA!

 

Podsumujmy: realizacja założeń związanych ze zdobyciem lub utrzymaniem władzy następuje poprzez manipulacje, przekłamania i niedopowiedzenia. Mogą być one stosowane zarówno w środkach masowego przekazu, na wiecach, festynach, demonstracjach, protestach, a czasem nawet z ambony. Dość pamiętać, że istotą populizmu jest poczucie krzywdy odczuwane w grupie.

 

Andrzej Kotyła

 

Post scriptum:

A Ty, drogi Czytelniku, ulegasz czasem populizmowi? A może nawet troszeczkę go lubisz? Bo przecież podstawowe pytanie potencjalnego wyborcy o kandydata brzmi prawie zawsze tak: A CO ON MI DA? A Jarosław Kaczyński to był tylko taki przykład na przynętę, bo przecie wystarczy rozejrzeć się po najbliższej okolicy i zobaczy się to samo, tylko w koślawej karykaturze mniej inteligentnych i w ogóle niewykształconych.

 • Bolo

  Zgłoś

  :)A ja spokojnie w następnych wyborach zagłosuję na PIS , jedynie ta partia miała program pro-społeczny , antyimigracyjny i go realizuje . Gdyby pan redaktor miał dzieci to wiedziałby jak bardzo pomaga nam rodzicom program 500 .Podejrzewam , że PO i PSL plują sobie w brodę że w ich programach nie było o pomocy dla dzieciaków .I jeszcze jedno- na PIS głosowali przeciwnicy ściągania do nas muzułmańskich uchodźców

 • Ladaco

  Zgłoś

  Powoli przestaje im starczać pieniążków na populizm (500 plus i inne), w związku z tym już mocno skomplikowali tegoroczne wnioski o "zasiłek dzietny", pod pozorem "porządku". I jeszcze ciemnemu ludowi wmawiają, że to wcale nic nie skomplikuje. Ciekawe, czy ciemny lud (wg Jacka Kurskiego),w to też uwierzy? podobnie zrobili z programem Mieszkanie Plus. Niby "za darmo", niby "dla biednych", co to nie stać ich na kupno, gdyż nie mają zdolności kredytowej no i dla tych, których nie stać na wynajęcie na wolnym rynku. A co wyszło? Wyszła możliwość eksmisji na bruk, bez sądu. Zatem gorzej, niż na wolnym rynku, bo tam wynajmującego obowiązuje ustawa o najmie. Ciekawe, czy ciemny lud też to kupi?

 • zzz

  Zgłoś

  cd.

  Założę się, że większość tutaj piszących nigdy nie przeczytało nie tylko Konstytucji ale żadnej ustawy tym bardziej o sądach, a swoją wiedzę opierają na TVN i GW.
  Piszesz o sobie? Dzięki za szczerość :p
  Co do kultury wypowiedzi co powiecie o reakcji Pana Michnika na pytanie o brata. Pokazywali to w TVN na pewno nie.
  Powiem, że była chamska, ale wolałbym aby ktoś nazwał mnie sk...em niż zdrajcą i mordercą

 • zzz

  Zgłoś

  O jest mój "ulubieniec" ktoś, który podobno nie jest zwolennikiem PiS-u :p !

  A PO PSL Nowoczesna to grupa bardzo miłych i kulturalnych ludzi? Jedni drugich warci!
  Ja wskażesz w PO, PSL czy innej partii odpowiednik niejakiej Pawłowicz, to może się z Tobą zgodzę :p!
  Myślę, że gorzej PO przez 8 lat niszczyło kraj. Tylko robiło to w białych rękawiczkach.
  Tak, tak-"przez osiem ostatnich lat..." Skąd my to znamy :p ? No to może wyjaśnij jak to możliwe, że tych złodziei "PiSuarki" przez ponad 1,5 roku swoich rządów jeszcze nie wsadzili za kratki? Jak to możliwe, że to państwo w ruinie z kampanii wyborczej stać było na wypłatę 500+ jak było takie rozkradzione. Jak jest tak źle, to skąd od wielu już lat biorą się kolejki w radzyńskich supermarketach? Na zeszyt tam nie dają, więc skąd ludzie maja pieniądze nawet w tak biednym Radzyniu jak było tak źle :p!

