Z okazji święta,

Przy blasku uczucia i z jego natchnienia,

chcąc ulżyć potrzebie, co w głębi serc tkwi,

niesiemy Wam Państwo w Dniu Nauczyciela

hołd naszej miłości, wdzięczności i czci!

... oraz wiązankę samych nowych, nowiuteńkich wieści dla Koleżanek i Kolegów nauczycieli.

 

Czy są to dobre nowiny? Minister Anna Zalewska twierdzi, że tak, ale nie da się ukryć, że rządowy projekt ustawy zagrabiającej nauczycielom m.in. część dodatków socjalnych i wydłużającej ścieżkę awansu zawodowego trafił do sejmowych komisji. Taką decyzję Sejm podjął bez głosu sprzeciwu – także ze strony opozycji. Prawdopodobnie zatem do połowy października (prosto na Dzień Nauczyciela!) posłowie uchwalą pakiet zmian uderzających w nauczycieli, czym zaowocowała skandaliczna, już niestety codzienna, praktyka pisania prawa na kolanie.

 

Do najbardziej kontrowersyjnych, uderzających w nauczycieli rozwiązań należy np. odebranie im prawie wszystkich dodatków socjalnych, utrudnienie dostępu do urlopów dla poratowania zdrowia, czy też zmiana systemu wypłacania nauczycielom wynagrodzenia „z góry” na „z dołu”.

Czy wydłużenie awansu zawodowego z 10 do 15 lat przy zachowaniu tych samych kryteriów wpłynie na to, że nauczyciele będą lepsi, mądrzejsi? Będą lepiej pracować? A może – jak postuluje jeden z lokalnych mędrców – będą uczyć za darmochę, w ramach 40 godzinnego tygodnia pracy? Otóż nie! Gdy nie wiadomo, o co chodzi, to wiadomo, że chodzi o pieniądze. Wydłużenie awansu służy zaoszczędzeniu właśnie pieniędzy, które na poszczególnych szczeblach awansu nauczycielom trzeba wypłacić. Chytra i przebiegła Zalewska próbuje znaleźć pieniądze na obiecane podwyżki w tym samym garnku, w którym cały czas miesza, nie mogąc liczyć na pomoc kwitnącego przecież budżetu Państwa. Jest lepsza od Salomona – nalewa z pustego!!!

 

W projekcie znalazł się obszerny pakiet przepisów zmieniających Kartę Nauczyciela. I uderzających nauczycieli po kieszeni. Do najbardziej bolesnych pomysłów Anny Zalewskiej należy likwidacja prawie wszystkich dodatków znajdujących się w artykule 54 Karty Nauczyciela. Chodzi o prawo do lokalu mieszkalnego, dodatku mieszkaniowego, prawo do mieszkania dla nauczyciela, który przeszedł na emeryturę, rentę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Ocaleje jedynie dodatek wiejski, z którego korzystają nauczyciele pracujący na wsi i w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców. Nauczyciele stracą też prawo do działki (art. 56) i prawo do mieszkania w budynkach szkolnych i użytkowanych przez szkoły (art. 58). Przy czym, osoby obecnie korzystające z lokalu mieszkalnego i działki będą mogły z nich korzystać do końca okresu, na jaki zostały im one przyznane. Do przeszłości ma trafić także zasiłek na zagospodarowanie (art. 61). Zasiłek ten jako ostatni otrzymają nauczyciele, którzy spełnili wszystkie wymagania do dnia 1 września 2018 r.

 

Ministerstwo chce też zmienić zasady przyznawania urlopów dla poratowania zdrowia, o które będzie znaczenie trudniej niż obecnie. Dziś dyrektor udziela nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia na podstawie orzeczenia lekarza, który go leczy. Wkrótce to ma się skomplikować. Prawo kierowania na urlop dla poratowania zdrowia otrzyma tylko lekarz medycyny pracy.

