W sobotę 14 kwietnia partia pod wodzą człowieka wolności i jej koalicjanci z obozu na nowo zjednoczonej prawicy zaprezentowali oryginalny a nawet egzotyczny program dla ludowych mas. Można by określić go także jako kabaretowy, gdyby nie cierpienie duszy, które powoduje on u osób myślących i od myślenia jeszcze nieodzwyczajonych.

 

Najsampierw Polacy mogli dowiedzieć się ze zdumieniem, że Polska jest jedna. Wszyscy, którzy myśleli, że jest inaczej, popukali się w czoło i już ze spokojem mogli wysłuchać wizji programowej dotyczącej wielu dziedzin życia, ale opartej na jednej podstawowej zasadzie. Zapisałem ją w tytule, a zestrój fonetyczny na jego początku jest wyłącznie przypadkowy.

 

Podczas konwencji PiS, o której tu mowa, wystąpiło pięć najważniejszych osób w całej tej – nazwijmy to –formacji. Poza prezesem PiS, którego nazwiska celowo unikam, bo każdy je zna, byli to: także samo znany premier oraz trio wicepremierów: Szydło, Gowin i Ziobro.

Ogłosili oni m. in., że będzie wyprawka, tzn. każde dziecko, które uczęszcza do szkoły, otrzyma co roku 300 zł. Wprawdzie Morawiecki nie zdradził, co z dziećmi powtarzającymi klasę, ale zważywszy, że – jak zapowiedział – nie będzie tam żadnych warunków, można przypuszczać, że teraz za naukę w szkole należy się każdemu i szlus. Skąd będą na to środki, premier nie powiedział, ale przecież my wiemy, że z uszczelniania systemu pozostawionego przez komunistów i złodziei.

 

Szef rządu zapowiedział również obniżkę podatku CIT dla małych i średnich przedsiębiorców z 15 proc. do 9 proc. Zadeklarował, że ufa im i tym spowodował pierwszą eksplozję entuzjazmu zgromadzonych na sali. Przy okazji Morawiecki powiedział, że zapowiedziana operacja paradoksalnie przynosi budżetowi państwa zwiększenie wpłat z tytułu podatku CIT. Podobno od tej pory podatek ten ma się nazywać nie CIT, a CUD.

Premier zapowiedział także projekty dla seniorów, które będą realizowane w ramach programu „Dostępność+, żeby poprawić warunki życia seniorom, osobom słabszym, niepełnosprawnym. Nic nie mówił, od kiedy emeryci, renciści i wszyscy inni seniorzy będą mogli przechodzić przez ulicę na czerwonym świetle, ale to zapewne tylko kwestia czasu.

Poinformował również, że w najbliższym czasie rząd zaproponuje dodatkową, minimalną emeryturę dla kobiet, które urodziły co najmniej czwórkę dzieci. Wynika z tego, że te, które urodziły dzieci mniej, nie dostaną emerytury, zaś prawdopodobnie dopłacą wieloródkom te, które nie urodziły wcale, bo po co im pieniądze, skoro nie przysporzyły ojczyźnie małych wyborców PiS, o których bredził coś Gowin, ale o tym potem.

 

Jako kolejny projekt Morawiecki zapowiedział obniżkę składek ZUS dla małych firm, żeby wyciągnąć je szarych stref.

Premier zapowiedział również powstanie nowego funduszu dróg lokalnych, bo stary nie działa, że w budowie będzie 100 tys. mieszkań w ramach programu „Mieszkanie Plus” a także, iż wkrótce minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel przedstawi kompleksowy program dla rolników – zwłaszcza w zakresie działania ustawy o rolniczym handlu detalicznym. – po to, żeby rolnicy mogli sprzedawać swoje płody z pominięciem pośredników. Pośrednicy zapewne się ucieszą, bo wszyscy mamy się cieszyć, wszak Polska jest jedna.