 • do zzz

  W odpowiedzi na: zzz Zgłoś

  Wskazuję - Niesiołowski. Pawłowicz przy ww. jest uosobieniem bezgranicznej kultury.

 • Leopold

  Zgłoś

  Zastanawiam się jak wielu przeciwników tego co prezentuje sobą PiS z tych którzy nie pojawili się przy urnach wyborczych, codziennie rano pluje sobie w brodę za swoje lenistwo. Piękna lekcja odpowiedzialności obywatelskiej dla tej żałosnej części rozmemłanego społeczeństwa, które nie głosowało, ale dziś tokuje. Kochani leniwi Rodacy - mleko sie rozlało!!! i teraz mozolna praca, samoorganizacja może Was doprowadzić do zmiany sytuacji

 • Monika

  Zgłoś

  Drodzy rodacy. Spójrzcie na tych którym powierzyliśmy rządy w naszym kraju i co oni z nim robią. PiS to grupka podłych ludzi którzy starają się kosztem nas wszystkich zniszczyć nasz kraj. Tym ludziom nigdy nikt nie powinien dawać takiej władzy do rąk. Oni są niebezpieczni.

 • Ktoś

  W odpowiedzi na: Monika Zgłoś

  A PO PSL Nowoczesna to grupa bardzo miłych i kulturalnych ludzi? Jedni drugich warci! Myślę, że gorzej PO przez 8 lat niszczyło kraj. Tylko robiło to w białych rękawiczkach. Wszystkie media za sobą i ludziom można było robić wodę z mózgu. Niektórym do dnia dzisiejszego pozostało. Założę się, że większość tutaj piszących nigdy nie przeczytało nie tylko Konstytucji ale żadnej ustawy tym bardziej o sądach, a swoją wiedzę opierają na TVN i GW. Co do kultury wypowiedzi co powiecie o reakcji Pana Michnika na pytanie o brata. Pokazywali to w TVN na pewno nie.

 • do Ktoś

  W odpowiedzi na: Ktoś Zgłoś

  Ty nie jesteś Ktoś, z takimi poglądami to ty jesteś Nikt.

 • Kogo myśmy wybrali

  Zgłoś

  "Wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego świętej pamięci brata, zamordowaliście go, jesteście kanaliami "- powiedział Jarosław Kaczyński. I taki ktoś wziął za mordę 40 mln osób zdawałoby się w marę inteligentnych.

 • Wera

  W odpowiedzi na: Kogo myśmy wybrali Zgłoś

  Dodał jeszcze " Zamknij mordę chamie". Tak oto wypowiada się publicznie, na sali parlamentarnej człowiek, pełny cnót i zagorzały katolik. TO JEST HAŃBA!!!

 • oleś

  Zgłoś

  A czy to nie o pewnym kundlu?? wypisz wymaluj jest taki lokalny kacyk matołem zreszto zwany

 • kala wie

  Zgłoś

  Panie Andrzeju , proszę prostszym językiem. Namiętnie czytający Pana matołki z pisu niewiele zrozumią. Za inteligentnie pan napisałeś.

 • Gość

  Zgłoś

  Tylko, że ten populistyczny lud już nie jest wcale taki ciemny. Ja osobiście mam dość niemieckich narcystycznych gazet, które uczą nasze dzieci konsumpcji wszelkich dóbr i pozbawiają ich dostrzegania wartości innych niż pieniądze. Bardzo dobrze,że teraz stawiamy na prawdę, prawo, rodzinę i ojczyznę. Zamiast do marketu proponuję iść do kościoła, zamiast kolejnej kiecki kupić książkę. Bardzo proszę nie traktujcie nas jak idiotów, chłopów pańszczyźnianych, którzy jak już mają władzę to na pewno wszystko popsują bo nie będą wiedzieli co z takimi dobrami robić. Jeszcze niedawno populizm był upodloną grupą społeczną przez tzw. kastę teraz w końcu mogą ludzie czuć się Polakami. Państwo przestaje być czysto teoretyczne i ciesze się, że mam prawo głosu.