 

Jak co roku 14 października odbędą się w szkołach imprezy na okoliczność Dnia Edukacji Narodowej. Wójtowie, burmistrzowie i pozostałe organy będą nauczycielom truć coś o ich misji, o powołaniu, o poświęceniu, oddaniu, miłości do polskiego dziecka zrodzonego z polskiej matki, z polskiego ojca, na polskiej ziemi, tra ta, ta, ta... ble, ble, ble...

A z drugiej strony prawą ręką dobrej zmiany – PROSTO W RYJ I DO ROBOTY!!!

Andrzej Kotyła

 

Post scriptum:

A ja życzę Koleżeństwu, żeby było tak, jak proponuje Anna Zalewska, cały rząd premierki z broszką, oświecony naczelnik wszystkich Polaków oraz prezydent, wobec którego straciłem już wszelką nadzieję. Przecież tak chcieliście. Okazaliście to przy urnach. Poparliście to nie podpisując się na listach o referendum wobec deformy edukacji. Zaakceptowaliście w milczeniu siedząc w domu, gdy nieliczni protestowali. A obrona przed gwałtem nie polega na ściąganiu majtek i nadstawianiu... du… żo by o tym pisać. Że piszę nie do wszystkich? Prawda. Ale piszę do większości, a większość nie zawsze ma rację. Koniec pieśni przywołanej na początku:

Z trudu pracy Twej nad nami

wieniec laurów piękny wij.

Niech się nie ćmi oko łzami,

żyj szczęśliwie, długo żyj!

O żyj nam długo, długo żyj, o szczęściu słodko śnij,

o szczęściu słodko śnij, na laurach szczęście rwij!

 • piękno duch

  dla wielbicieli tych panów proponuję to spotkanie ,,http://**********.pl/aktualnosci/warsztaty-zrozumiec-media/'' A czy coś zrozumieją to inna sprawa?

  0 Lubię
 • No i bardzo dobrze

  No i bardzo dobrze, że wreszcie ktoś wziął za tych nierobów, bo za PO-PSL to się im w d...ch poprzewracało do tego dobrobytu. Mogli pracować o dwie godziny więcej w tygodniu aż do 67 roku życia w dodatku przez pięć lat za takie same pieniądze.

  2 Lubię
 • Jakubie

  Dalej śledzisz małą czarną spod kościoła. Jak tam efekty twojego śledztwa:p

  2 Lubię
 • antypisior

  Zapomniałem dodać, że obserwując nauczycielską radzyńską scenę, to muszę dużej części inteligencji tejże powiedzieć, że wstyd mi za waszą sprzedajność partii każdej, która wam wsadza... cokolwiek wam zaproponuje.

  18 Lubię
 • oj cudaku

  W odpowiedzi na: antypisior

  szanowny panie - tacy jak ty nadal nie zrozumieli dlaczego PO i PSL przegrało wybory , opamiętania trochę .

  7 Lubię
 • oj tępaku

  W odpowiedzi na: oj cudaku

  szanowny panie wyjdź z pisowskiej czarnej dziury a wtedy będziesz mógł prawić o opamiętaniu.

  8 Lubię
 • antypisior

  Kacze nawiedzone mendy nie lubią nauczycieli, lekarzy, prawników, notariuszy. Nie lubią ludzi wykształconych, ponieważ człowiekiem rozumnym nie da się zarządzać w sposób rozumu pozbawionym. Kaczor to typowy październikowy bolszewik, który chce wyciąć inteligencję, aby rządzić za 500+ głupowatymi moherowymi babami, które wierzą, że za to całe życie zdejmując majtki za plecami swojego chłopa będzie im wybaczone przez ideała wśród księży TW. WESTCHNIENIE i TW. DO DNA. Z tego idiotyzmu korzystają święci radzyniacy typu szczura czy pępka, choć udowodnili, że po katolicku nienawidzą się jak bure psy. Nawet czarne katabasy ich nie mogą pogodzić ku dobru wspólnemu. Bo niby jak pogodzić obłudę, *****stwo i zakłamanie dla wspólnego interesu i mamony, czyli o wiele więcej niż kiedyś, mnóstwa srebrników.