Szef rządu w swoim wystąpieniu nawiązał również do jubileuszu odzyskania – jak to ujął – „naszej świętej niepodległości” i dlatego postanowił, że na wszystkich budynkach administracji publicznej, rządowej od 2 maja – przez cały rok jubileuszu niepodległości wisieć będą polskie flagi. No nikt nie spodziewał się takiej zagrywki – szczególnie w zakresie koloru flag, które mają wisieć.

W Polskę idziemy, drodzy panowie... powiedział jakby na koniec, a przynajmniej tak to zabrzmiało, bo już od soboty politycy PiS i Zjednoczonej Prawicy „ruszają w Polskę” po to, by słuchać ludzi. Ciekawe, czy zdążą na koncert patriotyczny „Wrzosu” do Radzynia.

 

Podczas konwencji padło wiele innych równie celnych zapowiedzi i obietnic. Szczególnie entuzjastycznie fetowana była Beata Szydło, która zaprezentowała rewolucyjną propozycję dla kobiet w ciąży. Wprowadzamy premię dla matek, które szybko urodzą drugie dziecko, wprowadzimy program darmowych leków dla matek w ciąży. Szybko rodzić – co to może oznaczać? A czy Szydło nie przewiduje jakiejś specjalnej premii np. za poród siłami natury lub dwa porody w jednym roku?

Będzie także bon dla niepracujących młodych ludzi od 16 do 20 roku życia, na sport i kulturę. No bo, jak nie pracują, to za co mają się bawić?

 

Jarosław Gowin, który zapowiedział „głosowanie rodzinne”, czyli że rodzice mieliby mieć dodatkowy głos w systemie wyborczym w przypadku posiadania dzieci. Bo, jak rodzice nie posiadają dzieci, to oni w ogóle nie są rodzicami.... Ja bym rozszerzył ten pomysł także na wnuki i nazywałoby się to np. głosowaniem na wnuczka. Ten wybitny myśliciel też coś, że weźmie się za... telefony komórkowe i… samochody. Występując na scenie ze smartfonem, stwierdził, że to urządzenie może być narzędziem manipulacji wyborczej, gdyż jego mózgiem jest chip. Chcemy te chipy (nie tylko w telefonach, ale i samochodach) poddać kontroli. Premier od nauki zdruzgotał mnie doszczętnie. Muszę to przetrawić ze wszystkimi konsekwencjami oczekującego mnie procesu.

Andrzej Kotyła

Post scriptum:

Nie mogę przestać myśleć o tym, co jest mózgiem Gowina. Może też jakiś chip lub – co gorsza – żeńska jego odmiana?

 • do Ktoś

  Nie muszę się leczyć, bo nigdy w swoim komentarzu nie namawiałewm ludzi do leczenia, uznając ich za ułomnych. Nigdy też nie negowałem czyjejś inteligencji, stawiając swoją wyżej, jeżeli ją w ogóle mam. Przyznam się szczerze, że boję się narcyzmu i tych swoich chorych spojrzeń w lustro i tych tekstów z których jestem tak dumny. Choroba, którą mi wkładasz na koszulę ciebie też dotyczy. Ty jesteś mądry, a ja za cholerę się z tym nie mogę zgodzić. Nie mogę skończyć konwersacji intelektualnej, której nie przeżyliśmy wzajemnie słowem : "lecz się". Niby dlaczego mam cię wspomagać. Ośmieszaj się, wypowiadaj. Wtedy osiągnę sukces debilu. Muszę trochę prowokować. Nie gniewaj się debilu.

  6 Lubię
 • Ktoś

  Jeszcze tylko jedna uwaga do autora. Poprzednia władza za którą Pan tak tęskni tylko zabierała a nic nie dawała. Szkoda, że PSL dopiero jak jest w opozycji to ma tak dużo nawet częściowo fajnych pomysłów. Gdzie byli gdy współrządzili.

  2 Lubię
 • jan

  W odpowiedzi na: Ktoś

  Autor nigdzie nie napisał o jakiejkolwiek swojej tęsknocie. Że tez pisowska zaraza ma taki dar wkładania komuś w usta coś, czego sama nigdy nie miała.