 • ewa

  W odpowiedzi na: Gość Zgłoś

  Cyt.: "Jeszcze niedawno populizm był upodloną grupą społeczną przez tzw. kastę" - Populizm był jakąś grupą? Ty wiesz, co piszesz? Rozumiesz tekst pisany? Argumentacja nie dość, że cieniutka, to jeszcze niedorzeczna. Brałeś coś?

 • zzz

  W odpowiedzi na: Gość Zgłoś

  teraz w końcu mogą ludzie czuć się Polakami.
  A może zechciej wyjaśnić co przeszkadzało ci się czuć Polakiem kilka czy kilkanaście lat temu?
  Państwo przestaje być czysto teoretyczne
  No widzę pisuarze, że propagandę partyjną sobie przyswoiłeś na 5+! Jak państwo przestało być "teoretyczne", to jakie jest? "Praktyczne"? Na czym to polega może również wyjaśnij. Bo jeżeli na przegrywaniu głosowań w UE 27 : 1 , to moje gratulacje!

 • ooo

  Zgłoś

  Polacy to w przytłaczającej większości prostolinijni, dobrzy i uczciwi ludzie, dlatego tak łatwo nimi manipulować.:(

 • sonia

  Zgłoś

  szkoda, że nie wszyscy mogą czytać, myślę, o ludziach nie mających dostępu do internetu, lub nie posiadających komputerów , DOBRA ROBOTA

 • strapiony

  Zgłoś

  Niestety znów ma pan rację. Populizm, obiecanki. Prosty lud wszystko kupi. Trzeba ludziom pokazywać ich obłudę. Robi pan dobrą robotę.Tylko gdzie się podziała opozycją? Nie ma innych programów wyborczych?

 • Ktoś

  W odpowiedzi na: strapiony Zgłoś

  Tak, tak prosty lud kupi wszystko. A Ty człowieku i Pan autor już nie jesteście prostym ludem. Jesteś kimś lepszym? To jest Wasze podejście do drugiego człowieka. A większego populisty niż Pan D. Tusk to w Polsce nie było. Tylko mało z tego co obiecał a expoze w 1997 r. później zrealizował. I taka jest różnica pomiędzy POPSL a PIS

 • zzz

  W odpowiedzi na: strapiony Zgłoś

  Nie ma innych programów wyborczych?
  Jaki program chcesz zaproponować aby przepić populizm pisuarów? Przecież musiałbyś obiecać jeszcze więcej niż oni, a jak dobrze wiesz leki bezpłatne dla seniorów to było zwyczajne kłamstwa. Chcesz jeszcze więcej nakłamać?
  Rządy ludu, z takimi bowiem mamy teraz do czynienia w Polsce, zawsze kończą się tragicznie dla owego ludu. Przecież to lud wyniósł do władzy bolszewików czy NSDAP. Jak to się skończyło wszyscy chyba wiedzą. Dlatego "chyba" bo z pisuarami może być różnie :p!

  Koniec rządów "ludowych" niestety następuje zazwyczaj wtedy jak już państwo zostanie zdewastowane i nie będzie czym płacić ludowi za poparcie. To wersja pesymistyczna, ale i realistyczna.
  Druga wersja to zjednoczenie się wszystkich przeciw populistom i wysłanie ich na śmietnik historii. To jest wersja optymistyczna, ale niestety mało realistyczna!

 • zzz

  W odpowiedzi na: zzz Zgłoś

  Przepraszam literówka! To zdanie

  Jaki program chcesz zaproponować aby przepić populizm pisuarów?
  powinno brzmieć: Jaki program chcesz zaproponować aby przebić populizm pisuarów?

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 / 1000 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać od 10-1000 znaków
warunki użytkowania.

WYDAWCA


logo arx

 

ARX-MERITUM Sp. z o.o.

ul. Dąbrowskiego 16

21-300 Radzyń Podlaski

REDAKCJA


Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktor naczelny - Magdalena Krawczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

882-999-824

 

Dziennikarze

Dominika Lipowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Brodowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Kotyła (felietonista)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REKLAMA


Kontakt: 604-585-595

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cennik

Specyfikacja techniczna reklam

Regulamin