  11 Lubię
 • Jakubie!

  Wystraszyłeś się jakichś rewelacji to nie zawracaj du..y.

  11 Lubię
 • do Jakub

  Po co dokonujesz wpisu, jak i tak nikt nie wie o co chodzi? Czarnych pełno pod kościołem:)

  16 Lubię
 • ela

  W odpowiedzi na: do Jakub

  Właśnie, jeszcze wyjaśnij o limit czego chodzi.

  5 Lubię
 • Jakub

  A czarna spod kościoła wykorzystała limit

  1 Lubię
 • nauczyciel

  Smutna prawda panie Andrzeju. Niestety takich mamy nauczycieli.

  8 Lubię
 • kreDa

  Edukacaja leży mi na sercu, mimo że jestem dziadkiem dzieci w wieku co najwyżej przedszkolnym.
  Sam miałem epizod w życiu i krótko byłem nauczycielem. W naszym " grajdole" nie ma i nie było (w żadnych czasach jak sięgam pamięcią, panie Andrzeju) długofalowej, spójnej polityki dotyczącej edukacji. To jednocześnie banał jak i smutna rzeczywistość. Edukacja i Nauka jest zazwyczaj na szarym końcu priorytetów kolejnych ekip politycznych. Nie ma co za bardzo obruszać się na obecną władzę w obliczu faktu, że wszystkie poprzednie również "oszczędzały" na edukacji. Po prostu "róbmy swoje" i wcale nie jest to cytat ze znanej piosenki Młynarskiego tylko z "Państwa" Platona.;)

  2 Lubię
 • żal

  a miało być tak pięknie i wesoło tyle PIS obiecał hahahahahahh

  6 Lubię
 • Reszta Radzynia

  Jedyna prawdziwa kasta, to kasta polityków. To zakała narodu i kraju. Trzeba pogonić tą kastę.

  12 Lubię
 • radzyń 2017

  to jast kolejna kasta po sędziach,strażakach i policjantach.

  10 Lubię
 • Tak jest!

  W odpowiedzi na: radzyń 2017

  Popędzić ich wszystkich, wyświęcić nowych, patriotycznych, posłusznych - złodzieje, rozwodnicy, konkubenci, skorumpowani poplecznicy przeszłości - precz, zwolennicy in vitro i handlu w niedzielę - konkurenci opasów z kruchty! Tylko nasza korupcja, polska się liczy, nasze prawo, nasza prawda, nasz patriotyzm, nasz katolicyzm, bo słuszny jest! My awangardą - razem z ONR, kibolami i zadaszoną trybuną na stadionie! Niech zdychają inni, w imię boże...

  16 Lubię
 • broszka

  Każdy chciałby mieć taki długi urlop dla poratowania zdrowia jak mają nauczyciele

  9 Lubię
 • do broszki

  W odpowiedzi na: broszka

  To trzeba było zostać nauczycielką! Coś przeszkadzało?

  17 Lubię
 • K2

  Nie wnikam w słuszność tych zapisów w KN. Być może są bowiem dyskusyjne. Ale na pewno ma Pan rację, jeśli chodzi o bierność swych kolegów, a nawet głupotę. Bo wykształcenie akademickie, niestety może z głupotą, także iść w parze. Co potwierdza opisywana przez pana sytuacja.

  9 Lubię
Możliwość dodawanie komentarzy chwilowo jest wyłączona

WYDAWCA


logo arx

 

ARX-MERITUM Sp. z o.o.

ul. Dąbrowskiego 16

21-300 Radzyń Podlaski

REDAKCJA


Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktor naczelny - Magdalena Krawczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

882-999-824

 

Dziennikarze

Dominika Lipowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Brodowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Kotyła (felietonista)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REKLAMA


Kontakt: 604-585-595

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cennik

Specyfikacja techniczna reklam

Regulamin