  9 Lubię
 • Monika29

  W odpowiedzi na: jan

  PiSowska zaraza, to jest czysta mowa nienawiści. Reprezentujecie hasła bez treści.

  0 Lubię
 • Ktoś

  W odpowiedzi na: jan

  Logiczne jest to, że jeżeli autor jedynie potrafi krytykować obecną władzę (w każdy felietonie) i pisze to w PSL owskim wydawnictwie to jest zwolennikiem poprzedniej koalicji. Chyba, że tęskni za ZSL. Nie wiem. Można krytykować rząd (mi też nie wszystko się podoba). Ale żeby wszystko, się mi podobało to trzeba być totalnie uprzedzonym.

  1 Lubię
 • jan

  W odpowiedzi na: Ktoś

  Autor potrafi o wiele więcej niż "krytykować obecną władzę w każdym felietonie." Ale czynić to jest mu wolno i lepiej by było popisać na temat felietonu, a nie autora.

  8 Lubię
 • Ktoś

  W odpowiedzi na: Ktoś

  Można krytykować rząd (mi też nie wszystko się podoba). Ale żeby wszystko, się mi nie podobało to trzeba być totalnie uprzedzonym.

  1 Lubię
 • do ktosia

  W odpowiedzi na: Ktoś

  A ktosiu to chyba jesteś totalnie uprzedzony do autora felietonu. Nie podoba ci się, nie zgadzasz się z poglądami pana A. K. to nie czytaj. W "radzyńinfo" piszą to, co ci się spodoba. Przenieś się z lekturą, będziesz zdrowszy.

  9 Lubię
 • Zorro

  I jeszcze jedna prośba, jeżeli w ogóle zacietrzewionego pisiora można o coś prosić. Każdy ma prawo do wyrażania swojego zdania. Radzyniaki 5 i 666, maryjany i inne zjawiska takie jak ja. Czy wy naprawdę wierzycie, że toczycie walkę z jednym człowiekiem o imieniu Andrzej? Każdy kieliszek was dusi i po nim rzygacie, tylko nie w kościele. Westchnienia o tym jakimi jesteście dobrzy cieszą was, ale jak babę na boku.... to tylko inni grzeszni. Taki ten wasz PiS. Prawy i skurw....yński.

  6 Lubię
 • do Ktoś

  Nie będę się spierał z wielbicielem PiS, kto więcej wziął, bo tego nie wiem. Wasz elektorat jest skonstruowany, że wy nie umiecie motywować człowieka, wy go kupujecie za 500+, teraz 300+ (pomimo, że wcześniej koszt darmowych podręczników wynosił 400 zł. bez niepotrzebnego plusa). Najbardziej zabawną rzeczą jest fakt, że ludzie dzięki PiS odżyli dostając jałmużnę zwaną 500+, a minister Gowin nie może przeżyć do pierwszego. Kpina Ktosiu, czy ktoś komuś pluje w twarz. Jeżeli nie starcza mu do pierwszego, to według zapowiedzi pani Szydło, żona powinna stanąć na wysokości zadania i rodzić szybciej, najlepiej w trzecim miesiącu, wtedy premie pisowskie posypią się jedna za drugą. 4 tys. na dziecko niepełnosprawne + parę tysiaków za szybki poród. Jak się uwinie z czwórką dzieci będzie miała minimalną emeryturę. Kłopot w tym, że jak dzieci jej pośpiechu nie zrozumieją i nie pomogą finansowo, to z tej emerytury zdechnie na starość w zapomnieniu. Jedyny plus, że w zapomnieniu obłudników z PiS.

  7 Lubię
 • Ktoś

  W odpowiedzi na: do Ktoś

  Z tym rodzeniem chorych dzieci w trzecim miesiącu to po prostu tak debilna wypowiedź, że dalsza dyskusja z Tobą urąga mojej inteligencji. Lecz się człowieku.

  1 Lubię
 • Ktoś

  Pana Autora bardzo, bardzo boli fakt, że poprzednia "uczciwa" i bardzo dbająca o obywateli władza PO i PSL nie wpadła na taki pomysł żeby troszkę pieniędzy dać ludziom żeby żyło się im troszkę lżej. No bo po co. Przecież lepiej napchać swoje kieszenie. Owszem Ci także wzięli nienależnie nagrody. Różnica jest taka, że to co obiecali to chociaż w 60% zrealizowali. PSL nic z obietnic wyborczych nigdy nie realizował tylko obsadzał stołki.

  2 Lubię
 • antypisior

  Ale wam pisowcy gule skaczą powyżej pustych beretów. A ty "nie pisowiec i nie liberał" to pewnie były kioskarz, a teraz pseudo ekonomista-filozof.

  6 Lubię
 • obserwator

  Kotyła na burmistrza

  0 Lubię
 • obserwator 2

  W odpowiedzi na: obserwator

  raczej chyba na burmiszcza chachachaaaaa

  2 Lubię
 • W odpowiedzi do nie pisowiec i nie liberal

  Fakt. Moze pan. Felieton jest bowiem jedna z najbezpieczniejszych form publicystycznych, gdzie mozna sobie pozartowac i pobujac w oblokach. I jest zgodnie z definicja prezentacja subiektywnych pogladow autora. Z czym zreszta sie pan sam zgodzil, zaznaczajac, ze robi to pan "po swojemu". Wolno panu. I nie "jeszcze". Daremne roszczenie, prozne marzenia. Nikt nie bedzie panu przeszkadzal w tworczosci. W czasach PRL byla szansa na boj o demokracje i mestwo. Wtedy odwaga kosztowala. Dzisiejsze rojenia sa juz tylko farsa.

  0 Lubię
 • nie lubię pisu

  W odpowiedzi na: W odpowiedzi do nie pisowiec i nie liberal

  Guzik wiesz o PRL i nic nie wiesz o wstrętnych działaniach pisowskich notabli. Teraz, tak jak i za komuny, trzeba mieć wielką odwagę, by głosić swoje poglądy. Szybko można stracić stanowisko lub nie otrzymać tego, co się należy. Wiem coś o tym. Różnica polega na tym, że za komuny to się można było poskarżyć do I sekretarza, a teraz do kogo? No może do proboszcza, lecz on się wykpi, że nie ma przełożenia.

  8 Lubię
 • Stan

  Nikt ci tak nie obieca jak pis. Morawiecki obiecał 100 tys mieszkań, ale nie podał w jakim czasie, może w ciągu 100 lat? Jeśli tak, to żadna rewelacja. Pan Morawiecki, doradca Tuska i były szef banku nie potrafił wypełnić oświadczenia majątkowego (pominął wartość posiadanych nieruchomości). Dokonał rozdziału majątku. Po co? Ponadto ten historyk z wykształcenia złożył w Niemczech kwiaty w celu upamiętnienia Brygady Świętokrzyskiej, kolaborującej z hitlerowcami. No, bardzo wiarygodna osoba z tego premiera.

  8 Lubię
 • Nie pisowiec i nie liberal

  Szanowny panie autorze, jak mniemam zapewne nie posiada pan kompetencji w zakresie ekonomii, dochodow budzetu i systemie podatkowym. Zatem nie rozumiem potrzeby kwestionowania zwiazku obnizki podatku z jego wiekszym poborem. No chyba, ze mial pan na wzgledzie jedynie to, by bylo smiesznie. A co tytulu pana felietonu.... Coz, juz tak bylo, jest i bedzie na swiecie, ze zeby jednym dac, to trzeba innym zabrac. A redystrybucja dochodow budzetowych panstwa jest tego klasycznym przykladem. Zostaja tylko niuanse. Czy zabrac Jankowi a dac Frankowi? A moze zabrac im obu? I ile im zabrac? A dac Ryskowi. Nikt poki co niczego innego nie wymyslil. Pozdrawiam.

  2 Lubię
 • Andrzej Kotyła

  W odpowiedzi na: Nie pisowiec i nie liberal

  Ależ rozumiem doskonale "potrzebę kwestionowania związku obniżki podatku z jego większym poborem" i do tego nie jest konieczne "posiadanie kompetencji w zakresie ekonomii dochodów budżetu i systemie podatkowym". Potrafię też wyobrazić sobie tę ogromną ilość firm uprawnionych do skorzystania z oferowanej szumnie ulgi, umiem także ogarnąć blichtr płynący w związku z tym z tak sformułowanej obietnicy. A Pan, panie nie autorze ma wyobraźnię, czy tylko kompetencje ekonomiczne? W to także mocno wątpię, czytając ten napompowany sztucznością język niby-fachowca. A ile jest firm uprawnionych do obniżki składki ZUS – pewnie procentowo to tyle, co kobiet rodzących po czworo dzieci. Panie, to nie ja chcę, żeby było śmiesznie. Tak już jest, a ja to tylko opisuję. Po swojemu. Wolno mi. Jeszcze.

  14 Lubię
 • wyborca

  Z programu PISu to najbardziej mi się podoba głosowanie rodzinne. Mam sześcioro dzieci, a jak będą wybory, to pocznę siódme i jest 8 głosów na Pis. A moja stara już ma zagwarantowaną emeryturę i po co ma iść do roboty.

  5 Lubię
 • ptasznik

  W odpowiedzi na: wyborca

  chory czy co?

  9 Lubię
 • obserwator

  Za to opozycja totalna ma niezmiennie ten sam program czyli obalić PIS . Co oni biedni zrobią jak już obalą ten PIS , żadnego innego pomysłu nie mają :)

  11 Lubię
 • jan

  Zbliżają się wybory, obietnice czas zaczął. Każdemu coś obiecamy trochę, dzieciom, rodzinom, pracującym, rolnikom, emerytom, oraz pozostałym. Ważne by wygrać wybory, realizacja się nie liczy bo nikt nas nie rozliczy. Poprzednio też obiecaliśmy podwyższenie kwoty wolnej od podatku, zniesienie podatku od niskich emerytur, 500+ na każde dziecko i co, i nic, głupole dalej nas popierają. i bajki łykają jak pelikany.

  14 Lubię
 • ???

  W odpowiedzi na: jan

  Prawdziwą twarz PIS pokazał przy głosowaniu nad zniesieniem podatku od emerytur. Ludzie uzbierali pieniędzy , państwo im to oddaje , ale pobiera 18% haraczu. Ot, taka kołomyjka , zabrać dziadowi dać nierobowi.

  6 Lubię
 • unununu

  W odpowiedzi na: jan

  bajki,bajki ? a byś jumał do 67 roku życia , zapytaj PO i ZSL.

  9 Lubię
 • do radzyniak5 i maryjana

  Tylko wy dwaj stanowicie o intelektualnej sile jurkowego pisuaru? A może nie starcza wam do pierwszego i dlatego głupotą musicie dorobić. W tym porąbanym pisowskim kraju chodzi o to, jak uszczelnić puste i nienawistne mózgi pisowskie. Przemycę powiedzenie zdradzieckiej konusowej mordy: "Jesteśmy blisko zwycięstwa i prawdy". Pokonamy pisowskie zdradzieckie mordy. Też jestem otwarty na proces ze strony pisowskich zoombie i pawłowiczowych chamskich, brzydkich mord.

  11 Lubię
 • aaaa

  W odpowiedzi na: do radzyniak5 i maryjana

  A ty oczywiście błyskasz kulturą osobistą i dobrym wychowaniem. Zastanów się co piszesz. Widzimy wszyscy dokładnie co robi PIS i co zafundowały nam PO i PSL. Mamy też swoje zdanie na temat radzyńskiego pis-u.Celowo piszę z małych liter. Ja bym nie mieszał pis-u i PIS-u. To są dwie różne bajki.

  1 Lubię
 • maryjan

  W odpowiedzi na: do radzyniak5 i maryjana

  oj tak tak POpatrz na naszych PO-owców NOwoczesnowców a nawet PSL-owców i co tam jest? tylko wiara na powrót do stołków ?inicjatywy innej nie widzę oprócz skowytu i intryg

  7 Lubię
 • 666

  W odpowiedzi na: maryjan

  A cóż ciekawego jest w zachowaniu Pisowców, wiara w utrzymaniu zdobytych po ośmiu latach upokorzeń, stołków! Masz rację, tak zwana przez was "Totalna opozycja", nie ma wyjścia, musi zlikwidować tak zwaną "Dobrą zmianę". Przyjdzie pewnego dnia czas (może to będzie za osiem lat!!!)że was rozliczą, nie obecni opozycjoniści, ale wasze własne dzieci, wasze własne wnuki. To oni powsadzają do więzień swoich dziadków i babcie z pod szyldu "katolickiego komunizmu" za zniszczenie Polski, za cofnięcie jej w rozwoju o lata, za zaniechanie bycia w gronie krajów demokratycznych, za rozpętanie wojny polsko-polskiej w nie daj Boże rodzaju (tutsi - hutu), za łamanie praw nabytych, za tworzenie prawa pod siebie, za bycie ponad prawo. Wasze dzieci, wnuki, prawnuki, was rozliczą twardą, bezlitosną ręką.

  1 Lubię
 • radzyniak5

  W odpowiedzi na: do radzyniak5 i maryjana

  a co jesteś białym kołnierzykiem ? skąd u ciebie tyle nienawiści i nie chcesz by w kraju było normalnie ?

  8 Lubię
 • maryjan

  żałosne ,o dwa kielichy za dużo .wprawdzie okres wielkanocny trwa? :):):)

  9 Lubię
 • Maryja? nie!

  W odpowiedzi na: maryjan

  To nie jest najlepsze miejsce do zwierzeń...

  14 Lubię
 • radzyniak 5

  lepiej niech wezmą w podatkach i przekażą potrzebującym niż białe kołnierzyki wezmą z VAT i akcyzy i wywiozą za granicę lub opłacą polsko języczne media . dotacja unii dla Polski 24 mld rocznie wyciek VAT-u 30 mld zł nie licząc akcyzy.

  15 Lubię
 • Stan

  W odpowiedzi na: radzyniak 5

  Oni nie biorą w podatkach. Oni biorą bezpośrednio do łapy - nagrody. Beata Szydło sama sobie dała 65 100 zł, Błaszczakowi - 82 100 zł, Jurgielowi - 65 100 zł, Gowinowi (aby mógł dożyć do 1-go) - 65 100 zł, Morawieckiemu - 75 100 zł, Macierewiczowi - 70 100 zł ..... W sumie 2 044 200 zł - tylko za 2017 r. DOJNA ZMIANA.

  2 Lubię
 • ptasznik

  W odpowiedzi na: radzyniak 5

  a mie ciekawi ile firm z Radzynia w t ym uczestniczyło płacąc najniższą krajową a ile dołożyło 100 zł ?

  3 Lubię
 • kazio

  W odpowiedzi na: ptasznik

  wreszcie ruszył program cela + myślę że i ,,nasi " tam się znajdą ?

  5 Lubię
Możliwość dodawanie komentarzy chwilowo jest wyłączona

WYDAWCA


logo arx

 

ARX-MERITUM Sp. z o.o.

ul. Dąbrowskiego 16

21-300 Radzyń Podlaski

REDAKCJA


Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktor naczelny - Magdalena Krawczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

882-999-824

 

Dziennikarze

Dominika Lipowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Brodowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Kotyła (felietonista)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REKLAMA


Kontakt: 604-585-595

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cennik

Specyfikacja techniczna reklam

Regulamin